şükela:  tümü | bugün soru sor
 • miladi takivimdeki 9 ocak 2008'in ilk günü olduğu hicri takvim yılı. yani çoktan girilmiş olan yıldır.
  (bkz: http://prayer.al-islam.com/convert.asp?l=trk)
 • jeanne d'arc orleans'a girdi kurtarıcı olarak. kıymeti bilinmedi, 2 yıl sonra azize olmasına karşın dinsizlik suçlamasıyla yakıldı. külleri inanç sembolü olmasın diye seine nehrine atıldı.

  500 yıl sonra frances farmer seattle'da öğrenciyken "god dies" yazısını yazdı. kilise ve din karşıtlığı ile suçlandı. baskılar ve işkence niteliğinde tedaviler gördü. yaşamını akli dengesine sahip değilken yitirdi.

  ölümünden 23 yıl sonra seattle'dan nirvana dedi ki; frances farmer, seattle'dan öcünü alacak. ateş olarak dönecek, yalancıları yakacak, yeri külle kaplayacak.

  "she'll come back as fire, to burn all the liars,
  and leave a blanket of ash on the ground"

  2 kadın 500 yıl arayla, biri dindar bir azize iken diğeri din karşıtı bir komünist iken dinciler tarafından yakıldı, işkence edildi. nedir bu dincilerden çektiğimiz, nedir bu kadınların çektiği?

  fransızlar da jeanne d'arc'ın döneceğini ve ona iftira atanlardan intikam alacağını düşünüyor. seattle'dan kurt cobain de şarkısında frances farmer'ın döneceğini ve onu bu duruma getirenleri yakacağını söylüyor ki jeanne d'arc yakılarak öldürülmüşken.