şükela:  tümü | bugün
 • süper lig 8. hafta maçı. başlama saati 19:30. başarılar fenerbahçe.
 • fenerbahçenin en az 3 golle galip geleceği karşılaşma.
 • başarılar malatyamız.
 • biletini devretmek isteyen olursa, takımı ilk defa mabette izleyebileceğim maç.
 • eşimi maça götürmek niyetindeyim. 1 tane sağolsun bir arkadaş devretti 1 eksiğimiz var. cezalı olup ta migros kombinesini devretmek isteyen olursa ricam olur.
 • soldado'dan gol bekliyorum
 • alper ulusoy’un yöneteceği ve 19:30’da başlayacak olan maç.

  iki vasat anadolu takımının karşılaşması. orta sıraları ilgilendiren, uefa mücadelesi veren iki takımın mücadelesinde beraberlik ön plana çıkıyor. alper ulusoy temiz bir maç yönetirse, maç malatya lehine dönebilir.

  bu sene de eğlence konusu oldunuz. yazık lan, acıyorum ben bunlara. harbiden de malatya sizin için zor rakip. kazanacağınıza pek ihtimal vermiyorum.
 • muhtemel kadrolar ve saha dizilişleri hakkında taktiksel analiz yapmaya niyetlenmiştim aslında. önce malatyaspor'un tüm maçlarının geniş özetini izledim. fenerbahçe'nin maç özetlerini izlerken ise; bir şey dikkatimi çekti. ilginç bir şey.
  şampiyonluğa açılan kapının anahtarını bile bulmuş olabilirim farkında olmadan, emin değilim.

  başımdan geçen bir olayı anlatarak özetlemek istiyorum affınıza sığınarak. bu şekilde daha anlaşılır olacaktır.

  -------------------------------------------
  3-4 sezon önce bodrum'da bir balık restoranında müdürlük yapmıştım. aslında pek müdürlük de sayılmaz. patronun acemiliği ve benden önceki müdürün iş bilmezliği yüzünden; batmak üzere olan bir işletmeyi kurtarmakla görevliydim diyebilirim.

  ''ilk 1 hafta gözlem yaparım, hiçbir şeye karışmam'' dedim işe girerken. 1 haftanın sonrasında ise; ben ne diyorsam o olmalı.
  ''tamam'' dedi patron, sen yeterki şu dükkanı adam et. kov dediğini kovarız, al dediğini alırız..

  mekanda 13 kişi çalışıyordu yanlış hatırlamıyorsam. bunların ikisi mutfak personeli. biri gece bekçiliğinden, biri de mekanın temizliğinden sorumlu olan 2 tane gece personelimiz, 3 adet garsonumuz ve 3 adet de komimiz vardı. geri kalan 3 kişinin ise görev dağılımı çok saçmaydı. bir tanesinin görevi ekmek dilimlemekti örneğin. adamın tek yaptığı şey ekmekleri dilimleyip, sepetlemekti. başka da bir görevi yoktu. diğeri ise bu ekmekleri kızartmakla görevliydi. önceden dilimlenen ekmekleri alıp kızartıyor, servis edilmek üzere garsonlara götürüyor, sonra da sevgilisiyle mesajlaşıyordu.
  son kalan kişinin görevi ise; meze tepsisini mutfaktan alıp garsonlara götürmekti. o kadar.

  1 hafta boyunca yalnızca ortamı gözlemledim ve hiç kimsenin görev alanına müdahale etmedim. ertesi haftanın ilk iş gününde ise; bütün personeli salona toplayıp meeting düzeni aldırdım. bütün iş düzenini ve görev paylaşımını değiştirdiğimi söyledim ve sözlerime devam ettim.

  “isim vererek rencide edicem kusura bakmayın. veysel, barış, onur ve kaan. bu işletme çalışmadan para kazanabileceğiniz kadar zengin bir işletme değil.
  bugünden itibaren bazı arkadaşlarımızla yollarımızı ayırıyor, iş bölümünü yeniden düzenliyor ve birkaç ufak değişiklik yapıyoruz.”

  1- mekan, kapatılmadan önce komiler tarafından temizlenecek ve ertesi güne hazır hale getirilecek.
  2- her komi; kendi masalarına gidecek olan ekmeğin dilimlenmesinden ve meze tepsisinden sorumlu olacak.
  3- ekmekler mutfaktaki ustalar tarafından kızartılacak ve komilere teslim edilecek.

  - itirazı olan?
  + yok müdürüm.

  3 basit değişiklikle, 4 personelden tasarruf edip; çalışmadan para kazanan personelin işlerine son verdik. işten çıkarılan gereksiz personelin yerine; 1 aşçı ve 2 deneyimli garsonla ekibimizi güçlendirdik ve hizmet kalitemizi büyük ölçüde arttırdık. kısa vadede işleri düzeltip, uzun vadede bodrum'un en kaliteli mekanlarından biri olduk.
  ----------------------------------------------
  şimdi gelelim patronunun iş bilmezliği ve teknik direktörünün beceriksizliği yüzünden yerlerde sürünen, 30 yıldır taraftarı olduğum fenerbahçe'ye.

  isim vererek rencide edicem kusura bakmasın; ama ozan tufan bu takımın gereksiz personelidir. maçı bu gözle izlerseniz; dikkatinizi mutlaka çekecektir.
  neustadter'den aldığı topu hemen yanındaki josef'e, josef’ten aldığı topu hemen arkasındaki neustadter'e vermekle görevli olan ozan tufan; bu takımın ekmek kızartan işe yaramaz çocuğudur. dikkatle izlerseniz; ozan'ın 90 dakika boyunca, bu söylediğimin dışında hiçbir şey yapmadığını görebilirsiniz. eğer neustadter ile josef’e kendi aralarında paslaşmayı öğretebilirsek; ozan tufan'a ihtiyacımız kalmayacak demektir. böylece 1 gereksiz personelden kurtulabilir ve onun yerine +1 forvetle sahaya çıkabiliriz.

  bu da bize kısa vadede seyir zevki, uzun vadede başarı getirecektir..
 • bizim taraftarın hakikaten futboldan anlamadığını gösteren maç. o ekmek kesen çocuk ozan değil, mehmet topal kazması. valbuena'dan sonra en çok fayda sağlayan oyuncumuz ozan. ama önemli değil. neden? çünkü topal en iyi yerli dos. ayrıca ozan mennan'a benziyor.(yersen)

  gelmişken yorum da yapayım:

  fenerbahçe açısından önemli olmasının tek sebebi derbi öncesi olması değil, bu sezonki kendi sahasında oynadığı ilk kolay maç olması. sıkılmıştım artık bir kendi sahamızda rahat rahat maç yapamamaktan.

  muhtemel ve olması gereken ilk 11(skrtel ve alper yok):

  kameni

  isla -neustadter-neto-hak

  josef-ozan

  dirar-giuliano-valbuena

  janssen
 • ligin - kendine güveni az olduğundan - en kolay kart gösteren hakemlerinden alper ulusoy'un yöneteceği maç. haftaya derbide bir - iki futbolcumuzun cezalı olmaması için azami dikkat göstermek gerekiyor.