şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vefalı türk geldi yine...

  bugün 100. yıl dönümünü yaşadığımız, öz kardeşimiz can azerbaycan'ın başkenti bakü'nün rus destekli ermeni çetelerden temizlendiği kutlu gün.

  büyük türk dava adamı mehmet emin resulzade tarafından bağımsız azerbaycan cumhuryeti'nin ilan edilmesi üzerine rus maşası ermeniler tarafından işgal edilen azerbaycan toprakları, dönemin harbiye nazırı enver paşa'nın kardeşi nuri paşa (killigil) komutasındaki kafkas islam ordusu tarafından bolşevik birlikleri ve ermeni çetelerle yaşanan ağır çatışmalar sonucu 15 eylül 1918 günü bakü'ye girilerek kurtarıldı. bakü'nün kurtuluş mücadelesinde kafkas islam ordusu toplam 1130 şehit verdi.

  azerbaycan'ın bakü ve birçok bölgesinde 14 adet türk şehitliği bulunuyor.

  selam türk'ün bayrağına
 • aynı gün bulgar cephesinde başlayan müttefik taarruzu ve

  sadece 4 gün sonrasında suriye cephesinde başlayan ingiliz taarruzu (bkz: nablus meydan savaşı)

  ile hiçbir değeri kalmamış beyhude zafer.

  küçümsemiyorum. gerekli ve büyük harekattır. lakin zamanlama hayati derecede hatalıdır. sen o askerlerimizi savaştan çekilmiş rusların karşısına değil, halen savaşmakta olan ve fırsat kollayan filistin'deki ingiliz'in karşısına dizecektin. orada adı "ordu" olan, ama mevcudu tümen seviyesi altına düşmüş perişan birlikleri takviye edecektin.

  askeri deha...
 • kutlu gündür.

  ‘’enver paşa mene telefon açdı: ‘emin bey, baki alındı.’ dedi. bu qısa haberin mene etdiyi tesiri heç unutmaram. gilyotinden azad olan kafa üçün hayat ne qadar şirindirse, bakı'nın azad olunması eyni derecede bir möcüze oldu. naxçıvan'da, qarabağ'da, şamaxı'da, gence'de, bak-ı'da uyuyan mehmetciklerin mezarları türkçülüye yeni siyasi önem verdi. azerbaycan'da gül-çiçek içinde mezar görseniz, bilin ki onlar qardaş yardımına gelen türklerin kutsal mezarlarıdır.’’

  mehmed emin resulzade

  https://m.youtube.com/watch?v=qoabpsng5x8