şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: 14 temmuz 1977 new york elektrik kesintisi rezaleti)
 • yanlış duymadıysam ,ki mekanın nyc olduğunu düşünürsek büyük ihtimal doğrudur, binlerce kadın tecavüze uğradığı için şehirde büyük bir nüfus patlaması olmuş bu elektrik kesintisinden sonra.
 • olası bir elektrik kesintisi rezaletinde argüman olarak kullanılabilir.
  -biraz yakın tarihe geliyorum...
  (bkz: bakın çok enteresan)
 • (bkz: new york'un diğer yüzü)
  1977 senesinde istanbul'da kim belediye başkanıydı?ahmet isvan. peki ahmet isvan hangi partiliydi? chp/cehape/cihipi!
  işte akpartimiz sayesinde yine büyük oyunu gördük elhamdülillah. sorumlusu chp, bülent ecevit, kemalistler ve cbgb'de kudurup kudurup günah işleyen serseri gençlik olan kesintidir.

  şaka bir yana bu kesinti esnasında başta bronx ve diğer boroughlardan yüzlerce siyah genç hi-fi dükkanlarına girip ilk turntable'larına sahip olmuşlar ve 1973'ten 1977'ye kadar emekleme dönemindeki hip-hop altın dönemine böylelikle girmiştir. sonrasında başlayan block partileri, kendine has giyim kuşamı, sugarhill & enjoy plak şirketleri, şehrin iki yakasında birer birer açılmaya başlayan yeraltı kulüpleriyle su gibi akmış, nihayetinde iki sene sonra rapper's delight'ın kapıları açmasıyla mainstream'a girmiş ve maalesef 90'ların sonuna doğru özünü kaybedip şimdiki iğrenç haline evrilmiştir.
  bu elektrik kesintisi bir nevi bu kültürün iyice ivmelenme kazanmasına sebebiyet vermiştir.

  https://www.youtube.com/watch?v=rhxayddplsm
 • o geceyle ilgili hadiseleri de içeren bir haber bültenine şuradan ulaşılabilir.

  ( özellikle 27. dk sonrası. what do you think about the morality of looting? * )
 • akıllara hemen 2015 yılındaki 10 saatlik türkiye geneli elektrik kesintisi gelirse durum anlaşılabilir. bizde gündüz oldu. new york da ise akşamdan sabaha kadar kesilen elektriğin maliyeti 7 ile 14 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ki bugün olsa 5 kat daha fazla olabilirmiş. işin parası bi yana criminal boyutu daha kötü. bir gecedeki tecavüz yağma olayları alıp başını gitmiş. 1 hafta sürse ne olurdu acaba. kesinti olayının silah olarak kullanılması durumu için;

  (bkz: emp)
 • pbs kanalında american experience dizisinin blackout isimli bölümüne konu olmuştur. link