şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: içinde istanbul, kocaeli, bursa gibi illerin bulunduğu toplam 12 baro daha katılmayacağını açıkladı.

  öncelikle kaynak

  beştepedeki adli yıl açılış töreninde yer almayacaklarını halktan kopuk yargıyı reddettiklerini dile getirilen açıklamalardır.

  resmen martin luther öncülüğünde reform başlangıcıdır bu durum. umalım ki darısı diğer barolara.

  --- spoiler ---

  yargıtay başkanlığı'na

  02.09.2019 tarihinde yapılacak olan adli yıl açılış töreni için tarafımıza göndermiş olduğunuz davetiyeye teşekkür ederiz.

  bir kişi rahatsız olduğu için, türkiye barolar birliği başkanının adli yıl açılış törenlerinde konuşma yapmasının önüne geçmek amacıyla yasa değişikliği yapanların salonlarında, avukatları dinleyici olarak törene çağırmanızı ancak naiflik olarak adlandırabiliyoruz.

  anlaşılan o ki; halkından kopuk bir yargı sisteminin mimarlarının, vatandaşın adalete erişimini zorlaştıranların, hiçbir canlıya yaşama imkanı tanımayanların, hakimlik ve savcılık teminatını yok sayanların, hayalleri avukatsız bir yargı olanların salonlarında adli yılı açmak, 2019 yılında da sizlere nasip olacak.

  bu cevabi yazımızla, siyasi kararlarla, mesleki faaliyetlerini gerekçe göstererek yüzlerce mensubunu tutsak ettiğiniz onurlu bir mesleğin temsilcileri olarak, yaptığınız nazik daveti geri çevirmek zorunda olduğumuzu bildiriyoruz. bize kalırsa, siz de o salona gitmeyin. çünkü yapacağınız konuşmada muhtemelen, yargının bağımsızlığından ve tarafsızlığından bahsedeceksiniz. hak mücadelesi veren binlerce kişinin cezaevlerinde olduğunu bilmenize rağmen; kişi özgürlüğü ve güvenliğinden, ifade özgürlüğünden, adil yargılanma hakkından, basın hürriyetinden dem vuracaksınız. kimseden emir ve talimat almadığınızı, hukuktan üstün hiçbir şey tanımadığınızı, üstünlerin hukukunu reddettiğinizi, üstüne basa basa tekrarlayacaksınız.

  peki nerede? yürütmenin başının yaşadığı sarayın salonunda. bizler, insan haklarının korunduğu ve geliştirildiği, hukukun yok sayılmadığı, yargının siyasi iktidarın güdümünden çıktığı günlerde, tam bağımsız bir yargı teşkilatının ev sahipliğinde yapılacak bir törene katılımı, savunduğumuz değerlere daha uygun görüyor ve bu günü umutla bekliyoruz.

  biz avukatlar, yargı bağımsızlığı için tarih boyunca mücadele ettik. yeni adli yılda da bağımsızlığımızdan aldığımız güç ve tarihimizden gelen kararlılıkla bu mücadeleyi sürdüreceğiz.

  halkın zerre kadar güven duymadığı bir yargı sisteminin parçası olmamak için sizlerin de “kendinizi özgürleştirmenizi” temenni ederiz. saygılarımızla.

  --- spoiler ---
 • (bkz: yargı dağıtmak)

  tam olarak (bkz: yargı dağıtmak) *
 • (bkz: metin feyzioğlu) ‘na kapaktır.
 • izmir barosu avukatlarınınvatan haini ilan edilmesiyle sonuçlanacak açıklamalar.
 • "vatandaşın adalete erişimini zorlaştıranların" cümlesiyle kalbimi kazanan açıklamadır.

  4-5 yıl geçmesine rağmen bir gazete köşesinde okuduğum bir haber hâlâ ciğerimi dağlar. işten tazminatsız çıkarılan bir işçi dava açmak isteyip de mahkeme harcını ödeyemediği için intihar ettiğinde lanet etmiştim böyle düzene. vatandaş olarak sözde hakkımız olan adaleti bile parayla bize satmaya çalışıyorlar.
 • metin feyzioğlu'nun çok da sikinde olan açıklamadır.o en son ağzını ayıra ayıra vize müjdesine alkış tutuyordu kim siker izmir barosunu.
 • metin fevzioğlu bol bol alkışla şimdi, ellerin nasır tutana kadar.
 • gereken tepkiyi ortaya koyan açıklamalardır.

  dik duruşları için izmir barosu'na teşekkür edilmesi lazım. ne yazık ki birçok sözde hukukçu ve hukuk kurumu bu cesareti göstermekten aciz. onlara da ders niteliği taşıyan açıklamalardır aynı zamanda.
 • duygularıma tercüman olan açıklamadır. hukuk ve adalet. iki kelimeden ibaret gibi görünse de er yada geç birgün herkese lazım olacak. avukatlık mesleğini ayaklar altına almaya çalışanlara ve savunma özgürlüğünü kısıtlayanlara karşı dik durdukları için izmir barosunu kutluyorum.