• 45. dakikada gelen golle rize'nin 1-0 onde oldugu mac
  • tartismali bir penaltiyla caykur rize'nin 1-0 kazandigi mac. bursaspor taraftarinin ahi da vahi da gitmis besiktas'tan gol sov beklentisi malesef (ve dogal olarak) gerceklesmemis, bursaspor ikinci ligi boylamistir. besiktasli oyuncularin serefsizlik katsayisi bursaspor macinin oynandigi sakarya ataturk stadi'ni savas alanina ceviren, koltuklari soken, atese veren, sehirden cikarken de yol boyunca cevreyi tas yagmuruna tutan bursaspor taraftarinin yanina yaklasamamis, bazi bunyelerde hayalkirikligi yaratmistir.

edit: bu entry'nin girildigi zamanlar besiktas futbol takimi tarihinin en kotu sezonlarindan birini gecirmekte (ki son senelerde oldukca sik oldu bu), sezon sonu yaklastikca amacsiz kalmis takim onune gelene yenilmekteydi. caykur rize maci da istisna olmadi ve besiktas bu maci da kaybetti. ben de maci izledikten sonra iki kelam edeyim diye sozlugun basina gectigimde mac yorumlarinin cogu besiktaslilardan degil bursasporlulardan gelmisti ve bu yorumlardan birinde de besiktasli futbolculardan serefsiz diye bahsedilmekteydi. ben de bir besiktasli olarak bursasporlularin tum sezonun basarisizligini unutup kisa yoldan ve haksiz bir bicimde besiktas'i gunah kecisi ilan etmelerine karsi cikmak icin ustteki yorumu yapmis, kendi capimda tepkimi belirtmistim. akabinde entry kotulenmis, pek umrumda olmamisti.

ta ki neredeyse uc yillik bir sureden sonra kendisinden onceki yorumlarin cogu silinip entry dimdizlak ortada kalincaya (ve ben bunu henuz) farkedinceye kadar. simdi onceki yorumlardan bagimsiz okundugunda besiktas'a ve oyunculara neredeyse kufretmisim gibi bir anlam cikmaktadir ki bunu bir besiktasli olarak asla kabul edemem. bu edit'in amaci da bu yuku ustumden atmaktir. 'niye kotuluyosunuz lan entry'mi uhuhu' ruh haliyle yazilmamistir.
  • sonucu bursaspor un kume dusmesine neden olmus olan, nasil ayarlandigina dair deliller 2 senedir goz onunde olmasina ragmen hakkinda hicbir sorusturma yapilmayan 2003-2004 turkiye hiper ligi maci.
    dunya sampiyonu italya sampiyonunu kume dusururken 2 saniye bile dusunmezken, hukuk devleti turkiyede, futbol takimlarinin pozisyonlarini, siyasetle ve toplumla olan iliskilerini denge unsuru olarak gorulmekte ve saha disinda oynanan maclara goz yumulmaktadir.

toplumu futboldan baska hemen hicbir sporla ilgilenmeyen, takimlari her sene avrupa kupalarindan tekme tokat elenen, avrupanin en kalabalik 3. ulkesinde pek de sasilacak bir durum degil sanki.
    (bkz: http://www.milliyet.com.tr/…7/28/yasam/axyas02.html)
  • " yaşayan son efsanenin ölümü

beşiktaş'ın iki şeref'i var. biri futbol şubesini kuran şeref bey. ötekisi ise attığı 320 golün 99'unu vole ile atan (asla kafayla gol atmadı) şeref görkey.
    beşiktaş'ı üst üste 5 yıl şampiyon yapan o efsane 5'li forvetin (sabri, kemal, şeref, hakkı, şükrü) yaşayan son efsanesi şeref görkey öldü. şeref bey'i toprağa verirken bir anıyı yazmak istiyorum...
    beşiktaş, galatasaray'la oynuyor. yenerse fenerbahçe şampiyon olacak. ama beşiktaş o maçta şeref görkey'i oynatmıyor.
    ertesi gün cumhuriyet'in manşeti düşündürücü:
    "beşiktaş sahaya şeref'siz çıktı!..."
    konuyu değiştirmeyeceğim.
    geçen sezon beşiktaş, rizespor'la oynuyor. yenerse rize düşecek, bursa kurtulacak.
    ama beşiktaş'ta sergen yalçın oynamıyor. hadi kısa keseyim ve levent bıçakcı'ya sorduğum sorunun cevabını yazacağım...
    beşiktaş-a.sebat, rize-beşiktaş maçları hakkında şike tahkik komisyonu araştırma yaptı. ulusoy federasyonu bu maçları onayladı. sayın başkan dedim. uefa'dan sorarlarsa, bu rezalete ne cevap verirsin:
    "susarım. başımı öne eğerim, utanırım. sonra yere bakarım ve kafamı kaldıramam!..."
    lütfen... beşiktaş'ı yönetenler. beşiktaşlıları utandırmayın. lütfen!.. beşiktaş'ta kirli eller ve kirli ayaklar temizlensin."

