şükela:  tümü | bugün
  • insanda tokat etkisi yaratan, acı içinde kıvranarak öleceğine dair derin bir hissiyat oluşturan, içinde bulunduğumuz karanlık dönemi ve onun getirdiği türkiye'den siktir olup gitmek isteğini müthiş şekilde anlatan video.

video: https://www.facebook.com/…/videos/1927801620582284/

haber metni: https://140journos.com/sekuler-goc-d9515ff2d3a8

kusura bakılmasın, niye 140journos başlığına yazmadın diyenler olabilir diye söylüyorum; bu adamların yaptıkları her iş sanat eseri gibi. picasso başlığının altında guernica anlatılmaz, guernica'nın hakkı guernica başlığıdır. 140journos ekibi karşılıksız olarak verdikleri emek nedeniyle ayrıca kutlamak istiyorum.

edit: videonun ikinci bölümü çıkmış, buyursunlar.

https://youtu.be/gh2uqf9ex9w
  • 30 sn. dayanabildiğim bir başka 'zeki adamlar göçüyor' goygoy videosu

atatürk de ülke ümitsizken göçmüştü he mi?

seküler çomarlık bu da

avrupada ve abd'de yükselen sağcılık 2-3 yıla zirve yapınca görürüm ben sizleri ve gittiğininiz 'medeniğ' yerleri

"kendimi geliştirmek istiyorum", "kariyer yapmak istiyorum", "mynet değil google'da çalışıp challenge görmek istiyorum' diyip gidersin anlarım ama "ülke çok boktandı kaçtım" demek bana biraz 'karaktersizlik' gibi geliyor.

bi de bunu diyenler 'atatürkçü' adamlar.

evet evet. küllerinden ülke kuran/kurtaran atatürk.
  • hakkında yorum yapmadan önce bahse konu olan görseli bile sonuna kadar izlemeyen, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan, insanları anlamak yerine kendi bildiği doğrulara sarsılmaz bir inançla bağlı olan dogmatik kişilerle bu ülkenin kurtulmayacağını bilen insanları konu edinen videodur.

atatürk emin ol bu ülkeyi kurtaracağını sanan insanlar kadar dümdüz bakmıyordu olaylara. gitmeyin, kalın, ülke kurtaralım!!!

nasıl kurtaracağız? sen ne kadarını kurtardın ülkenin? kaç yani, kaç kişiye gerçekleri gösterdin, onları etkiledin? bu mümkün mü? referansı din olan insanları dini malzeme edinerek yöneten insanlara karşı kullanabileceğin en güçlü silahın ne? ne yapabilirsin? ne yaptın? ne yapacaksın?

boş lakırdı hepsi. inan, atatürk hiç sevmezdi böyle tipleri.
  • özet: türkiye'de artık azınlık olarak çoğunluğa dilediğimce işkence yapamıyorum o yüzden siktir olup gidiyorum. e siktir git.

videodaki papağanların önceden ezberlemiş gibi 20 dakika boyunca umut yok, çok kötü, ne biçim oldu, hiç omadı, mal gibi oldu vb. sözleri tekrarladığı ama bir tane bile somut bir neden söyleyemediği video. videodaki haberlerden derlediğiniz şeyler daha önce de oluyordu, yapan da bizzat kendinizdiniz hatırladınız mı?

hep söylerim bu muhalif kesimin derdi zulüm görmek değil zulüm edememek diye. bir kez daha ispatlamışlar bunu da zaten videoda. bahaneleri falan da kendi yaptıklarının karşısında komik kalıyor. gittiğiniz yerde mutluluklar, geri gelmeyin lütfen.
  • ben neslinden apolitikler.
    birileri "ülkeyi kurtarınca" geri gelir yine atıp tutmaya başlarlar.
    kolektif çıkar denen bir hadise yok. dünya istedikleri gibi değil mi? seküler göç.
  • insanların kaçtığı tiplemeler gelmiş başlık altında yazıyor. ironi gibi ironi.
  • dunyanin en cok konusulan 3dilini akici konusabiliyorum. dunyanin her ulkesinde torunlarimin dahi calismadan yasamasina yetecek kadar param da var.
    ana vataninda uyum sorunu yasayip yurtdisina giden tip suc isleyip daga cikan ile ayni kafa.
    2011 oncesi suriyesi gibi 79 oncesi irani gibi siktirin gidin ama yaygara yapmadan. basarisizliklarinizi marifetmis gibi gostermeye calismayin.
  • ikiyüzlülüğün ifşasıdır.

tabi videoyu hazırlayanların amacı bu değildi.

dinsiz bir tc vatandaşı olarak yurtdışında yaşama tahayyülüne kafadan itiraz edenlerden değilim. sadece akp döneminde dillere pelesenk olan terk cinnetinin diğer cephelerini de görenlerdenim.

eğer terkte ülke düzelse de yurtdışında özel nedenlerden ötürü yaşama kararı varsa veya daha iyi bir donanımla ülkeye dönme hatta dışardan da olsa seküler hayata destek olma niyeti bulunuyorsa tuhaf karşılamam.

ama, "ülke toparlansın öyle dönerim" kibiri ve şımarıklığıyla yurtdışına çıkılıyorsa, buradaki vatanseverliği kuşkulu bulur, mevcut bencilliği de lanetlerim.

elbette herkes vatansever olmak zorunda değil. yeter ki kişi ne olduğunu bilsin.

gördüğüm, en çok bu yurtdışında yaşamak isteyenlerin vatanseverlik manifestosu üretiyor oluşları ki gerçekten de mide bulandırıcı.

bir kadıköy sakini olarak son yıllarda tanık olduğum kentsel dönüşüm çılgınlığı da aynı riyakarlıktan besleniyor. bağdat caddesi/kozyatağı/bostancı bölgelerinde bir an önce daha iyi konutlarda oturmak için ağaçların katline, yeşilin mahvına, mevcut dokunun imhasına, yaşam alanlarının paralize oluşuna sebep olanlar, tam da en çok çevreci lugata sarılan kişiler.
  • 1500 liraya calisip sikayet etmeyenler gelmis basliga, ondan sonra niye gidiyorsunuz.