şükela:  tümü | bugün
 • altinda yazilan yorumlara bakinca insanin ülkeye inancini tamamen kaybetmesine sebep olan tweetlerden ögrendigimiz faiz ödemesidir.
  adam cevap olarak diyor ki, sizin yaptiginiz borcun faizi, hem borc yaptiniz hem ödeyene laf ediyorsunuz. ölür müsün, öldürür müsün.
 • chp ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı aykut erdoğdu'nun beyanlarıdır;

  tweet 1 - türkiye akp yönetiminde (2002-2017) son 15 yılda yabancılara olmak üzere toplam 765 milyar dolar ödemiştir...

  tweet 2 - türkiye akp yönetiminde (2002-2017) yabancılara 145 milyar abd doları faiz ödemiştir...

  not : faiz artışları ile alakalı bir başka beyanı için buyrunuz
 • ''iy me fö ye vördüğümüz borşlar ne olocok'' diyen tipleri görmemize sebebiyet veren ödemedir.

  allah akıl fikir versin efendim.
  bizim milletimiz uslanmaz!
  ver bunlara mehteri coşsunlar.

  edit: iş bu entry tweet altındaki yorumlara ithafen yazılmıştır. ekşi sözlük içerisinde yapılan ironileri kapsamamaktadır.
 • samimi bir sekilde neden 2002-2017 arasinda odenen borcun beyan edildigini anlamadigim aykut erdogdu aciklamasidir.

  aykut erdogdu'yu severim. durust ve etik bir insandir, ve turlu yolsuzluklara karsi halkin tarafinda olan adil bir insandir. ama bu bakis acisini yanlis buluyorum.

  simdi diyelim ki bugun ben bir bok yedim ve yatirim icin 15 yil kredi cekip batirdim, sonra 2020 yilinda oldum borcum esime kaldi, 2032'ye kadar o odedi bu krediyi. bu benim esimin sucu mudur? "vay be 2020-2032 yillari arasinda ne borc odemis kadin, hesabini bilmiyor demek ki" mi demelidir?

  2002 yilinda kimin aldigi borcun odemesi yapiliyormus onu sorgulamamak aykut erdogdu'ya yakismiyor. peki ne yapmali? 2002'den beri turkiye cumhuriyeti'nin aldigi borclarin odenmis faizi uzerinden yorum yapmali, ki o miktarin da hic az olacagi gorusunde olmadigim icin bence ayni sonuca ulasilabilir.

  bir baska nokta da odenen borcun gayri safi milli hasilaya oranidir. misal ben 10 bin dolar gelirli bir insan olsam, ve 4 bin dolar borcum olsa, karsi komsum sami amca 20 bin dolar gelirli bir insan olsa ama 8 bin dolar borcu olsa, "sami amcanin durumu benden kotu" mi diyecegim? sirf borc miktari ile boyle bir yorum haliyle yapilamaz, diger variable'lari da belirtmek gerekir.

  son olarak su meshur sozu birakayim: "lies, damned lies, and statistics"
 • a.b.d.'nin yıllık hükümet borcu faiz ödemelerinin üçte birine denk gelen rakamdır:

  https://www.treasurydirect.gov/…s/ir/ir_expense.htm