şükela:  tümü | bugün
181 entry daha
  • videodaki herkesi fazlasıyla haklı buluyorum. evet! ama gitmek demek bir hükümet adına kendinden, ailenden ve sevdiklerinden olmak gibi geliyo bana, sanki hükümete yenik düşmüşsün gibi. kalıp daha iyi bir türkiye olmak adına çabala klişesine de girmiyorum ama her ülke, dünyada her yer böyle süreçlerden geçebilir. gittiğin yerin 30 yıl sonra tutucu-gerici olmayacağının garantisi yok.

dünya nereye doğru gidiyorsa ülke de o yönde merak etmeyin. sadece biz sevgisiz bir döneme denk gelen ama daha sıkı hayata tutunan bir nesiliz. bu da gelir geçer. ülkede iyi şeyler yapmaya çalışan hala milyonlarca insan var. onların da zamanı gelecek.

ayrıca sen atatürk'ün güvendiği gençliksin, sadece kendini göstermene biraz zaman var, sabret.
  • 30 kişilik bir ofiste çalışıyorum. ofisin neredeyse yarısı beş vakit namaz kılıyor. hatta biri 35 yaşında hacı oldu. ofisteki tek imansız benim ve bunu bütün ofis arkadaşlarım biliyor. en sert şeyleri bile alenen konuşabiliyoruz. bu iklimi yaratabilmek çok kolay değil.

alt komşum yunan asıllı bir öğretim görevlisi. kırk yaş üstü sempatik bir adam, bekar, köpeği var site bahçesinde gezdiriyor, bazen sohbet ediyoruz ayaküstü. annesine bakıyor alzaymır hastası. çok seviliyor ki öğrencileri ziyaretine geliyor kalabalık gruplar halinde. bu hiç kimseye zararı olmayan sevimli adamı binadakiler evden çıkarmak için kulis yaptılar, imza toplayıp çıkaracaklardı sırf yunan asıllı diye. veto ettim. rezil ettim alayını. biri bu adamın canını sıkarsa karşısında beni bulur dedim. yıllar boyunca komşu olduğum en beyfendi insandı.

genç deli fişek zamanlarda ettiğin sözler pek etkili olmuyor, ama belli bir yaştan sonra sözler kılıç gibi tesirli olabiliyor. en cahil bünyeyi bile temelden sarsıp medeni dünyaya uyandırabiliyorsun. özellikle okul yılları olmak üzere çok insanı esaret zincirlerinden kurtarıp aydınlığa uyandırdım.

yukarıda bahsettiğim 35 yaşında hacı olmuş arkadaş vardı ya. tefsir okuyan, dini donanımı ile prof. lardan bile daha iyi olan o çocuk şu an ateist olma eşiğinde.

.. ama bütün bunlar beni mutlu etmeye yetmiyor. hangi birine yetişeceksin. karanlığa sürükleniyoruz.

verdiğim her vergide; haftalarca bombalanan mahallelerin, cesedi sokaktan günlerce kaldırılamayan, adını bilmediğim o yaşlı kürt teyzenin günahına ortak olma utancı yaşıyorum.

ne kadar dünya vatandaşı bile olsan kültürel bağlayıcılık açısından bir vatan tanımı var. 25 yaşımda cesaret edememiştim, ama 40 yaşımdan sonra amsterdam'a gitme hazırlıkları yapıyorum. foseptiğe evrilen bu kültür coğafyasında mutlu olmaya ümidim bile yok.
  • (bkz: burası vatanın nereye gidiyorsun)

odatv sahibi ve gazeteci soner yalçın'nin gidenlere sorduğu ilginç soru yukarıdaki bkz. yanlış anlaşılmasın. ıyi denk geldi bu basliga da yazacaktim. başlıkta cevap olarak kendisine yazdıklarımı ve burada gidenleri eleştirenlere de cevabımı kopyalıyorum eklemeler yaparak izninizle:

soner yalçın vatan aşkından dem vurmuş. hangi sebeple gidildiğini yazmamış. ben cevap vereyim: soner beyefendi senin durmadan görmezden geldiğin, yeri gelince de savunduğun recep tayyip erdoğan'dan ve akp rejiminin baskıcı otoritesinden, kendi gibi olmayanlara karşı kininden bıktık ve ayrıldık biz. muhalif bir düşüncemizi yazsak acaba linç edilir miyiz? korkusuyla neden yaşayalım? sizin gibi düşünenlere kalsın türkiye çok iyi, ekonomik sıkıntılar yok. hayat pahalilasmadi, saygısızlık artmadi,, zaten kutuplaşma hiç yok! geçelim bunu yoksa inanin ben ülkemi çok seviyorum. hatta durmadan şov yapanlardan da daha çok! doğduğum şehrimi, bebekligimin, çocukluğumun, ergenligimin, gençliğimin, herşeyi yaşadığım ülkemi çok özledim. istediğim zamanda dönerim lakin onlar gidene kadar dönmeyeceğim. ayrıca sizin gibiler ucuz ve kofti vatanseverlik peşindesin ve bunu gayet iyi biliyorsun? lakin işine gelmiyor. göremiyorsun altında yatan sebepleri, göremiyorsun bu insanların neden gittiğini.

ayrıca anlamadığı şu: türkiye'den son 2 senede gidenlerin çoğu yahudiler dahil dinlerine saldırilmasindan gitmiyorlar. baskıcı rejim onları yıldı. akp rejimi ve destekçileri artik onlara senin deyiminle "senin vatanın burası" diye bakmıyor. o bahsettiğin anadolu'da çok eskilerde kaldı soner beyefendi. bunu sende iyi biliyosun lakin dediğim gibi işine gelmiyor!

