şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'deki her şehirde bir "bahçelievler" mahallesi, semti bulunduğu düşünülmeden açılmış başlıktır. kaynak, detay eklenir tabii de bari şehri yazmak akıl edilse.
 • depreme gerek olmadığını bir kez daha göstermiştir.
 • çevre ve şehircilik bakanlığına sesleniyorum!

  istanbullular olarak can güvenliğimiz yok. daha deprem bile olmadan istanbul'un merkezinde 7 katlı bir bina çöküyor. daha dün haberlerde avcılar'da insanlar hasarlı binalarda oturuyoruz diye yalvarıyor. bütün semtler eski binalarla dolu. kentsel dönüşüm kentsel ranta döndü. parası olmayan, ekstra daire çıkacak kadar fazladan arsası olmayan hiçbir bina kentsel dönüşüme giremedi. müteahhitler kar elde edemeyeceği işe girmiyor.

  kanal istanbul peşinde koşuyorsunuz. demiyorsunuz ki önceliğimiz istanbul'u depreme dayanıklı hale getirmek ! bir yerinden başlayalım diyen bir tane yetkili yok. varsa yoksa rant!

  bu nitelikte bütün binaların dönüşme girmesi gerekli. kentsel dönüşüm budur! binanın daha önce boşaltılmış olması sizin sorumluluğunuzu hafifletmez.

  edit 1: 14:40 da marmara denizinde 1.9 deprem olmuş. bu bile tetiklemiş olabilir. gelen mesaj üzerine; evet bu deprem etkilememiş olabilir ama bina zaten ayakta zor duruyormuş, sokaktan kamyon geçince zangırdayan binalar var.

  edit 2: bahcelievler belediye başkanı saçmalamakta şu an televizyonda. kendisi doktormuş. konu alanında uzman yetkin bir kişi olmamasına rağmen bütün kanallara çıktı.

  "bina yarın planlı olarak olarak zaten yıkılacakmış. binanın kolonlarındaki demirler sökülmüş." daha yeni yıkılmış bir binadan bu tespiti nasıl yaptı belli değil. hadi bu yapıldıysa senin zabıtaların ne iş yapıyor demezler mi adama!

  bakanı söz vermiş yüksek kat çıkmadan metrekare arttıracakmış! ya bu nasıl bir mantık. bitişik nizam, bahçesi olmayan binalarda bunu nasıl yapacaksın. gerçekten yazık. bunlar belediye başkanı olmuş!
 • söz konusu akp belediyesi ya

  a haber şöyle anlatıyor olayı:

  ‘bina tamamen çökmüyor aslında bir kısmı çöktüği için yan yatıyor ‘

  ulan daha ne kadar çöksün bina mağmaya mi insin
 • rüzgar değil bina öldürür
 • çökme tehlikesi olduğu için boşmuş. eee peki çökme tehlikesi varsa neden çökertilmiyor öyle kendi haline bırakılıyor.
 • kartal'da bir binanın çöktüğü gün, fatih'te aksaray metro istasyonundan indim horhor caddesinden yukarı doğru çıkıyorum. ekşide başlıklar kan revan, bakanlar açıklama yapıyor, cb öyle. tedbirler alınacak şu bu. yokuşun ortalarında bir ses duydum güm diye, dükkanlarin birinden... takip ettim, tamiratta olan bir dükkandan geliyordu ses, gazete ile kaplı camları. bir aralık buldum, baktım içeri. balyozla kolona vuruyorlar, yer kazanıyorlar akıllarınca. bir kahkaha basıp yoluma devam ettim.
  ps: bina umarım boştur.
 • bina narlı sokak'ta bulunuyormuş.

  en son olan deprem sonrası siyavuşpaşa'daki binaların özellikle bodrum katlarını dolaşmıştık. hepsi çok eski, bitişik nizam inşa edilmiş, bodrumları uzun süre su etkisine maruz kalmış, kolonlarında korozyon olan, kiriş namına ise bodrum kat tavanında bir şey kalmamış binalar. hemen hemen hepsinde birinci kattan itibaren konsol çıkılmış 2 metre. haddinden çok katlı binalar. ekseriyetle 99 öncesi yapılmışlar. kolonlardaki korozyon kırıklarını bir cisimle kazırsanız hepsinin de deniz kumuyla inşa edildiğini görebilirsiniz. belki deniz kabuklarından süs eşyası bile yapabilirsiniz.

  olası bir depremin bu bölgeyi etkilemesi durumunda burada bina kalmayacak. yarısı yıkılacak diyen arkadaşlar çok iyimser konuşuyor. bu binaların hiçbiri ayakta kalmayacak.

  bu bina ise söylenene göre çürük olduğu için boşaltılmış. çürük diye boşaltılan binanın kendi kendine yıkılmasını beklemişler. can kaybı olup olmadığından bağımsız, kim verecek bunun hesabını?

  umarım kimse zarar görmemiştir.
 • binanın boş olduğunun “altının çizilmesi”, olayı hafifletiyormuş gibi konuşmak açısından ayrı bir facia olsa gerek.
 • "hacı timur apartmanı" bu her şeyi özetliyor.