şükela:  tümü | bugün
  • 2018 rusya dünya kupası b grubu ilk maçı.
  • saat 21:00'da oynanacaktır.
  • avrupa kupasinda sergiledikleri rezil defansif futbolu goz onune alirsak, portekiz in ilk 11 i+ yedekler+malzemecileri ile topluca defansif oynama ihtimali oldukca yuksek.
    umarim ispanya buna ayak uydurmaz da kendi futbolunu oynar. ha oynayamazsa, belki de turnuvanin en sikici maci olma ihtimali bile dogar.
  • ronaldo'nun 2 gol atacağını düşündüğüm maçtır. gönlümüz portekiz'den yana.
  • lopetegui olsa h2 derdim de, ispanya'da durumlar karisik. portekiz bu durumu avantaja çevirmeye çalisacaktir. hele de fernando santos gibi kurt bir hocaya sahipken. ama galibiyete güçleri yeter mi? sanmam.. beraberlik maçi olur, diger takimlara karsi averaj kasan takim lider olarak tamamlar.
  • genel kanının aksine oldukça keyifsiz geçeceğini düşünüyorum bu maçın, umarım yanılırım. iki takımın da kaybetse dahi gruptan çıkması neredeyse kesin gibi. açıkçası iranlı ve faslı kekelerin "bunlara yenilirsek işimiz bitti amk" düşüncesiyle çıkacağı maç benim için daha keyifli geçer. belki çok defansif olur, belki az pozisyon olur ama gerilimi yeter.

edit: ibret olsun diye silmeyeceğim bu entry'yi. gerçi fas-iran maçı da fena geçmedi benim için ama bu maça "keyifsiz" demek için deli olmak lazım.
  • ispanya'nın milli takım hocasını dünya kupası sonrasında real madrid'i çalıştırmak üzere anlaşmasından sonra bugün itibariyle görevine son vermiştir. bu sebeple de bu maç ayrı bir önem kazanmıştır, zaten grupta 1. ve 2. olmaya aday en güçlü 2 takımın maçı olması sebebiyle de ayrı bir zevki ve önemi vardır.
  • dünya kupasının gerçek açılış maçı.
  • rusya-s. arabistan maçını izlerken gözlerim kanayacak resmen. yarını bekleyelim.
  • ön not: yazının çoğunu lopetegui gönderilmeden önce hazırlamıştım, yine de teknik olarak hierro'nun farklı oynatacağını düşünmüyorum.

--- portekiz'le başlayalım; fernando santos takıma savunma çizgisini geride tuttukları, iki dmc'nin önündeki joao mario'nun gezerek oynadığı, gonçalo guedes'le ronaldo'nun yer değişerek oynadığı asimetrik bir 4-4-2 oynatıyor. esas amaçları sürekli kanatlarda birini boşa çıkarıp pozisyon bulmaya çalışmak:

- link - ronaldo

- link - cedric soares

- link - quaresma

- link - raphael guerreiro

bunun haricinde yaptıkları şeyler bireysel yetenekle buldukları anlık pozisyonlar.

zaaflar:

1) orta sahada üstünlük kuramama: takımın savunma anlayışı rakibin ceza sahasına kadar gelmesini bekleyip son müdahalelerle durumu kurtarmak üzerine; alves ve pepe'nin iyice ağırlaşmış olmaları dmc ikilisini de geride beklemek zorunda bırakıyor, rakipler de rahatça hücum geliştirme imkanı buluyor:

- link - pres yapan yok

- link - aynı şekilde

oyunu rakip yarı sahaya yıkmayı seven ispanya rahat rahat top çevirir.

2) kilit çözememe: göbekten çok adamla etkili gelen bir takım değiller, rakipler kapandığı zaman takım çaresizce uzaktan şut veya orta-kafa-gol denemeye başlıyor:

- link - uzaktan şut

- link - yine uzaktan şut

- link - sallapati orta

- link - aynı şekilde

merkezde pique-ramos-busquets ile alan bırakmayan ispanya karşısında (hele ki öne geçip geride beklemeye başlarlarsa) portekiz yine bunlara mahkum olacak gibi gözüküyor.

--- ispanya ile devam edelim; lopetegui yıllardır alıştığımız disiplinli ve topa sahip olan ispanya'dan çok şaşmıyor, sadece ön alanda daha agresif oynatıyor. 4-3-3'ün ön kanatlarındaki isco ve david silva'nın içerlek oynayıp rakibin dengesini bozduğu bu düzende amaç halfspaceler'e çabuk inip içeride yaratılan karışıklıktan faydalanmak:

- link - tık tık tık

- link - isco

- link - david silva halfspaceden çeviriyor, isco ortalığı karıştırıyor

- link - yine david silva

bu sayede jordi alba gizli forvet haline geldi.

ispanya'nın ön alan baskısı daha çok diego costa varken işliyor, onun yerine iago veya rodrigo oynadığı zaman iş defans arkasına kaçırmaya dönüyor. bu ikiliden birinin 11'de başlamak yerine bruno alves - pepe ikilisi diego costa ile yorulduktan sonra oyuna gireceğini tahmin ediyorum.

zaaflar:

1) beklerin ileride yakalanması: ispanya önde agresif oynadığı zamanlar haliyle savunma çizgisini önde kuruyor, baskıyı kıran rakipler beklerin arkasına sızıp tehlike yaratıyor:

- link - iki pasla tehlikeli bölgeye geliyorlar

- link - pique önde kalıyor

portekiz böyle açıkları yakalarsa elbette tehlikeli olur.

---turnuva öncesi:

1) portekiz bu turnuvada son avrupa şampiyonu ünvanını taşıyabilecek baskın bir görüntü vermiyor, ronaldo'nun liderliği tek başına yetecek gibi gözükmüyor zira bernardo silva ve biraz da gonçalo guedes hariç kader değiştirebilecek bir oyuncu yok.

2) lopetegui'nin gönderilişi ispanya'yı elbette olumsuz etkileyecek ama iniesta, ramos, pique gibi son dünya kupasını oynayacak oyuncuların takımı toparlamak için ekstra çaba sarfedeceğini düşünüyorum.

---maç özelinde psikolojik olarak:

1) portekiz ispanya'da yaşanan şok gelişmeyle rahatlamıştır, maça daha özgüvenli çıkacaklar.

2) ispanya'nın ruh hali pamuk ipliğine bağlı, kaptanlar denge kurmaya çalışsa da yaşanacak ilk olumsuzlukta takım maçı iyice bırakır.

---bu bilgiler ışığında muhtemelen yaşanacaklar:

1) ispanya'nın orta saha hakimiyetiyle geçecek, portekiz'in geri çekilip rakip sahada geniş alan yakalamaya çalışacağı bir maç olacaktır.

2) portekiz'in kontratak futbolu iyi sonuç verecektir. hele bir de ronaldo'nun şeytan tüyü tutarsa o zaman maç onlar için şenliğe döner.

3) ispanya her şeye rağmen disiplinini korumayı başarırsa bol pozisyon bulacaktır. özellikle david silva ve isco'nun hücumdaki dinamizmine çok ihtiyaçları var.

uzun lafın kısası normal şartlar altında ispanya'nın rahat alacağı bir maçken şimdi işler değişti; yine de ispanya konsantre olabilirse bir şekilde kazanır, olamazsa portekiz farklı bile kazanabilir.
hesabın var mı? giriş yap