şükela:  tümü | bugün
 • amerikan uzay ve havacılık dairesi'nin (nasa) satürn'ü izlemek için 15 ekim 1997'de gönderdiği uzay aracı cassini dünya'dan yaklaşık 3.2 milyar kilometre uzaklıkta 15 eylül'den itibaren son dalışını gerçekleştirecek. 20 yıllık uzay aracı artık çok eskidiğinden nasa'nın büyük final olarak adlandırdığı son görevin ardından satürn'ün atmosferine girerek yanacak. kaynak
 • yaklaşık 113.000 km/h hızla gerçekleşecek olan son dalıştır. enceladus adı verilen tuhaf uydusu son kez ve en yakından incelendikten sonra uzay aracıyla irtibat kesilecek ve aracın yanarak infilak etmesiyle son bulacaktır.
 • yemin ediyorum tarihe dikkat etmeyip cassini isimli italyan defansın brezilyalı forvet (onlar da olur böyle ilginç isimler) satürn'e çift dalması sandım. lakin sözlük sayesinde harika bir şey öğrendim.
 • 1997 tarihinde yola çıkan cassini, 2004'te satürn'e ulaştı. yanında bir de misafiri vardı bu rahmetlinin. huygens adında bir sonda. bu sondayı, satürn'ün ayı titan'a indirdi. titan'ın yüzeyini ilk kez inceleyen arkadaş oluyor bu huygens. cassini ise, satürn'ün halkalarını yakından izlememize, yeni uydularını keşfetmemize, uydularının yapısı ile ilgili yeni bilgiler edinmemize yardımcı olmuştur 13 yıllık satürn sistemi macerasında. burada ayrıca huygens ismine dikkat çekmek istiyorum. 17. yüzyılda yaşamış olan hollandalı astrofizikçi christiaan huygens, titan'ı keşfeden bilim insanıdır. bu uydunun kaşifine yüzyıllar sonra ölümsüz bir teşekkürü çok görmeyen nasa'yı burdan ayrıca tebrik ediyorum. bu yüzden, nasa eşittir liyakattir benim için. eminim ülkemiz bu kadar uzay aracı yapıyor olsaydı, isimlerine siyaset bulaşmaması imkansızdı. 15 temmuz şehitleri uydusu, recep tayyip erdoğan sondası, bilal erdoğan yörünge uydusu vs. tüylerim diken diken oluyor düşündükçe...velhasılı bir intihar bombacısı edasıyla gerçekleştirecektir bu eylemi cassini. son anına kadar sinyal göndermeye devam edecek, yanmazdan önceye kadar insanlığa bilgi aktarmaya devam edecek. sonrası hiçlik, sonrası alevler.

  ayrıca (bkz: christiaan huygens)
  (bkz: liyakat)
 • türkiye saati ile 14:55’te gerçekleşecek dalış. cassini'nin ne kadar dayanabileceği bilinmiyor ancak araç kalan son yakıtını antenini dünya'ya dönük tutabilmek için harcayacak ve elde ettiği verileri bize ulaştırmak için çabalayacak.

  bu intihar dalışının gerekçesi ise cassini'nin ileride satürn uydularından birine düşüp mikroorganizma bulaştırma riskini ortadan kaldırmak.

  bu dalışta satürn atmosferine dair ilk kez doğrudan bilgi toplama şansı yakalanacak. bu da önemli bir şans tabii.
 • bu dalış sırasında son görüntülerde aslında on numara beş yıldız bir medeniyetin, satürn tarafından buluttan bir perde ile gizlendiğinin açığa çıktığı bir hayal kafamda canlandı.

  orada yaşayanların, uzun bir dönem sessizce gezegeninin etrafında dönen uydunun geri dönmesini, bu şekilde dünyadaki tuhaf canlıların kendi gezegenlerine gelmemesini umut ederek beklerken bir anda yön değiştiren cassininin, gezegenin içini görmemizi engelleyen bulut perdesini aşınca, dünyaya gönderdiği inanılmaz fotoğraflara karşı ne yapacaklarını bilemedikleri o şanssız telaş anı gözümde belirdi.

  keşke gerçek olsa...

  planlanan görev süresinin iki defa uzatılmasına rağmen, nasıl güzel bir mühendislik ürünü olduğunu kanıtlarcasına görevini hüzünle bitiren nasa uydusudur.
 • hüzünlü bir bitişin tarihidir..

  20 yıl öncesinden bugünün teknolojisini tasarlayıp, üretilip uzak bir gezegene gidebilen/gönderilen bu araca ve ardındaki ekibe sonsuz teşekkürler cassini/@ayysche..

  yerli neil degrasse tyson, sayın umut yıldız gelen yoğun istekler üzerine bu gece periscope'da canlı yayın yapacak ve bu son dalışın detaylarını paylaşacaktır..
  twitter linkinden takip edebilirsiniz..

  edit: nasa'nın güncel paylaşımı cassini end of mission timeline ve cassini'nin son dakikaları..
  farewell cassini..

  umut yıldız 'a not: sayın hocam..
  teşbihte hata olmaz derler, olduysa affola..
  zira web konferanslarda başınızı epey ağrıtacağız..
 • youtube da bulunan nasa tv kanalından canlı olarak izlenebilecek dalış.

  https://www.youtube.com/user/nasatelevision

  tsi 14.55 civarında başlaması bekleniyor.
 • nasa için büyük velinimet olan bilgisayar efektleri kullanılarak oluşturulacak dalıştır. arkadaşlar nasa insanları manupule eden en büyük kuruluşlardan biri. kusura bakmayın ama kandırılıyorsunuz, nasadaki hiçbir şey gerçek değil.
 • büyük resmi gören cahiller başlığa toplanmış.