şükela:  tümü | bugün
83 entry daha
  • google aldıysa yakında yandex, bing bile ceza alır.
  • başıma bir şey gelmeyecekse desteklediğim ceza.

her büyük şirketin zaafı budur. diğer küçük şirketleri yutarlar ve tüm pazar kendilerine ait olsun isterler.

google o kadar agresif politikalar izliyor ki, bence bu cezalar az bile.

bir işin insan veya tüm dünya halkları yararına olabilmesi için o işin monopolleşmemesi gerek.

en nihayetinde google ana işi reklam gösterimi olan bir şirkettir ve reklamverenler ile tüketiciyi buluşturur. bu süreç içerisinde de yeni medya ortamlarını birincil zemin olarak kullanır. süreçten herkesin maksimum fayda elde edebilmesi için google rakiplerinin hayatta kalabilmeleri gerekir.

google agresif politikaları ile bunu engelleyeceği için de varoluşsal nedeni "bekçilik" olan devlet dediğimiz "şey" vatandaşını bu monopolden kurtarmakla yükümlüdür.
  • ''google bizi sikmeye çalışmış ve devlet bizi koruyor.''

bu argüman ile savunulan ceza.

devletçi olmanın yan etkileirnden sadece biri.

olm hükümetin umrunda mısın? o ceza eğitime mi harcanacak?
  • gaz alma gibi bir şey. google'i etkileyecek, caydıracak kadar ceza verebilecek bir güç yok hiç bir devletin (bakin kurum bile demiyorum) çünkü dünyanın en güçlü devleti olan abd ve onun gizli servisleri var arkalarında.

benzer durum goldman sachs, jp morgan vb. büyük abd'li yatırım bankaları için geçerli; yasadışı alım-satımlar yapıp, halkı hatta ülkeleri bile bile kaziklayip daha sonra ufak bir cezayla kurtuluyorlar.

böylece haber-enformasyon ve
    para gibi dünyayı etkileyebilecek en önemli 2 şey abd'nin kontrolü altında ooluyor zaten.
  • 2019'da 35 milyar dolar net geliri olan bir şirket için çerez parasıdır.
  • kasa boş kasaa
  • normal oln cezalardır. zira bu ipnelerin reklam maliyeti diğer tüm mecradan farklıdır. hatta ortalama tbm sosyal medyadan 10 kat daha fazladır desem yeri var.

algoritma ayağına her sene sıralamaları altüst edip reklam satmaya çalışmalarına girmiyorum. 2019'da adsense gelirlerini %30'lara düşürdüler. 10.000 kazanan siteler şuan 2.000-3.000 ancak kazanıyor.

parayı veren düdüğü çalar diyerek düdüğü satan ve rekabet arttıkça düdük fiyatının arttığı bir mekanizma vahşidir. daha adil bir düdük çalma için kendilerine çeki düzen verilmesi gayet hukuki ve şarttır.

ha bu ceza parasını nerede nasıl kullanırlar bilemem. zerre kadar sevmiyorum hükumeti lakin bu karar olması gerektiği gibi.
  • ben bu kadar saçma savın olduğu başlık görmedim. adam tabiki sponsorlu bağlantıları gözüne sokacak zaten para kazanma noktası bu. şu noktaya katılıyorum reklamlar eskiye nazaran normal linklere daha çok benziyor ama bu reklamları kendi politikasına göre gösteremeyeceği anlamı taşımaz.

google rakipsiz değildir aramasından memnun değilsen yandex, bing gibi birçok arama motorundan birini kullanabilirsin. "ama onlar tam sonuç vermiyor" diyorsan demekki adamın verdiği hizmetten memnunsun.
  • google kızıp da servislerine, arama motoruna türkiye'den erişimi engellerse kullanıcılar tarafından bir daha hiç aranamayacak ayakkabı kutuları olması bile ne kadar isabetli bir karar aldığımızı gösterir emine.
1 entry daha