şükela:  tümü | bugün
 • 1 senede pandemi bahane para basma şahane diyerek toplamda tam 6 trilyon dolar para basmış olacaklar.
  yarın biden yardım paketini açıklayacakmış.
  link

  bu kadar başıboş para geri çağırılırsa çok can yakar. adamlar resmen çıkacak bir dünya krizini bir şekilde ötelediler. faiz artırımı yaparlarsa dünya ülkeri batar artık dolar'ın ipini çekiyor da olabilirler.
  bu kadar paranın karşılığı nedir? adına da yardım paketi koymuşlar bir de. hahaha.

  edit: farklı bir link
  https://www.google.com/…rlik-bekleyis-haberi-606954
 • https://www.visualcapitalist.com/…ise-around-world/

  bütün dünyanın borcu, gdp'sine oranla neredeyse 400% fazla. bu pandemide 1 sene içerisinde borç yaklaşık 20 trilyon dolar arttı. kime borçluyuz, uzaylıları mı? sistem öyle bir hale geldi ki, radikal değişim olmadığı sürece sürdürülebilinirliğinin imkanı yok.

  daha iyi canlandırabilmeniz için, dünyayı türkiye olarak düşünün ve ülkemizin borcu gsmh'na göre borcu %400 olduğunu düşünün.

  hali hazırda türkiyenin dış borcu yaklaşık %50 ve ne kadar kötü durumda olduğumuz açıkça ortada :)
 • basılan paraların maliyetini gelecek nesiller öder. mevcut ülkelerin yoksulluk durumuna bakın ve onların yarı yarıya ya da daha fazla oranda yoksul olduklarını düşünün. buradan kendi ülkenizin gelecek perspektifini de bulabilirsiniz.
 • sistem oyle bir olmus ki, adamlar surekli para basmalarina ragmen paralarinin degeri dusmuyor. diger ulkeler bu paraya ulasmak icin surekli faiz oduyorlar. hane halki amerikada surekli zenginlesiyor ve bizler surekli onlara gore iyice fakirlesiyoruz.