şükela:  tümü | bugün
  • bir muhalif olarak diyebilirim ki tarih tekerrür içeriği ile yine manipülasyonun kralına imza atmış video kanalı. bak bir yayın organının bu ülke için yapabileceği en kötü propaganda, kendi çapında eleştirel bir durum tespiti yapıyormuş gibi görünüp, izleyiciyi "coğrafya kaderdir", "bu ülke zaten böyleydi, değişmez" gibi arabesk masallara inandırmaktır. bu topraklarda onlarca medeniyet doğdu, öldü [1], elbette her türlü sorun eskiden de olduğu gibi aşılabilir. ama amaç hem geçmişin hatalarını, hem de bundan sonrakilerin kısa vadedeki muhtemel başarısızlıklarını temize çekmek ise elbette tam da böyle bir kurgu yaratırsın.

ali babacan, 2002-2015 yılları arasında tam 13 sene bakanlık yapmış bir arkadaşımız. bu şahsı yaşanan başarısızlığın dışında bırakmak için o kadar kasmışlar ki, izleyince 2002-2015 arasında devlet kurumlarında hiç yolsuzluk yaşanmamış, fetöcü şirketler hiç ihale kazanmamış, bu ülkenin en stratejik kuruluşları bedavaya peşkeş çekilmemiş zannediyorsun. o "dolar bolluğu", mesela türk telekom gibi kritik bir altyapı sağlayıcısının iki senelik karına "özelleştirildiği" için gelmiş olmasın? bir tane özelleştirmeden bahsetmeden son dönem türk ekonomisini nasıl tartışabilirsin? iş adamları o dönemler türkiye'yi çok seviyormuş. e adama 3 kuruşa arsa satıp, sonra üstüne 50 kat inşaat izni çıkardığın için olabilir mi? bu adamın ekonomi bakanlığı dönemi, akp'nin bu döneminin, mevcut yandaşların veya şu anda kaçak olan zengin fetöcülerin temelinin atıldığı dönem değil mi? neden her şey kendi kendine oluşmuş, güzel bi politika izlenmiş o yüzden birden para kazanmışız gibi anlatıyorsun? hani kurumlar o zaman işliyordu, başbakan tek başına karar almıyordu, bakanlar falan vardı. e demek ki o bakanlar yapmış bunları, neden hiç bahsetmiyoruz bunlardan? bir şeyler satıp sonra o parayı inşaata gömüp birilerini zengin etmek mi o müthiş "ekonomi başarısı"?

suriye'nin kuş uçmaz kervan geçmez çöllerinde milyar dolarlar kaybettik, milyonlarca göçmen aldık. neden videoda mesela ekonomimizin canına okuyan bu müthiş "stratejik derinlik"ten hiç bahsetmiyoruz? bi dışişleri bakanımız vardı o icat etmişti bunu, şam'da namaz falan kılacaktı mesela? videoyu beğenen arkadaşlar gece gündüz suriyeli göçmenleri krizden sorumlu tutuyorsunuz, videoda neden yok bu konu, unuttuk mu bunları? yok, mamamız kesilmesin.

keza aynı şekilde, son 20 sene kesinlikle fetö bağlamından uzakta değerlendirilemez. video burayı öyle bir atlıyor ki aa kemalist rejim yıkılmış gülenist rejim kurulmuş türkiye'de, kim kurmuş, nasıl kurmuş, o zamanlar kimler varmış yönetimlerde, bunlar yok. neden yok? çünkü bu konuya girersen, e asıl paraların kaynağı, müthiş kurtarıcımız deva partisi'nin beyleri ile aramız bozulur, tadımız kaçar. bu konulara girecek cesaretin yoksa, o fotoğrafı çekmeyeceksin, fotoğrafın bir kısmını eksik bırakmayacaksın.

neyse arkadaşlar daha da yazmaya üşeniyorum, özet olarak benim hayalimdeki muhalif tavır bu değil. bu bir aklama videosu. türkiye'nin geleceğini kurtarmak istiyorsak akp ile gerek yandaş olarak, gerek muhalefet olarak aynı gemide bulunmuş herkesin demode olacağı bir politika icat etmemiz gerekiyor. ancak bu tarz propagandalar sonucunda, korkarım ki gençler 1) zaten yapacak bir şey yok diyerek oy kullanmaktan ya da bu ülke için çaba göstermekten tamamen vazgeçecek, 2) akp olmayan ama akp'nin farklı formlarına oy verecekler, sonuç olarak da bir 20 sene daha kaybedeceğiz, birileri daha çok zengin olacak ve düzen yine değişmeyecek.

