şükela:  tümü | bugün
 • izmir'in isgalinin basladigi gun.

  hasan tahsin'in isgal kuvvetlerine ilk kursunu attigi ve orada sehit edildigi gun.
 • izmir'in işgalinin başladığı gün.

  hasan tahsin'e ait kimliği kullanmakta olan teşkilat-ı mahsusa silahşörü osman nevres'in işgal kuvvetlerine ilk kurşunu attığı ve orada şehit edildiği gün.
 • mustafa kemal atatürk'e, artık harekete geçme vaktinin geldiğini bildiren olay. bir nevi tetikleyici olmuştur. bu olayın bir gün sonrasında, bandırma vapuru ile samsun'a gitmek üzere yola çıkmıştır.
  hasan tahsin'i de unutmamak gerekir. nur içinde yatsın.

  edit: tetikleyici demekle, öncesinde hiç bir çalışma yapmamıştır demek istemedim.
 • türk tarihinin en kara günlerinden biri. güzel izmir'in ingiliz destekli yunan ordusu tarafından işgal edildiği tarih. düşmanın artık türklerin ana yurdu anadolu'ya da ayak bastıkları tarih.
  ve ilk kurşunu atan hasan tahsin'in işgalciler tarafından öldürüldüğü tarih.
  bu son damla oluyor, anadolu'nun her yerinde ve istanbul'da bu işgale karşı büyük mitingler düzenleniyor, ve büyük kurtarıcı mustafa kemal bu işgalin üzerine daha fazla bekleyemeyerek dört gün sonra 19 mayıs 1919 tarihinde türklerin kurtuluş savaşı'nı başlatmak üzere samsun'a çıkıyordu.
 • bir milletin bağımsızlığına leke sürecek bu işgal hareketine büyük milletin evladı olarak kurşun olmuş değerli türk evladının şehit ediliş günüdür.

  gazeteyi okuduğunuzda nasıl bir cesaretle ve korkusuzca atılıp tören mangasını dağıttığını anlayabilirsiniz.

  yine aynı ruh yine aynı cesaretle!!!

  ruhu şad mekanı cennet olsun hasan tahsin!!!

  ertesi gün yayınlanan gazetenin ilk sayfası
 • denizli'de müftü ahmet hulusi efendi'nin izmir'in yunanlılar tarafından işgali haberi üzerine 15 mayıs 1919'da "cihad-ı mukaddes fetvası"nı vererek halkı milli mücadeleye hazırladığı tarihtir. bayramyerinde verdiği fetvada söylediklerinin en akılda kalanları; "silahımız olmaya bilir, topsuz – tüfeksiz sapan taşları ile de düşmanın karşısına çıkacağız. istiklal aşkı, vatan sevgisi hassasiyet şuurumuz ile kalbimizdeki iman ile mücadelemizin sonunda zaferi kazanacağız. bu uğurda canını verenler şehit, kalanlar gazilerdir. bu mutlak olarak cihad-ı mukaddestir."

  vatan, millet, bağımsızlık kavramlarının kutsallığını tüm şehir halkına inandıran din adamlarından, keşke yunan galip gelseydi diyen şeref yoksunlarına.. nereden nereye!