şükela:  tümü | bugün
  • supriz beklediğim kur. malum piyasa hafta sonu dahil toplam 5 gün kapalı olacak.
  • (bkz: 5.7)
  • şu an 5.62 lerde perşembe günü 5.70 i görmesi muhtemel kurdur.

yalnız sabah piyasalar açılmadan bir mudahale olursa 5.50 lere tekrar gerileyebilir.

biz bayram tatilindeyken arjantin yeni bir ekonomik kriz yaşadı.

biliyorsunuz ki arjantin bizim gibi imf politikalarının kurbanı olmuş bir ülke
    soya fasulyesinden başka katma değerli bir üretimi yok.
  • tatil biter bitmez %1 dusurduler yine. kamu bankalarinda mesai basladi.

5,54
  • beyler konu kamu bankalarini asiyor artik zannimca. baska isler donuyor. cin'in de parmagi olabilir bu operasyonda, turkiye'yi afedersiniz "mayin essegi" olarak kullandiklarini dusunuyorum.... tcmb zira 5.40'dan sonra net alici konumuna geciyor. bu satislar devlet eli ile yapilmiyor diye dusunuyorum. cunku faizler dusuruldukten sonra hukumetin isine gelen usdtry'nin 6.20-6.50 bandina cikarak, halki dolardan cikartip ekonomiye tekrar katmakti dusuk faizle.

orada kafasina caktilar. ve su an cok ilginc sekilde tryusd ters grafikte babalar gibi bir trendi kiriyor, bu trendi kirma isi en son 2002-2008 zamaninda oldu. o zamanlarki turkiye ile su anki turkiye ayni degil hepimizin malumu..

o yuzden isin icinde cin oldugunu dusunuyorum, yuan'i devalue ederken, buyuk ihitmalle operasyonun bir ayaginda turk lirasina simdilik para koyarak, bir mayin essegi, bir depo olarak kullaniyor olabilir. yani sirf turk lirasi degildir, bu sekilde bir kac yer secmislerdir kolay manipule edilecek, kendi isleri bittiken sonra ne hali varsa gorsun diyip gideceklerdir.

(bkz: #93941329)
  • cin, turkiye’de abd karsiti eylemler yapacak oyle mi? hem de ekonomide? buna cinliler bile inanmaz biraz gercekci olalim.

an itibariyle 5,57 olan kur.
  • çin içerikli komplo teorilerine meyletmeden daha basit açıklamalara bakmakta fayda var. yani olmayacak iş değil de okkamlı prensibine uymuyor.

birisi dolar satıyor ama hangi doları satıyor bilmiyoruz, kim bilmiyoruz. yılbaşından bu yana memlekete nerden girdiğini bilmediğimiz 20 milyar dolar girdiği konuşuluyordu, yanılmıyorsam burak arzova bahsetmişti bundan ama şimdi bulamıyorum. muhtemelen aynı mekanizma işliyordur.
    ek: https://www.karar.com/…arip-bir-doviz-varligi-10867
  • bu kadar kontrol altinda tutmanin ve bence el altindan döviz sokmanin sonunda öyle bir patlama yasayacak ki ihracatçilar bile altindan kalkamayacak duruma gelecekler.

imf'ye kalmamak için direltiliyor olsa eyvallah diyecem de birkaç insan kici kurtulsun diye lime lime satiliyor ülke. ne yazik!
  • - merkezi yönetim bütçe dengesi temmuz 2019' da 9.9 milyar tl fazla verdi.

- işsizlik oranı mayıs 2019'da geçen yılın aynı ayına göre 3,1 puan artarak yüzde 12,8'e yükseldi.
  • faizler hala çok yüksek arbitrajda tl almak cazip.ama ilerleyen dönemlerde bu tradecilere swap ödeyemeyecek hale gelecegiz.6 aylık swap açığı net 15 milyar dolardı.