şükela:  tümü | bugün
  • yine efsane, yine efsane! daha önce seküler göç videosu ile internet gündemini sarsan muhteşem ekipten bu kez kanayan yaraya tuz basma videosu gelmiş.

konu: türkiye'nin ingilizce ile imtihanı

--- spoiler ---

türkiye’de 12 yıllık eğitim süresince ortalama 1300 saat ingilizce öğretiliyor fakat yabancı dil konuşma istatistikleri yükselmiyor. binlerce lira ödenen geleneksel dil kursları, yurt dışına yapılan seyahatler de fayda etmiyor.
    --- spoiler ---

yazılı versiyon

youtube: https://youtu.be/yo7j5j-_er4
  • ingilizce öğrenmeye heves etmiş ama savsaklamış, ingilizce konuşmaya çalışırken beceriksizlik yaşamış ve iş hayatında ingilizce olmazsa olmaz iken bir türlü öğrenmeyi becerememiş kişilerin röportajlarını içeren, ama genel olarak bir şeye hizmet etmeyen bir video.

ana fikir nedir? video neyi amaçlamaktadır? çıkarımımız ne olmalıdır? hiç bir şey yok.

olmamış.

edit: yalnız 140journos yetkililerine bir ricam olacak. tamam bir şeyler çekiyor ve reklam yaparak para kazanmaya çalışıyorsunuz. sözlük de zaten böyle konularda artık aşmış bir yer. verin kanzuk'a üç beş tele, o her türlü reklamınızı koyar zaten. gücünüz yetmiyorsa anlarım ama itinize köpeğinize abuk subuk mesajlar attırmayın. insanları şu başlığa yazdığına pişman etmeye çalışmayın. içeriğiniz adam akıllı olsa 'adam akıllı' diye yazarız. böyle salak mesajlara maruz kalınca silmemizi beklemeyin.

saygılar.
  • cambly reklamıdır.

içinde bir adet dünyanın en hızlı küfür eden adamı tiplemesi ve bir adet de sakallı tavernacı barındırmaktadır.
  • ekşisözlük hiçbir siki beğenmeme timi tarafından beğenilmeyen video.

are you cola?
  • baştaki sakallı reis ile güldürmüştür.

''adam böyle yüzü böyle bir ekşidi sikerim sizin anlatacağınız ingilizceyi dedi, aldı kağıdı siktir olup gitti''

öte yandan 140journos'un bu tarz videoları neden yayınladığını bilmeyen ve olmamış diyen arkadaşlar; zaten amaç bu arkadaşlar, sizin bunu sorgulamanız. türkiye'de neden ingilizce öğrenilmiyor? ya da öğreniliyor da neden diğer ülkelerin vatandaşları gibi öğrenilmiyor bu dil. neden tembeliz? neden işimize gelmiyor, işte bunları sorgulayın diye 140journos bu tarz videolar yapıyor. okey canımın içi?
  • bu ülkede yaşayan her kesimin ve milletin ortak tek noktası.

bu amına koyduğumun ingilizcesini bir türlü konuşamamak.

yani nasıl oluyor nasıl beceremiyoruz cidden anlamıyorum

türkü, kürdü, çerkezi, lazı, rumu, yahudisi, ermenisi hiç biri beceremiyor

çok ilginç ortak bir yönümüzü bulduk
  • içinde ürün yerleştirmesi bulunduğunun açıkça belirtilmesi gerekirdi. belirttilerse de ben göremedim.
  • seçtikleri konuşmacılardan mı kaynaklanıyor bilmiyorum izlerken daha iyi olabilirmiş hissiyatına kapıldım. hele "bir tane program var ingilizce pratiğine yardımcı oluyor" denildiği an aha cambly reklamı geliyor dedim ve yanılmadım.

yazılımcı abiyi de çok itici bulduğumu belirtmeliyim. sanki küfür etmiş olmak için küfür ediyor.

yine de fena değil, verilen sayısal bilgiler oldukça çarpıcı, umuyorum eğitim sistemimiz şu saçma gramer ağırlıklı kimseye faydası olmayan yöntemden kurtulup, konuşturmaya ve anlamaya yönelik daha pratik yöntemler uygulanmaya başlar. en basitinden voscreen'de her ders 10 dakika alıştırma yapılsın, ya da türkçe veya ingilizce altyazılı bir ted-edvideosu izletilsin, öğrencilere faydası 10 yıl boyunca simple present tense anlatmaktan daha fazla olur.
  • bu bir reklamdır ibaresi koymayarak haber içeriği ayağına cambly isimli app’in reklamını yaparak gözümde çok küçüldü 140 journos .

bir kere yaptıkları ve beni maruz bıraktıkları şey etik olarak çok yanlış ve daha önce yaptıkları herşeye gölge düşürür . nasıl mı ?

o küçücük reklam ibaresini koymayarak daha önce yaptıkları bütün muhalif yayınları başkalarından aldıkları para karşılığında yapmadıklarını, bunların karalama kampanyası olmadığını nasıl açıklayacaklar ? netice de haber ayağına reklam yapan bir oluşumdan herşey beklenir.

kendilerine bundan sonra 140 marketos falan diyebilirler. kendilerini gazetecilik ile ilişkilendiriyorlar ise gazeteciliğin etiğini de savunmak zorundalar.

ayrıca norveçli kıza ‘ hi ‘ diyen dünyanın en itici şahsının en uydurma hikayesini dinlemek zorunda kalmakta üzücüydü büyük bir hayal kırıklığı ile son 1 dakikasında bitiremeden kapattım.

2018 yükü 140 journos ve stolk gibi kanalların intahar yılı olacak sanırım

edit: bu videoyu eleştirmeyen adamlar yandaş medyayı hiç eleştirmesinler çünkü orada da bu bir reklamdır yazısı olmadan 7/24 tayyip reklamı yapılmaktadır. kimsenin etik değerleri umursadığı yok