şükela:  tümü | bugün
  • ust edit: anladigim genel uygulama bu yonde, ki bana gore bunun bir rezalet oldugu gercegi degismiyor. saglik sigortasina gelince, bu bir tercihtir, zira turkiye cumhuriyeti gelen turistlere boyle bir kosul koymuyor. ama siz schengen bolgesine gidecekseniz o sigortayi yaptiracaksiniz. devletle ilgili olan kisma gelince, konunun devletle ne alakasi oldugunu anlayamadim, cunku ortada devletin verdigi bir hizmet yok. mesele ozel hastanede geciyor. hastane benden 168 lira alip kar edebildigi bir hizmeti, yabancilara 3 misli daha fazlaya veriyor, ki soz konusu olan saglik hizmeti oldugu icin ortaya bence rezalet denebilecek bir durum cikiyor. turkiye disinda bir cok ulkede, gerek turist, gerekse oturum izni ile doktora gittim ama boyle bir uygulamaya denk gelmedim. o yuzden saglik sigortasi yaptirmiyoruz gelirken. zaten ozel hastane ucreti belli, gerekirse oder, muayene oluruz diyorduk. tabi turk degilsen seni 3 misli daha fazla operiz uygulamasindan haberimiz yoktu.

merhaba sozluk. ne mutlu bana ki, yillardir okuyusucusu oldugum sozlukte, yazar olduktan sadece 1.5 ay sonra bir rezalet basligi acma sansina kavustum.

ozet gecmiyorum, zira kisa ama etkili bir rezalet basligi olacagina inancim tam.

yurt disinda yasiyoruz ve su an tatil icin turkiye'deyiz. esim polonya vatandasi ve ikimizin de turkiye'de saglik guvencesi yok. esimin son 4 gundur devam eden bogaz agrisi sonucunda bu sabah izmir'de bulunan bir ozel hastanden kbb poliklinigine randevu aldik. hastane adi vermiyorum zira anladigim kadariyla rezalet hastane kaynakli degil.

telefonda randevu olustururken, hastanin saglik sigortasi olmadigini soyleyince, muayene ucretinin 168 lira oldugu, eger doktor tahlil vs... isterse, bunlarin da ekstra ucrete tabi oldugu bilgisini aldim, ki bu zaten cok dogal birsey.

hastaneye gittik. kayit icin esimin pasaportunu verdim. anne adi, baba adi, dogum yeri, vs bilgileri bilgisayara girildi. sonra gorevli birden bana donup, esiniz yabanci oldugu icin muayene ucreti 480 lira cikiyor dedi. 'neden 480 lira? eger ben muayene olsaydim 168 lira alacaktiniz. tamam ben turk vatandasiyim ama sonucta sigortam yok. beni muayene etmek icin bir sigorta sirketinden ya da sgk'dan ekstra bir para alamayacaksiniz, ne fark ediyo ki?' diye sordugum zaman, bunun turk tabipler birligi'nin bir uygulamasi oldugunu soylediler. zaten esim hasta oldugu icin meseleyi uzatmayip 'o paraya gider ozel muayenehanesinde doc. dr'a falan muayene oluruz diyip, randevuyu iptal ettik.

benim anlamadigim mesele:

1. ozel hasta demek, sigortasi olmayan, tum masraflari kendi cebinden karsilayan hasta demek degil mi? bu durumda neden yabanci uyruklu bir hasta, turk vatandasinin odediginin 3 misli muayene ucreti odemek zorunda?

2. boyle bir uygulama yok da, hastane bizi mi opmeye calisti?

3. eger denildigi gibi, suriyeliler bedava muayene + tedavi olabiliyorlarsa, benim sucum suriye degil de, polonya vatandasi ile evlenmek mi?
  • behçet uz çocuk hastanesinde acil servise gelen bir uzak doğu vatandaşına tercümanlık yapmaya ve yardımcı olmaya çalışırken elindeki makbuzdan vezneye yaklaşık 400 tl ödeme yaptığını görmüştüm. üstelik tahliller için ayrıca ödeme talep etmişlerdi.

muhtemelen uygulama bu şekilde.
  • rezalet puanimin 0/10 oldugunu olay.

bir devletin ilk gorevi kendi vatandaslarinadir. ozel bir sebep yoksa da yabanci kokenli vatandaslara daha pahali hizmet verilmesinde bir sikinti gormuyorum. ayrica, yanlis bilmiyorsam birinci basamak tedavileri ilac yazilmadiysa yabancilara bile ucretsiz. devletin saglik ocagina gitmeyecek kadar caniniz tatli ise siz bilirsiniz.

ben her yurt disina ciktigimda seyahat saglik sigortasi yaptiriyorum. henuz ihtiyac duymadim ama yaptirmaya devam ediyorum. ne de olsa turkiye'ye gelirken vizeye gerek yok diyip seyahat sigortasi yapmadan gelirseniz de boyle olursunuz.

ek: her seyahat saglik sigortasi ortalama $25 tutuyor*. su ana kadar kac defa geldiginizi ve kac defa seyahat sigortasi yaptirmadiginizi hesaplayin. muhtemelen kara bile gecmissinizdir.

ek 2: en basta schengen vizesi almak icin saglik sigortasi zorunlulugu vardir, schengen bolgesine girmek icin degil. herkese 6 gunluk vize vermiyorlar, bazilarimiza cok girisli 4 yil vize verdikleri de oluyor. seyahat sigortasi bu insanlar icin tercihtir. abd vizesi alirken saglik sigortasini hic sormazlar. bu dediklerin abd'de basina gelseydi coktan evi satmistin. kisaca biz her yurt disina cikarken saglik sigortasini gerizekali oldugumuz icin yaptirmiyoruz. bu arada bir de not duseyim, benim icin yurt disi birlesik kralligin disi oluyor. eea uyesi bir ulkeden olmadigim icin avrupa'ya girerken saglik sigortasi yaptiriyorum. turkiye'ye giderken su ana kadar yaptirmadim ama hep birinci basamagi kullandim.

ek 3: akp doneminde saglik devrimi adi altinda ozel hastaneye giden hasta basina hastanelere belli tesvikler verildi. bu sayede bu kisiler turk vatandaslarina daha ucuz hizmet sunuyor. yani aradaki fark milletin odedigi vergi ile subvanse ediliyor. sen vergi odemedigin icin turkiye'ye vergisini odeyenlerin parasi ile ucuza hizmet alacaktin.
  • allah allah genelde akp hükümetinin önceliği kendi insanını sikmektir her zaman bunu kendilerine motto edinmişlerdi. açıkçası beni şaşırttı.
  • tatil için ingiltere'ye gitmeyip kendi vatanınıza gelmenin bedelidir.

aynı şekilde ingiltere'de bir kamu sağlık kuruluşuna başvurmuş olsanız değil sigortasız, ülkede kaçak bile bulunsanız birinci basamak sağlık hizmetini ücretsiz alırdınız. çünkü hem hasta insana "sen sigortasızsın, git geber" demek bir amerikan geleneği ve ingiltere-fransa gibi ülkelerde çok şükür ki yöneticiler basiret sahibi bir düzen kurmuş, hem de yabancı hastayı tedavi etmemenin kendi toplumları için de tehdit oluşturabileceğinin bilincindeler.

yalnız olayın özel bir hastanede geçmesi olayın yönünü değiştiriyor. muhtemelen her hasta için devletten bir katkı alıyorlar ve hasta yabancı olunca bu katkı alınamadığından bedel yükseliyor. serbest piyasa, istedikleri fiyatı biçerler, biz de reddetme hakkına sahibiz. devlete gitmek bir yol olabilir.