şükela:  tümü | bugün
  • 16 eylül-12 kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan bienalin teması ''iyi bir komşu'' olarak belirlenmiş. 14. istanbul bienali benim ilk gezindiğim bienaldi ve tadı damağımda kaldı, daha iyi sindirebilmek isterdim. durumumuz malum, her ne kadar önümüzü göremeyecek halde olsak da 2015'den beri iple çektiğim bienal için rahat bir çift ayakkabı bakmaya başladım bile ^^
  • 15. istanbul bienali küratörleri michael elmgreen ve ıngar dragset. iyi bir komşu başlığına sahip bienali küratörler şöyle tanımlıyor, “iyi bir komşu", ev kavramını farklı açılardan ele alacak: gündelik deneyimler yoluyla davranış rutinlerinin ve değerlerin oluştuğu bir alan olarak tanımlanan ev, aynı zamanda bir aidiyet — bir “kök salmışlık” — duygusunu ortaya çıkaran bir yer. bu sergi, özel alanlarla ilişkilenen farklı yaşam tarzlarını ve içinde yaşayanlar olarak bizlerin evdeki alanları en iyi şekilde kullanma ve kişiselleştirme biçimlerimizi araştıracak. böylece, evin nasıl da farklı kimliklere dair ipuçları barındırabileceğini ve tarih boyunca kendini ifade etmenin bir aracı olarak nasıl işlev gördüğünü inceleyecek”.

bienal sonbaharda başlayacak olsa da "iyi bir komşu" 'ya dair sorular farklı platformlarda tartışılmaya başlandı. fotoğrafçı lukas wassmann ve grafik tasarımcısı rubert symth'in çalışmalarından oluşan billboard projesi ile "iyi bir komşu"'ya dair sorular havana’dan sydney’e kadar dünyanın pek çok farklı noktasında tartışmaya açılacak. başlangıç olarak st. patrick festivali kapsamında kuzey irlanda’nın 13 farklı noktasında 12 mart tarihine kadar bu billboardlar yer aldı.

https://www.instagram.com/p/bripuyyhayr/

iksv ve t24 işbirliği ile bienal başlayana kadar her pazartesi sürpriz yazarlar, sanatçılar, akademisyenler, mimarlar, psikanalistler, gazeteciler t24’te “iyi bir komşu” hakkında yazmaya başladı. süreyyya evren "mükemmel bir komşu nasıl kapıyı açar?" ve evren balta "komşu ev demekti.."'yi yazdılar.

ayrıca önümüzdeki hafta başlayacak 36. istanbul film festivali'nde bienal küratörleri elmgreen ve dragset taraftından yapılan 10 uzun ve 5 kısa metrajlı filmden oluşan "iyi bir komşu" seçkisi yer alıyor. filmlerin ortak özellikleri protagonistler ile evleri ve mahalleleri arasındaki dinamiklerin sorgulanması.
  • iki yılda bir olmasına karşın on yılda bir gittiğim sanat etkinliği. bienal başlığında daha çok şey yazmıştım ondan burasını es geçiyorum. (bkz: iyi bir komşu)
  • --- spoiler ---

hiçbir şey anlamadık abi. bu neydi böyle?

--- spoiler ---

sürprizi bozduğum için üzgünüm. daha serginin başlamasına aylar varken spoiler verdim. gitmiş gibi olduğunuza emin olabilirsiniz.

iksv bienali halk için yapıyor, halka ulaşsın diye yapıyor, ücretsiz yapıyor ve herkes gitsin istiyor, tuzlu su'da olduğu gibi 30'u aşkın mekanda sergiler düzenliyor ama olmuyor. hem istanbul bienali hem de tasarım bienali fazla kuramsal, hiç kimseye ulaştığı filan da yok. bu kadar emek veriyorsunuz ama emeklerinizin hepsi heba oluyor, kusura bakmayın.

sanat, bir coğrafyadaki sorunu ele almalı ve onu düzeltmek için uğraşmalı. bu sorunun o coğrafyadaki insanından tut da taşına toprağına kadar her şeyi ele alan bir konusu olabilir. sanatın tüm hedefi budur, içsel olarak da bu şekilde var olmuştur ve hep öyle olacaktır. bir toplumda bir şeyler ters gider ve sanat onu güzelleştirmek için ne gerekiyorsa yapar. savaş olur, din etkisinde kalır, göçü ele alır, siyasiye gönderme yapar, katliam olur onu tartışır, aşk olur, barış olur ama hep sanat içinde insan olur.

sevgili iksv, sanata olan tutkunuz ve bu işe gerçekten gönül verdiğiniz yaptığınız her işten belli. amma velakin en çok övündüğünüz ve reklamını yaptığınız bienaller ne yazık ki hedefe varmıyor. yol yakınken ciddi değişiklikler yaparak insanların anlayacağı işler ortaya çıkartın. sanatı felsefi boyutta kuramsal olarak ele alın ama bunu sanat tarihçileriyle ya da bu işin uzmanı akademik isimlerle yapın, oturun sanatçılarla tartışın. zaten halkın eğitim seviyesi ve kültür birikimi çok bariz ortadayken kimi kandırıyoruz allasen.

tuzlu su bienalinde etkinliğin en iyi işlerinin toplandığı birkaç mekandan biri olan istanbul modern'de görev aldım. ne o bize felsefesini kastığınız ''tuzlu su'' anlaşıldı, ne de oradaki eserler bir şey "ifade" etti ziyaretçiler için. zaten birçok iş de "tuzlu su"dan bağımsız, ilişiği olmayan eserlerdi. oradan entelektüel birikimi olan çok az bir kitle bir şeyler çıkardı belki de. bunca emeğin karşılığı bu mu olmalıydı?

bir gün sanat tarihçisi ekip arkadaşımla bir eser üzerine konuşuyorduk. bana sayıyor da sayıyor, yok işte bilmem ne akımının etkisinde kalmış, şöyle gelmiş böyle gitmiş, hiç duymadığım ve sadece o eğitimi alan bir insanın anlayacağı lisanda bana bir şeyler anlatıyordu. eseri anlamamış, eseri görememiş.şu linkten gördüğünüz işi rastlantısal olarak her yere atılmış boyalar sanmış, suratları algılayamamış gelmiş bana edebiyat yapıyor. işte bu yüzden ne kadar net ve açık bir sergi olursa o kadar "sanat" olur.

yanılt beni iksv.
  • 14. istanbul bienali 'nden sonra merakla beklenen bienaldir. ajandalara not etmeyi unutmayalım. şimdilik hakkında bulabildiğim bilgi şu kadarcık olsa da heyecanlandırmaya yetmiştir.
  • bienale gitmeden oradaki sanatçıları, sanatçıların önceki işlerini vs. incelemek meşakatli iştir, çoğunlukla hepsini tanıma fırsatı olmuyor.

hepsini bir araya toplayıp güzel bir çalışma yapmışlar, arada tanıdığım sanatçılar da olsa hepsini bir arada görüp, inceleyebilmek bienalden önce güzel oldu. ilgilenen olursa linkte sanatçılar ve işlerini bulabilir.

15. istanbul bienali sanatçıları
  • bu cumartesi, 16 eylül'de kapılarını açıp 12 kasım'a kadar devam edecek "iyi bir komşu" temalı bienalimiz. 50'nin üzerinde yerli ve yabancı sanatçının eserlerinin yer aldığı bienal bu yıl da ücretsiz, her bi şeyi hakkında web sitesinde bolca bilgi bulabilirsiniz!
  • içinde eşek falan var diyorlar.