140journos'un seküler göç videosu'nu izle hatta ekşi sözlük yazarları da yazmış burasa bol bol, oku onları. bırak bu ucuz vatan-millet-sakarya uclemelerini. azıcık gerçek dünyaya dön soner beyefendi. bu ülkeden tek göçen türk yahudiler değil. senin gibi müslüman türkler de gidiyor.

ve bunun tek sebebi de senin görmezden geldiğin, yeri geldiği zaman savunduğun recep tayyip erdoğan ve baskıcı otoriter akp rejimi..

daha da giden çok olacak. senin gibi ülkenin "aydın" ve "entelektüel" kalibrede insanlar gerçekleri görmemeye devam ettikçe daha da olacak.

uyutmaya devam et sen ve senin gibiler bu şovenist yazılarla. ninni güzeldir!
  • bir metodunu bulup, çerçeveletip duvarıma asmak istediğim video.
  • gidenler için üzüldüğüm ama aynı zamanda imrendiğim videodur.

evet atatürk zoru görünce kaçmadı ama herkes atatürk değil ki! paragraf aralarına sıkıştırılan akp cenahı yorumlarına bakınca sorunun farkında olduklarını görüyorum. peki onları çözüm bulmaktan uzak tutan ne? iran harici hangi islam ülkesi bilimle içli dışlı? bilimden uzaklaşmanın sonu afganistan olmaktır. akp ve rte şayet konu ile alakalı tespitlerinde samimilerse muhalefet partilerinin tam desteğiyle laik ve bilimsel eğitim anlamında köklü ve son reformu yapmak zorundalar.

kaynaklar cemaat tekkelerine ve diyanete değil, bilim ve eğitime ayırılmalı!
  • daha önce de bir çok yerde anlattım. gerçekten donanımlı nitelikli bir insan, türkiye'de dünyanın birçok yerinden çok daha iyi şartlarda yaşar.

gidenler genelde türkiye'de tutunamayan kaybedecek bir şeyi olmayan tipler. bu tipler yüzünden aslında birçok ülke bize vize uyguluyor. bu tipler yüzünden her vize başvurumuzda orada kalıcı olma niyetimizin olup olmadığı sorguluyor.

evet giden arkadaşlar o ülkeye giderken, o ülkenin merak ettiği tek şey vardı. ülkene geri dönecek misin? yıllarca hollanda'da yaşayan biri olarak söylüyorum. hollanda hiç birimizi istemiyor. nitelik, donanım ne olursa olsun, kendi kendine yetecek çok daha nitelikli daha fazla vatandaşı var.

gidenler işini bilen tipler. amaç ben gittim, elitim süperim diye hissedebilmek. bakın tekrar söylüyorum, bu insanlar türkiye'de tutunamayan tipler. ve senin, benim seyahat özgürlüğüm bu insanlar yüzünden kısıtlanıyor. türkiye'de istenmeyen adam, avrupa'da hiç istenmez.

bu insanların video çekmesini, demet akalın şarkılarına benzetiyorum. bak sen yoksun, ben çok eğleniyorum mutluyum oleyy.. e tamam gittin, çok da mutluysan habire ne türkiye goy goyu yapıyorsun?
  • umutsuzluklarına çare arayan insanlar barındıran videodur.

ben ülkemin daha iyi bir yer olması için savaşmaya, hayatımdan fedakarlık yapmaya hazırım.

hayata bir defa geliyoruz. o yüzden gidene hiçbir sözüm yok. herkesin kendi hayatı ve kendi tercihi.

lakin bu savaşı kazanırsak ve şimdi gidenler buna daha sonra dönüş yapıp ortak olmak isterlerse kapılar kapalı olacaktır. bu dediklerimde herhangi bir kindar anlam bulunmuyor. emek gösterenler, fedakarlık edenler kazanır.

edit: imla
  • ortalama bir video. içeriği oluşturan konuşmacılar klişe, konu da klişe, o açıdan da klişe video. benim değinmek istediğim başka bir şey.

'ülkeyi terk etme' temalı tartışmalar sık sık açılıyor malum. ülkeyi terk etme fikrini savunan taraftakilerin tavırlarından birine değineceğim. ülkeyi terk edip gidenlerin çoğunluğu ve belki de hemen hepsi; gitmeyip direnenler, gitmeyip mücadele edenler, gitmeyip ülkeye inananlar, burada kalıp umutları yeşertenler hakkında alaycı ve küçümseyici tavırlarda bulunuyorlar. bakın herkes erdemli olmak zorunda değildir, herkes güçlü durmak ve direnmek erdemine sahip olmayabilir, bu insanlık halidir ve anlaşılabilir. kimse kimseyi bu erdemlere sahip olmadığı için de suçlamamalıdır. fakat ülkeyi terk etme acizliğine düşenlerimizin; burada kalan insanların erdemli davranışlarını aşağılamaları, küçümsemeleri ve alay etmeleri düpedüz alçaklıktır. erdemli olamayabilirsiniz anlarım ama alçaklaşmayın.

ayrıca 140 journos hakkında şöyle bir şey var: (bkz: #72762908)
54 entry daha