şükela:  tümü | bugün
  • bir arkadaşımın başına gelen olay. her gün ishal ağızlardan dökülen cinsiyetçi, sapkın söylemlerden sonra hepimizin başına gelebilecek olay. kadın, erkek, eşcinsel olarak birimizin bile sesi çıkmadıkça, bu olay hepimizin başına gelebilir.

--- spoiler ---

kadıköy'de taciz ve tehdit!!!
    saat 00.40 civarları, kadıköy, halitağa caddesinin bir alt sokağı.. üzerimde uzun bir mont, ayağımda botlar! - bunu bile yazmama gerek yok aslında ama işte!- arkadaşımla telefonla konuşup yürüyorum..ara sokak diyebiliriz..arkamdan bir anda belime dolanan bir el ve şaşkınlığım..dönüyorum, telefonu o an da kapatıp, 'n'apıyorsun,defol!' diye bağırıyorum..göz göze geliyoruz, bir daha hızlıca karşı kaldırıma geçip 'defol buradan!' diyorum. bir an da karşımda, kaldırımda olan şahıs üzerime doğru gelerek kelebek sallamaya başlıyor! baya baya, elinde kelebekle gözümün içine bakıyor! o an da boğa'ya çıkan caddeye nasıl koştuğumu hatırlamıyorum! tek anladığım şey 'bağırma, yoksa bunu sokarım bi tarafına!..
    caddeye koşuyorum, tir tir titriyorum. o an da 45-50 yaşlarında bir adam 'n'oldu, iyi misin?' diyor. 'değilim' diyip olayı anlatıyorum. ne dese beğenirsiniz? 'gel benimle bu akşam, yalnız kalma!' diyor.
    ne diyorsun be diyip hemen bir taksiye atlayıp uzaklaşıyorum oradan! her taraftan darbe!
    diyeceğim o ki; bu ülkenin hiç bir sokağında güvende değilsiniz! kadın veya erkek hiç farketmez! ben bu gece olanlardan sonra ne istanbul'u istiyorum ne bu ülkeyi!
    lütfen...! kadınlar ve erkekler; kendinize dikkat edin. tek başınıza yürümeyin bu tekin sokaklarda. başınıza gelmedikçe anlamıyorsunuz, ancak gelmeden anlayın diye yazıyorum.
    bu sokaklar tekin değil artık! lütfen, tek başınıza yürümeyin! ya da yanınızda bir şeyler taşıyın. sokaklar tacizcilerin, katillerin,manyakların olmuş durumda. lütfen kendinizi koruyun!
    --- spoiler ---

devamında tabi ki olayın üzerine gidildi.

--- spoiler ---

taciz ve tehdit olayının takibi
    gazeteci arkadaşım ercan dalgıç olayın peşini bırakmamam adına çok şahane bir fikir sundu bana; 'olayı yaşadığın sokakta kamera varsa, kayıtlar incelenir ve polis şahsı bulabilir' dedi. gerçekten hiç aklıma gelmemişti, önce sokağa gittim, kameraları tespit ettim, sonra durumu esnafa anlattım, belki böyle bir durum daha önce de gerçekleşmiştir de böyle biri var diyebilirler diye. hiç biri bilmiyor, tek tahminleri şahsın tinerci olduğuna dair.
    sonra polis karakoluna gittim, şikayetçi olmak istediğimi söyledim. neden hemen o anın ardından onları aramadığımı sordular. canımı kurtarmanın derdinde olduğumu anlattım, anladılar sanırım. şikayetçi olsam da kameralardan tespitin zor olacağını, şahsın ismini cismini bilmeleri gerektiğini söylediler. direttim. sokağın ismini verdim, sokaktaki kameraların çalışıp çalışmadığından emin olmak adına bir kaç telefon araması yapıldı, sonunda polis aracıyla olay yerine kamera tespitine gittik. kameraları gösterdim. inceledi nereden alabilir, nereden alamaz açıyı. sonra kameraların ait olduğu dükkan sahiplerine sormam gerektiğine karar verdikten sonra bana şunu söyledi; 'ben sana açık açık söyleyeyim, buradan bir sonuç çıkmaz'.
    ben takibimi yapacağım, kayıtlara ulaşabilir miyim bilmiyorum ama en azından sonuna kadar deneyeceğim. tekrar herkese çok çok teşekkür ederim. durumun gidişatını bilgi aldıkça paylaşacağım.
    --- spoiler ---
  • polis üşengeç uğraşmamak için elinden geleni yapıyor.
  • o polise deseydin ki: "senin anana, bacına da aynısı yapılsa, yine de bir sonuç çıkmaz mıydı? "
    şu adamların duyarsızlığına, sorumsuzluğuna öyle sinirleniyorum ki! be adam sen bunun için para alıyorsun, insanların güvenliğini sağlayamayacaksan siktir git, bu işi doğru düzgün yapacak biri gelsin.
  • şehir gotham'a döndü iyice. ve batman sadece çizgi romanlarda var.

bu şehrin batman'i bizler olmak zorundayız. izin vermeyelim gençler. bu dönüşüme izin vermeyelim. yeni türkiye saçmalığına izin vermeyelim.
  • ülkemizde artık normalleşen rezalettir.

denize düşen yılana sarılır sözündeki yılan bile bu insanlar karşısında daha güvenilirdir.
  • yaşanılan olayda (kadın hariç) kimin ölüsüne, dirisine sövüleceğini şaşırdığım hikaye.
    o yüzden siki hem yerinde hem de beyninde olan herkese sövüp bir nebze rahatladım.
  • "aa kadıköyde nasıl olmuş ki bu ya" diye bir anlığına şaşırma gafletinde bulunduğum olay. neye şaşırıyosam? tamam kadıköyün bazı yerleri sabaha karşı bile nispeten güvenlidir de özellikle rıhtımda gece saat 11den sonra yürümek resmen cesaret işi. ve bu yeni bir şey de değil. yıllardan beri çokça kez tinerciler yolumuzu kesti. kiminde sohbetle kiminde sigara ya da 2 3 lirayla kurtardık, ama işte özellikle kadınsan ne kadıköyü, ne istanbulu, memleketin tek bir noktasında güvenlik yok.

patlayacak bombaları mı düşünelim, nerede bıçaklanacağız, nerede tecavüze uğrayacağız onu mu düşünelim, hiç bir bok bilmiyorum artık.
  • bir kadının uğradığı tacizi anlatmaya başlamadan önce üzerindekileri anlattığı bir ülkeye dönüştük ne yazık ki.
  • aramızda botlu ve montlu kişilere sarılan hayvanlar var.
  • geçmiş olsun dediğim rezalettir.

umarım kolluk kuvvetleri görevlerini yaparlar ve o pislikler sokakta dolaşırken iki defa düşünürler.

arka sokaklar diye dizi çektirip polisin imajını düzeltmeye çalışmakla olmuyor tabii. suçluları gerçekten bulmak ve yakalamak gerekiyor fikir yürütmeden, şikayetçinin ruh halini bozmadan.

bugün polis teşkilâtı'nın disiplininin ne durumda olduğunu gösteren ikinci entry bu. yazık vatandaşa. bu vergilerle daha iyi hizmeti hak ediyoruz biz.