şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gurbetçiler 2 bin euro'yu yatırıp tatile akarken , adaletsiz bulduğum uygulamadır.

edit : epey pm aldım , sanırım halen 1000 euro ancak tasarıda 2000 euro yazıyordu.resmi gazetede belli olacaktır.

edit 2 : haber linki yasa teklifi kabul edilmiştir , reis onarsa bu şekilde güncellenir.
  • (bkz: uzun dönem)ler faydalanir anca. yoksa bir mantigi yok.

tanım: olabilecek realite.
  • 15000 tl ödeyip 21 gün askere gideceğim için geçersiz önerme.
  • herkes adına konuşmak nasıl bir mallıktır. ben gidiyorum.
  • 21 gün yapan 4 ay daha yapar diyenler gibi kendini kandırmak için kullandıkları önerme.
    (bkz: amı bulup kıllısını aramak)
  • millet bedelliyi dört gözlü bekliyordu.
    21 günlük askerliğin bir şey değiştireceğini düşünmüyorum.
  • o zaman yurt dışında yaşayanlar da 21 gün yapsın.
  • (bkz: tıpış tıpış)
    ha ısrar eden varsa (bkz: eşek gibi)

ailesini veya bakmakla yükümlü olduğu insanları düşünerek 21 gün de olsa gitmek istemeyen insanları anlarım da nargile cafelerde akşama kadar götünü büyüten tayfanın 21 gün çok diye ağlaması çok komik.
    isteyen gidip eğitim durumuna göre 6 ay veya 12 ay askerlik de yapabilir, kimse zorla bedelli olun demiyor.
  • ben para ödeyip askere gitmem.
  • çok doğru önerme.

benim işim gücüm yok, askerlik yapmak için para ödemem. para ödemek askerlik yapmamak için. öyle olsaydı parayı verebilirdim.

işi gücü olan arkadaşım da mesela yaklaşık iki yıldır güzel bir işte çalışıyor. sorumlulukları var, adam hasta olup iki gün izin almaya bile korkarken şimdi devlet onları izinli sayacakmış. şirket bu zaman için yeni birini alamaz. e yeni birini almazsa işi kim yapacak? tamam bir dünya insan çalışıyor ama herkesin kendi sorumluluğu var. haliyle bu arkadaş da gitmem diyor. gitmem diyor çünkü gidemez.

çok fazla insanın vazgeçeceğini düşünüyorum.

ben mesela bir ay gideceksem askere, yedek subay olurum bir sene, üstüne bir dünya da para kazanırım. ama ben askerde vakit harcamak istemiyorum.