• bu toplum yıllarca hacılara,hocalara,padişaha,ağalara taptı şimdi bunların çocukları,torunları da sosyal medya fenomenlerine tapıyor. bir anda gaza geliyor anlamadan,dinlemeden bir kişiyi anda göklere çıkarabiliyor veya linç edebiliyor. jung’un kollektif bilinç kavramı durumu özetliyor sanırım. bu toplumun üç kuşak sağlam bir eğitim alması gerekiyor.
  • ülkede elini sallasan 500 tane fenomene çarpıyorsun. bazen bana da "x'i nasıl tanımazsın ya?" deyip cahil muamelesi yapıyorlar. 10k takipçisi olanın bile holigan takipçileri olmuş.

tanım: anonim bir twitter kullanıcısının savunma içeren tweetleri.
  • bu açıklamalara inananlar çiftlikbank mağdurlarıyla yarışır
  • twitterın ilgi manyaklarının ve bu ilgiden para kazanmaya çalışan kekoların istilası altında olduğunun resmidir bu olay
  • yalancı piç, umarım girer hapise.
  • bu nasıl türkçe? gözlerim kanadı okurken. inanmadığım açıklamadır.
  • bu olayin savcilikla falan sonuclanacagi yok. millet unutsun diye simdilik insanlari uyutmayi calismislar ama yemezler. yazim yanlislarindan da anlasiliyor. adam bugun ifsa olmasa bu zekayla yarin olacakmis gibi. 500k kisi de takip etmis buyuk rezillik
  • öyleymiş böyleymiş o onu dolandırmış bu beridekini tokatlamış şu masummuş da yardım derneğiymiş bilmem neymiş...

daha kaç kere söylemek lazım bilmiyorum ama anladım ki hiç kimse yine akıllanmayacak yine akıllanmayacak yine akıllanmayacak.

bu ülkede kime yardım ederseniz edin elden kendiniz bizzat edin ya da kontrolünü ve tedariğini siz sağlayın.

ülkenin yarısından fazlası hırsız kardeşim hırsız. fakiri de zengini de... zengini daha büyük hırsız... bırakın bireysel ya da ufak çaplı işleri dünya çapında isim yapmış derneklerde bile ne paralar tırtıklandığını bilseniz hayatınız boyunca bir daha kimseye 5 kuruş vermezsiniz.

"e kimseye güvenmeyecek miyiz"

evet aynen öyle yapacaksın ve bizzat yardım edeceksin. bilmem nerede bir okul öğrencilerine kıyafet yardımı mı yapıyorsun misal... isterse o okulun müdürü olsun kimseye 5 kuruş vermeyip öğrenci sayısını öğrenip kıyafetleri kendin alıp yapmışken bir zahmet tam olsun diyerek gidip kendin teslim edeceksin. 50 bin 100 bin 200 bin veren bir uçakla atlayıp doğuya da kolayca gider hatta bilakis gitmesi gerekir o öğrencilerin yüzlerindeki mutluluğu görmesi gerekir.

bir aileyi mi sevindireceksin ev eşyaları mı lazım. git al aq kaç dakikalık iş ? ve eve gidip bizzat teslim et. para mı vereceksin git bizzat ver zarf içinde iç çayını kahveni dön. budur yahu...

nedir bu dernekler bilmem neler ne güzel bir çark kurulmuş...

bu artık bir sektör olmuş sektör !

normalde de bir oluşum ufak çaplı başlayıp gerçekten yardım amacında da olsa orada büyümeye de bağlı biriken meblağ güzel bir noktaya ulaşınca orası artık temiz kalmaz, kalamaz ! en temizim diyen adam bile yemeğini kılını tüyünü başlar oradan kullanmaya hadi bu neyse ama zaten bir noktaya gelip de düzenli gelir sağlanan kuruluşlar vatandaşların oluşturduğu bir oluşum bile olsa başına birileri hemen getirilir gerekirse resmileştirilir. yani kabacası o pastayı gören durun bakalım biz hallederiz artık diyerek o işin başına zaten öyle de böyle de ge-ti-ri-lir.

tanımadığı birine güvenip de maddi gönderim sağlayıp arkasına bakmayan herkes dolandırılmaya davetiye sunmaktadır, net.

senelerdir herkes her şeyi görüyor ve kimseye kayda değer yaptırımların da olmadığı bir ülke olduğumuz için hele ki şu bozuk ekonomide millet artık oturup kimden nasıl ne koparırız derdine girmiş.

bundan daha 15 sene önce bile sağda solda sanal platformlarda motorları görünce daha o günlerde bile "ooooh ne güzel ondan hediye al bundan hediye al" diyorduk. bugün çok daha korkunç boyutta devam ediyor o durum.

hani girin instagrama ne manken, ne oyuncu ne bir reklam yüzü ama hep lüks ortamlar lüks paylaşımlar havalar 1500 değirmenin suyu belli değil olmuş 500 k takipçi mavi tik alanı bile var kimsin nesin belli değil... hiç görmüyor musunuz bu kadınları... yüzbin tane oldular abartısız... ha ama en azından onların aslında ne yaptığı da belli alan memnun veren memnun misali kimseyi ilgilendirmez. 1 hafta takıldığı kodamanın ona hediye aldığı jeep den bize ne di mi ?

ama bu yardım olayları da %10 belki 15-20 civarı masum olsa da kalanı olduğu gibi bir iş koluna dönüşmüş durumdadır, alayı hırsızdır, alayı götürmektedir ve onlar da bir başka alt koludur hepsi bu...

sonuç:

salak olmayın, yardımcı olmak istediğiniz kişilere bizzat yardım edin. yoksa bitmez bu öpüşmeler...
  • kendilerini tanımam ama anladığım kadarıyla ruling senetin son gününü beklemiş, ifşa için. yorum yok.

bu arada bunlar kim lan, ben niye tanımıyorum, bunları?
hesabın var mı? giriş yap