kazım kanat; 12.11.2004/ sabah
    http://www.sabah.com.tr/…04/11/12/yaz55-80-134.html
  • bjk'nın delikanlı futbol seyircilerince sonsuza kadar lanetlenmesine sebep olmuş bir maç.
  • bjk'nin değil, o maçta oynayan (oynamayan) futbolcularının, teknik heyetinin (lucescu hariç) ve yönetiminin beşiktaş taraftarlarınca da nefretle anılmasına sebep olmuş maç.
    zaten şu anda hepsi de layık oldukları yerlerde.

edit : önceki entrylerin bir çoğunun silinmesi, konunun havada kalmasına sebep olmuş. burada beşiktaş kulübünün tümüne ithamda bulunmak haddimiz de amacımız da değildir.
    nefretimiz varsa bu, kulübe karşı değil yukarıda da belirtildiği gibi bundan sorumlu kişileredir. bu nefretin sebebi de rize'ye yenilmesi, bursa'nın küme düşmesi filan değildir. o sezon yapılan tüm hataların yansımasıdır.
  • surekli "esas bu maca bakin" diyerek diger buyuk takim taraftarlarinca hedef gosterilen mactir. iyi bir besiktas taraftariyim. ve ben bu mactan utaniyorum. umarim diger takimlarin taraftarlari da kendi saibeli maclari icin ayni tavri gosterebilirler.

konuyla "ilgilenmis" olan mafya liderlerinin konusma dokumlerini zamaninda gazetelerden okuduk ve sinan kaloglu (belki bir iki futbolcu daha) haric cogu besiktasli futbolcunun bilerek iyi oynamadigi iddiasi inandirici geldi. bu mac besiktas'i cok sevdigini soyleyen sinan engin, sergen yalcin gibiler icin kulubun kapisindan bile sokulmamalarina nedendir. bizim gibi besiktasseverler icin de cok buyuk burukluktur bu mac.

ha ayrica da aslinda bu macta rize kazanmamis, hakemin gayet uydurmus oldugu (bkz: haluk ulusoy) bir penaltiyla bitmistir. mircea lucescu da sonradan hakemin penaltiyi uydurdugunu aciklamistir.
    edit: o fantastik penaltiyi calan hakem de su andaki mhk baskani mustafa culcu'ymus iyi mi?
  • telefon kayıtlarını büyük gazetelerimizden birinden okuduğumda başımdan aşağı kaynar sular dökülmesine neden olan maç. beşiktaş da maç satarsa... dedirten maç. beşiktaşlılığımdan utandıran maç. o büyük gazetelerimizdeki fairplayci büyük abilerin haftalar boyu ligimiz aklansın diye yayın yapacağını düşündüren ve aklanana kadar da sesini kısmayacağına inandıran maç. (hatta "biz artık birinci ligi yazmıyoruz" diyeceklerini bile düşündüm saf saf)
    sonra gördük ki bu kolay temizlenecek bir pislik değilmiş, herkes bu pisliğin içinde kanıksamış bir şekilde yüzmekteymiş, hem de bu danışıklı dövüş nice senelerdir sürmekteymiş. artık süper lig denen nanenin hiçbir maçına inanmıyorum.
    (bkz: lig mafyanınsa arsalar ve halı sahalar bizimdir)
  • bahsi geçen maçta, hiçbir şeyden haberi olmayan da bir futbolcu vardır; kaan dobra. hatta bu futbolcu maçın ilk yarısında kaleciyle karşı karşıya bir pozisyonda düzgün bir vuruş yapmaya bile yeltenmiştir. ne yazik ki bu vuruş golle sonuçlanmamıştır. hatta kaan dobra öyle ileri gitmiştir ki kaçırdığı gole üzülmüştür.
hesabın var mı? giriş yap