[1]: https://tr.wikipedia.org/…i/türk_devletleri_listesi

edit: buyrun arkadaşlar, adamın altında tertemiz yorumu var. daha ne desin: https://ibb.co/3s3pv5t
  • “iyi kötü bir utanma duygumuz vardı. yüzümüz kızarırdı, utanırdık. siyasetçiler de... yani geçmişteki siyatsetçiler çok mu düzgündü? rüşvet bilmem ne falan filan. oo, çok olurdu. yakalandıkları zaman hesap vermeye zorlandıklarında utanırlardı. yüzleri kızarırdı, istifa ederlerdi. bu kurulan rejimin özelliği artık hiç kimsenin iradesi kendi elinde değil bir başkasının iradesine bağlısınız; bu, kurulan rejimin özelliği. istifa mekanizması yok. o sadece sizi affedebilir, görevden affedebilir.”

nesrin nas, (140journos, tarih tekerrür)
  • gelecek nesillere aktarılmak üzere devlet bahçeli ile recep tayyip erdoğan'ın büyük kavgalarla başlayıp büyük bir aşka dönüşen hikayesini anlatsalar tadından yenmez.
    neden siyasetçilere inanmamamız gerektiğini görmüş oluruz tekrar.
  • 140journos benzeri belgesel çeken türkçe youtube kanalları:

(bkz: greyfurt tv).
    (bkz: mevzu).
    (bkz: +90).
    (bkz: zyef film yapım).
    (bkz: cep hikayeleri).
    (bkz: storybox).
    (bkz: beta video).
    (bkz: storylab).
    (bkz: artbase film).

ayrıca;

(bkz: bbc news türkçe).
    (bkz: dw türkçe).
  • ulan video yükleneli 5 dk. olmuş video 30 dk ne ara izlediniz de ne ara efsane video olduğuna kanaat getirdiniz.
  • son videoları dolayısı ile eleştiriler masum değilden terör örgütü propagandası yapıyora kadar geldi.

işte türkiye böyle bir ülke. yarın video yapanları terörist deyip hapse tıkarlarsa emin olun ülkenin yarısından çoğu alkış tutar. o videoyu yapmasaydılar lan o zaman der.

böylece ülke iğrençliğimizin, çirkinliğimizin üzerine yeni bir tik atarız. biz böyle bir ülkeyiz. çirkiniz.
  • bu son haz- bsdm videolari icin, uber gereksiz entariler girilmis olan kanal.

yok efendim boyle sapikca konulara girmeseler iyiymis. yok bilmemne. lan duduk, bunlari kimse anlatmayip, sen gormediginde de olmayacaklar mi zannediyorsun. sigir misin arkadasim. adamlar bunu da anlatmis. ay ben ilgilenmiyorum der seyretmezsin, ama yok yok yapmasinlar boyle seyler, bold pilot u anlatsinlar, siyaset icerikleri konulari islesinler yeter?

ulan cidden, tam gerizekali turnusolu olmus bu video. mevzu bsdm sahane, herkes bir kere denesin, master ya da slave olarak takilinca, ne zevkler ne keyifler alacaksiniz demek degil bu. misal ben fuhus sektorune dair belgesel de izledim, seri katilleri anlatan da, akraba evlilikleri ve ensestle alakali olan da. cunku bunlar siz kafanizi cevirseniz de oradalar.

sayet izledigin seyden bu kadar urkup cekiniyorsan, bence sen kendini bir tart bic once. kimbilir, belki yana yakila kamcilanmak isteyen bir at kafasi vardir icinde?
  • “meğer sevgili cumhurbaşkanımızın ülkemizin içine düştüğü durumda hiçbir sorumluluğu yokmuş, her şey bizim memleketin don lastiği olmasıyla alakalıymış” dedirten, 'tarih tekerrür isimli belgesele imza atmış youtube kanalı. burada hepinizin huzurunda sevgili cumhurbaşkanımızdan özür diliyorum, ben meseleyi çok yanlış anlamışım.
  • benim fikirlerim dışında tüm fikirler ölsün, yok olsun, duymak istemiyorumcular tarafından linç edilmesi muhtemel youtube kanalıdır.

ülkemizde fikir özgürlüğü, ifade özgürlüğü kanunlarda, anayasa'da, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerde var ama pratikte uygulanabilir bir ortam yok.

ifade hürriyetinin olmadığı yerde faiz %50 olsa da döviz rekorlara devam eder. onun için boşuna reform falan yapma uğraşına girmeden oto sansüre sebep olan her yapıyı, kişiyi tasfiye edersek ülkemiz adına güzel günler hayal edebiliriz.
  • ana akım medyanın filtreli habercilik anlayışına tepki olarak özgür haberciliği savunan bağımsız karşı medya hareketi.

twitter linki