şükela:  tümü | bugün
  • sabah gazetesinin yeni haberi*.

buradan

mümkünatı var mıdır araştırıyorum.
    matemetik hesabı ile yaparsak ülkemizin toprakları* 783.562 km2 yani 783.562.000.000 m2 (yediyüzseksenüç milyar beşyüzatmışiki milyon metre kare)

ülkemizin yüzölçümüne göre ormanlık alanı %30.
    bu rakam da 235.068.600.000 m2'ye tekabül eder.

sağlıklı bir orman olması isteniyorsa ağaçların cinsine göre 2 ile 5 metre arayla fidan dikilmesi gerekir. yani 2 metre kareye 1 fidan. biz yine de 5 m2'ye bir fidan diyelim. bu da 47.013.720.000 (kırkyedi milyar onüç milyon yediyüz yirmibin fidan)

daha önce dikilmiş mevcut ormanları bu hesaptan çıkartırsak iddia doğru olabilir. emin değilim.

akp'li asla değilim. tam tersine akp düşmanıyım. ama hesap bu.
    kaç işçi kaç günde kaç ağaç diker, dikilen fidanların kaçı tutar vs polemiğini saymazsak hesap ortada.

edit1: parantez içi açıklamaların düzeltilmesi. rakamlara kendim de inanmadığım için hep yanlış yazmışım.
    edit2: kaç metrede ağaç dikilmesi gerekir sorusunu bana sormadan önce araştırın. her ağaç cinsinin mesafesi farklıdır. ben ortalamasını aldım. böylelikle ukalalığa ve edepsizliğe gerek kalmaz.
  • birkaç yıl önce bende benzer bir haber duymuştum. o haber de ülkemizdeki ormanlık alan miktarının 10 yıl öncesine göre % 15.000 arttığı şeklindeydi. bunlar ülkemiz için çok güzel gelişmeler. ülkemizin tamamı adeta amazon ormanlarına döndü. ağaçlardan dolayı bir metre önümüzü göremiyoruz. teşekkürler akepe!!!

tanım: damat gazetesi haberi.

edit: ilk iki satır şu anda olmayan bir üstteki entrye göndermeydi ama silmiş aslan parçası!
  • (bkz: akp'nin 10 yılda 2.5 milyar ağaç dikmesi)
    rant için kaç ağaç kesilmiş imar için kaç hektar orman yakılmış onu da deyiverin. ha bir de maden bokuna toza bulanıp kuruyan ağaçlar var. onlar kaç tane?
  • ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında
    ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında
    ne sen bunun farkındasın
    ne de polis farkında
  • sen 3 milyar sen 750 milyon esprisinden alıntı yaparak alenen kafa buluyo bizle havuz medyası.

kesin hepsi muşa dikilmiştir
  • benim de kendi gozlerimle sahit oldugum iddia.
    hatta inanamazsiniz ulasima bile inanilmaz katkisi oldu bu agaclarin,
    ozlellikle buyuksehirlerimizde calisan ve okuyan vatandaslarimizin %51.4'u
    evlerinden islerine ve okullarina agaclardan sarkan sarmasiklardan atlaya atlaya gidiyorlar.

edit: hani nerede o gorkemli ormanlar, biz neden goremiyoruz diyen arkadaslar icin bazi ornekler vermek gerekirse;

recep tayyip erdogan hatira ormani

bu da

recep tayyip erdogan hatira ormani

bu da first ladyimiz adina

emine erdogan hatira ormani
  • olum benim duymudupun haber göre türkiye ormanlarını en hızlı biçim katleden ülkeler arasındaydı
  • ağaç olsa sayamazsın fidandır fidan.

(bkz: at yalanını)
  • 3 milyar 750 milyon sen milyar sen bu ağaçları sen neaptın?