şükela:  tümü | bugün
  • alacak sigortası şirketi euler hermes, şirket iflaslarının artacağını açıkladı. şirket genel müdürü özlem özüner, iflas eden şirket sayısında yüzde 6 olan beklentilerini yüzde 8’e çıkardıklarını söyledi. özüner, “bu yıl 14 bin 800 şirkette iflas ve kapanma bekliyoruz” dedi.

demek ki ekonomi çok iyi ilerlemiyormuş dedirten durumdur. real ve beğendik firmasının iflas erteleme vermesini de aşırı borçlanma ve yüksek kira bedeli olarak açıklamış özlem özüner. son zamanlarda iflas erteleme isteyen firmaların çoğalması ve devletin "itibarın tasarrufu olmaz" anlayışı sanırım ülke ekonomisi kötüye doğru çekiyor. üstüne inşaat ekonomisinin gelişirken ihracat ve üretim sanayinin azalması da kötüye gidişatın açıklamalarından bazıları.

ekonomist değilim. hatta ekonomik konulardan hiç anlamam desem yeridir. fakat son zamanlarda market alışverişlerimin fiyatlarının artması ve sürekli olarak tüketim eşyalarında fiyatların yukarıya doğru gitmesi kendi ekonomik durumum açısından kötüye işaret.
  • gerçekleşip gerçekleşmemesi haricinde bu olayın başka bir etkisi daha var, hermes kredileri. hermes garantör olarak avrupa menşeili alışverişlerde kredi gibi ve esnek ödeme sağlıyordu. türkiye'den finansman kullanmak istemeyenler buraya yöneliyordu. şimdi ücretler artacaktır, bu da demektir ki kaliteli üretim araçlarının yurda girişi yavaşlayacak, yatırımlarda yavaşlayacaktır. alttan alttan ılık ılık geliyor, siz hala daha değiştirilen suni gündemlerin peşinde koşun.
  • neden 15000 ya da 14500 değil diye sorgulatan beklenti. küsuratlı rakam sallayınca inandırıcı oluyordu dimi.
  • ravelli gömleklerinin iflas erteleme vermesi sonrası istemesem de hak verdiğim ve gerçekleşecek durumdur.
  • jatomi'nin de iflasını öğrendik. demek ki sallama değilmiş.
  • necip abi'nin nalburunun kapanması sonrası hak verdiğim beyan.
  • bugün şöyle bir göz gezdirdim de beyanat haklı çıkmış gibi.

-bayramlar gübre har. nak. tar. gıda oto inş. iflas erteleme istedi, kayyum atandı.
    -pekin tavukçuluk hayv. yem ve zirai ürn. paz. ltd. şti iflas erteleme istedi.
    -asya reklam tanıtım tab. nak. inş. pet. turizm. ve kaplanlar reklam tan. tab. metal ltd. iflas erteleme istedi.
    -ünmetal metal işleme ve hırdavat paz. san. tic. ltd. şti iflas erteleme istedi, kayyum atandı.
    -nbg yalçın trans uluslar arası nak. iç ve dış tic. ltd. şti iflas erteleme istedi, kayyum atandı.
    -demirmak makina metal plas. san. tic. ltd. şti iflas erteleme istedi.

vs vs

bunlar sadece 2 günlük iflas ertelemelerden bazıları.
  • bereket dönere bir şey olmaz inşallah dedirten şey.

(bkz: derdimi sikeyim)
  • son 3 yılda türkiye'den çıkan ya da çıkmaya çalışan şirketleri şöyle bir derledim. feci bir dalga geliyor gibi ve önceden görenler hazırlıklarını yapıyor sanki.

chevrolet dükkanı kapattı
    lancia
    c&a mağazaları devrediyor
    levi's üretimi bitiriyor
    pimaş üretimi bitiriyor
    topshop çekiliyor
    besy buy dükkanı kapattı
    paypal
    neteller
    saturn
    conforama
    carrefour hisseleri devretti
    clear channel ınternational
    tesco
    darty
    electroworld
    rbs
    zanox
    leroy merlin
    la senza
    ccc
    wall street journal türkiye
    statkraft hes'leri satmaya çalışıyor
    hsbc satmaya çalışıyor
    praktiker
    metro group varlıklarını satıyor
    nbg finansbank'tan çıktı
    taxi.eu
    limango
    msc cruises
    groupon
    omv
    rwe
    total demirören'e satıldı (hatırlatan arkadaşlara tşk)
    bp türkiye'den çıkacak dedikoduları var
    lukoil türkiye'den çıkacak dedikoduları var
    zara türkiye'den çıkacak dedikoduları var

edit: 2016 kasım sonu itibariyle, yeni ismimler verip güncelleyelim diyen yazar arkadaşlar oldu. türkiye'den çıkan ya da çıkma hazırlığında olduğu söylenen şirketleri ekliyorum. artık küçük şirketlere de yayılan bir eğilim bu sanırım.

gnc tmsf'ye devredilmiş, mağazaları kapatmaya başlamış.
    douglas
    virgin
    lush
    megastore
    printemps
    river island
    uterque
    kenneth cole
    habitat
    industrie denim
    aig sigorta
    motivi
    promod
    renaissance capital
    boconcept
    baumax
    emare spa
    stanley black and decker
    statoil
  • bakınız gezinirken bir haber gördüm. 04.09.2014 tarihinde dönemin bakanı ali babacan ne demiş;

babacan'ın dikkat çeken "inşaattan sanayiye dönmeliyiz" mesajı

türkiye’nin öncelikle sanayileşmesi ve üreten bir toplum olması gerektiğine işaret eden babacan, bu konuda istenilen noktada olunmadığına da dikkat çekmişti.

"kolay para kapısı neredeyse sermaye orada"

babacan, bir başka alanda daha kolay para kazanma ihtimali olduğunda sermayenin oraya kaydığından yakınmıştı. babacan, sanayi yatırımlarından para kazanmaya başlamanın 5-6 seneden önce mümkün olmadığını buna karşılık avm ya da bir lüks konut projesinin hemen tamamlanıp satılabildiğini ifade ederek meseleyi örneklendirmişti.

babacan, "biz sadece sanayimizin önünü açmak değil, diğer taraftaki aksaklıkları da gidermek zorundayız ki sermaye ‘oraya mı, buraya mı gideyim’ kararını daha sağlıklı verebilsin. aksi halde üretmeden çok lüks binalar yapan, taşa toprağa para harcayan bir ekonomi oluyoruz.” demişti.