şükela:  tümü | bugün
  • istanbulda her zamanki gibi karşımıza nerede çıkacağı belli olmayan çim sulama fıskiyelerinden yola akan sular, trafik kazalarına neden oluyor.

bir viraj dönüyoruz karşımızda aniden su birikintisi... burada insan hayatı söz konusu. illa birilerinin ölmesi mi gerekiyor? motosiklet kullananlarla sınırlı değil bu sorun. arabayla da aynı şeyleri yaşamak olası.

yolları sulamayın!

--- spoiler ---

trafik polisi ali ulaş'ın kullandığı motosiklet, sancaktepe anadolu otoyolu samandıra gişeler bağlantı yolunda, çim sulama fıskiyelerinden yola akan su nedeniyle devrildi. ağır yaralanan ulaş, bölgeye gelen sağlık ekiplerince kartal dr. lütfi kırdar eğitim ve araştırma hastanesi'ne kaldırıldı ancak müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

--- spoiler ---

kaynak

edit: kaza 14 ağustos 2019 tarihinde gerçekleşmiştir.
  • o bolgede 8-10 sene onceden de cok benzer bir kaza hatirliyorum.. yine sulama faciasi.. ders alinmayacak yine..
  • su birikintisini görünce harmonik akışı bozan ufak bir frenleme bile ölümle sonuçlanabiliyor. motorcuları düşünemiyorum bile. çok sıkıntılı bu sulama mevzusu çözüm bulunmalı mutlaka.
  • sorun sulamanın otomatik saatler ile yapılmamasıyla alakalı.

o lokasyondaki durumu net olarak bilmiyorum ancak çok yerde şahit oldum (caddebostan - bostancı sahil mesela) bir görevli yürüyerek başlıyor vanaları açmaya ve belli bir aralıktaki vanaları açarak yoluna devam ediyor.

son açtığı vana için de mecburen 10 dakika kadar sulama işlemini bekliyor. ilk açtığı vana ise belki 1 saat açık kalmış oluyor çünkü son alandaki vanayı açıp 10 dakika bekledikten sonra kapaya kapaya geri dönüyor görevli.

vanası ilk açılan bölgelerdeki toprak ise çoktan suya doyup yola taşmış oluyor. devamında da bu şekilde kazalar oluyor. şu tip saatler yerleştirmek ne çok maliyetli ne de zor bir iş.

eko başkan bu şekilde devraldı belediyeyi doğrudur ancak akp'nin akıl edemediği bu saat sistemini acil olarak devreye almalıdır. aksi durumda daha çok kaza duyar ve görürüz.