şükela:  tümü | bugün
 • doğan haber ajansında geçen son dakika bilgisi. bizimkilere de haber vermişler mi acaba://

  dha
 • şaşırmadığım durum. biz katılmayalım diye zamanından önce başlamıştır. resmen mahallenin istenmeyen çocuğuyuz.
 • (bkz: askeri tarih) anlamında önemlidir ve stratejistler tarafından dikkatle izlenmektedir. ışid bugüne kadar pek çok yerde pek çok yöntemle savaştı ancak bu sefer kendisi için gerçekten hayati öneme haiz büyük bir şehri savunmak durumunda.

  türk ordusu , amerikan ordusu , iran ordusu , öso ve ırak ordusu karşısında savaştı bu adamlar . savaşıyorlar. bazen hiç karşı koymadan çekildiler bazen bildiğin dişe dişe savaşmaya kalktılar.

  (bkz: musul operasyonu) bu anlamda önemlidir. operasyonun başarısı, başarılı olursa kaç günde sonuçlanacağı, sonuçlandı dendikten sonra şehirdeki olası direniş ve terör saldırıları nın durumu. hepsi ayrı önemli.
 • iran'ın kuklası ırak merkezî yönetimi ve stepnesi şiî milislerinin, peşmergenin, pyd'nin, zibilyon tane örgütün musul'un etnik yapısını emperyalistler lehine düzenlemeye çalışacağı operasyon. ışid'le savaşıyoruz diye sünnîlerin kökünü kazıyacaklar muhtemelen. türkiye bu operasyonda yer alabilseydi sünnîlerin de tutunacak bir dalı olacaktı. şimdi tamamen emperyalist güdümüne girdi orası.

  dünya saddam'ı arıyor ya resmen.
 • hayırlara vesile değildir. bence ülkeyi tam bu anda bi save edelim. lazım olacak çünkü.
 • erbil'e sınırından başladığı açıklanan operasyon. bu arada ırak'lı yetkililer türkiye'nin asla operasyonda yer almayacağını ısrarla vurguluyor.

  http://ilerihaber.org/…nda-yer-almayacak-61586.html
 • başkomutan dünya liderimizin emriyle,damat yüzükçü berat paşa komutasında 100.000 kişilik bir ordu musula intikal etmiş.

  kaynak:a haber de çalışan eniştem.
 • çok farklı kaynaklar da aynı yönde bilgiler geçiyor şu an, sanırım artık kesin olarak başladığını söyleyebiliriz. siyasal islam terörüne, radikal köpeklere karşı olan her kim varsa umarım burnu bile kanamadan zafere ulaşır bu savaşta. "savaş" dedim çünkü kısa sürecek bir operasyon değil bu, musul'da hala binlerce sivil var ve ışid'in her yeri mayınladığı söyleniyor.
 • çok ilginç olaylara gebe olabilir. en güçlü zamanında (yaklaşık bir yıl önce) ışid'in yaklaşık 30 bin savaşçısı, ırak ve suriye ordularından ele geçirdiği yüzlerce zırhlı aracı ve tankı olduğu biliniyordu. ancak son 1-1,5 yıldır koalisyon güçlerinin sürekli hava bombardımanı ile bu güç baya eridi. ışid aynı zamanda hem bizim tarafımızdan başlatılan fırat kalkanı operasyonu hem de ırak'taki hükumet güçlerinin operasyonları ile ciddi bir şekilde zayıflatılıyordu. örgütün ne kadar savaş gücü kaldığını bilmek zor (en azından bizim gibi istihbarat bilgilerine erişimi olmayan insanlar için geçerli bu durum) o yüzden bu kuşatmaya karşı ne kadar direneceklerini de kestirmek güç. hatta direnip direnmeyecekleri bile muamma.

  iki seçenekleri var gibi gözüküyor. ya son zamanlarda kaybedilen topraklar dolayısıyla yaşadıkları moral çöküntüsünü burada alacakları bir savunma zaferi ile düzeltmek isteyeceklerdir ya da şehri kontrollü bir şekilde terk edecekler. ikinci seçeneği yaparsalar pek bir anlamı yok zira musul'u savunmayacaksan nereyi savunacaksın. küçük kasabalarda koalisyon güçlerine karşı direnme şansın yok çünkü oraları savunmak musul'u savunmaya göre çok daha zor. saklanacak yer sayısı az, kabak gibi ortadasın. ayrıca musul'u da kaybederlerse gerisini toplamaları çok zor olur. öte yandan birinci seçeneği seçip de direnirlerse yine sıkıntı zira bu operasyon için çok ciddi askeri yığınak yapıldı ve ciddi kaynak ayrılıyor yani ışid savunmaya kalktığı takdirde çok ciddi sayıda kayıp vereceklerini söylemek yanlış olmaz. son zamanlarda dünyanın dört bir yanından gelen cihatçı akışının kesildiğini göz önünde bulundurursak burada yaşayacağı kayıpları tekrardan yerine koyamayabilir örgüt ve aynı şekilde bu da sonun başlangıcı olur.