şükela:  tümü | bugün
675 entry daha
  • olayın taraflarına bakalım ;

bir yanda öğretmen. bir çocuğa tokat attığı iddiası var. sadece iddia, gerçekliği kanıtlanmış değil, tokat atıp atmadığı bilinmiyor. araştırılarak aydınlatılması gerekiyor.

diğer tarafta veli. çocuğuna tokat attığını düşündüğü öğretmeni dersten çıkartıp okul koridorunda tekme tokat dövüyor. kamera kaydı ile sabit. bildiğin sopa çekmiş yani, net ve kesin bilgi.

ama insanımız, (insanımız derken ekşi sözlük ahalisini kastediyorum) bu tablo ortada iken veli ile empati kurarak "iyi yapmış, benim çocuğuma vursalar ben de aynısını yapardım" diyorlar. yani suç işleyip işlemediği belirsiz biri yerine, okul basıp öğretmen dövdüğü kesin olarak bilinen kişinin tarafını tutuyorlar.

işte bu da bu coğrafyadaki güce tapma hadisesinin çok güzel bir örneğidir gençler. eli sopalı, güçlü, zorba insan her zaman destek bulmuştur. sümsük, sinik tipleri kimse sevmez. kuvvetli olan hep haklıdır. eğer kayıtta izlediğimiz öğretmen ilk bir iki darbeden sonra sazı eline alıp veliyi dövseydi burada övülen o olacak, "benim çalıştığım mekana gelip saldırmaya kalkanı ben de böyle sopalardım, eline sağlık hocamın" şeklinde empati yapılacaktı. evet, hem de aynı yazarlar tarafından.

tabi olayın bir de adalet boyutu var. ülkedeki en saf insanın bile adalet sistemine güveni kalmamış amk, yapanın yanına kar kaldığını herkes biliyor. kendi kendisinin polisi, savcısı, hakimi olma yoluna gidip cezayı kendiliğinden kesen insanlar da bu şekilde takdir görüyor. az çok okuyan, yazan, internet kullanıcılarının kaymak tabakası sayılabilecek ekşi sözlük kullanıcıları arasında bile durum bu ne yazık ki.
  • lisede bir öğretmenimiz vardı yazmayanı dersten bırakacağını söylerdi kadın gerekli gereksiz ne varsa hiç mola vermeden 40 dk 4 sayfa yazdırırdı sınavlardan düşük puan verirdi . bunu şikayet etmek istedik imza topladı 3 sınıftan 120 kişi olarak bir hocamız vardı kadına söyledik durumu en fazla pedagojik seminere gönderirler birşey olmaz olan size olur dedi ve dediği gibi oldu .