şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hicri olarak 1439 yılı şevval ayının 1'ine denk gelen gün. hicri 2. yıl yani miladi 624. yıldan beri islam aleminin bayramı.

  1935 tarihli ulusal bayram ve genel tatiller hakkında kanun'dan bugüne türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının resmi bayramı.*

  şimdi tebrik ve iyi dileklere gelelim:

  tüm islam aleminin, tüm türk milletinin, vatanımızdaki tüm azınlıkların, çoğunlukların; gurbette yaşayanın, memlekette olanın; oruç tutanın, tutmayanın; müslümanın, müslüman olmayanın, zenginin, fakirin, gencin, yaşlının, ve kendisini bayramda hisseden tüm insanların, hayvanların, canlıların ve canlı olmayanların ve de tüm sözlük ahalisinin, okurlarının, dostlarının, düşmanlarının bayramını tebrik ediyorum.

  ve umuyorum ki daha ilerideki bayramlarımızda birbirimize daha tahammülkâr, daha empati sahibi, daha saygılı, daha insancıl daha sevgi dolu ve daha kardeşçe bir toplum oluruz. ve nefretlerimiz azalarak yok olur.

  size, ailenize ve dostlarınıza sağlık, afiyet ve mutluluklar diliyorum.

  oruç tutan ve ramazanda kendi çapında ibadet edenlerin amellerinin allah katında kabul ve makbul olmasını temenni ediyorum.

  şeker toplamaya gelecek çocuklar için bu bayram da koccaman bir sepet hazırladım, eti puf, topitop, çokomel falan dolu. ama son zamanlarda çocuklar zilleri çalmaz oldu... halk arasında şeker bayramı da demişler ya, içindeki çocuk hâlâ şekerler, harçlıklar isteyen kim varsa, onların bayramını bilhassa tebrik ediyor, buradan öpücükler yolluyorum...

  bayramınız kutlu olsun
  cejna we pîroz be
  roşane şima bimbarek bo
  bajram šerif mubarek olsun
  gëzuar bajramin
  eid saeed
  wuimefeç' mafe pfexhu
  yerjanik bayram
  hronia polia
  remezaniş bayrami xvameri gaqvan
  kala bayramis
 • mübarek 11 ayların müjdecisi bayramdır.
 • iyi bayramlar ssg, iyi bayramlar kanzuk, iyi bayramlar tüm moderatasyon, iyi bayramlar kobra necdet, iyi bayramlar suserler, ohhhhhh! iyi bayramlar azman oooohhhh! herkesin bayramı müba... kutlu olsun oohhhhhh!

  swh

  latife bir yana herkesin bayramını en içten dileklerimle kutlar, aileleriniz ve sevdikleriniz ile nice bayramlar dilerim.
 • bugündür. ancak şu an geceye bir porno kategorisi bırakmak daha önemli görülmekte ve bayram ile ilgili hiç bir başlık gündemde yokken gündemde tutulmaktadır.

  iyi bayramlar türkiye.
 • pre-edit: kesin bilgi yayalım.
  diğer günlerden farkı olmayan bir gün.
 • bayram namazı kılmayacak olup, ailesi tarafından camiye gönderilenler için zor bir bayram olacaktır.

  istanbul için bayram namazı saati 6.17
 • (bkz: bugün bayram)

  bugün bayram erken kalkın yazarlar
  girelim en güzel entry’leri.
  elimizde taze kır çiçekleri
  üzmeyelim kanzuk ile ssg’yi.
 • (bkz: uyansana)
 • bayram ibadettir, selâmdır, duadır, sıla-i rahimdir, ülfettir, kardeşliktir. bayram, dünya telaşından kimi zaman ihmal etiğimiz büyüklerimizi, akrabalarımızı, dostlarımızı ve komşularımızı hatırlamaktır. bayram, yetimlerin başını okşama, kimsesizlerin kapısını çalma, muhtaçların yüzünü güldürme, hastalarla hemhal olma zamanıdır. bayrama sevinçle ulaşan her mümine, bu sevinci elinden geldiğince yaymak ve yaralı gönüllere merhem olmak yaraşır.
  hutbenin tamamı için
 • enerjisi ile tüm insanlığa güzellik ve bereket getirmesi temennisi ile, güzeldir bayram sabahları...