şükela:  tümü | bugün
  • bir baba 15 yaşındaki kızına tecavüz etse (alabama bu sonuçta), o çocuk yine illa doğacak, öyle manyakça bir kanun.

ensest,
    çocuk tecavüzü,
    bebekte genetik bozukluk,
    annede ağır psikolojik hasar...

hiçbiri istisna değil. hepsini toplayıp bir araya koy, yine de izin yok.

öyle kılpayı filan geçmiş bir kanun da değil, bayağı ezici çoğunlukla oylanmış eyalet meclisinde. 25 erkek tarafından. tecavüz gibi durumların istisna olmaları da yine rahat bir çoğunluk tarafından reddedilmiş.

ben o oyları veren orkları merak etmiyorum. aralarında yaşadım. asıl, sabah akşam "liberaller batı medeniyetini yok ediyor, feminizm çağın kanseridir" muhabbetinden ekmek yiyen, her halttan mağduriyet çıkarmada 1.7 sjw gücünde* olan genç sağcılar ne diyorlar medeniyetin bu haline? *(takriben 2.5 akp mağduriyetine denk geliyor bugünkü kurla)

külliyen aydınlanma karşıtı insanlara memleketi teslim ettiler yahu. zira durum alabama ve georgia gibi boktan yerlerle sınırlı değil. trump'ın atamaları ve emeklilikler sayesinde en az bir nesil boyunca muhafazakar çoğunluk olacak supreme court'ta. roe v wade kararını iptal etmeleri bayağı gerçekçi bir senaryo.

o muhafazakar oyların böyle şeylere yol açacağını herkes biliyordu. zaten bir sürü katolik ve evanjelist, trump gibi tamamen zıt karakterdeki bir adama bu anayasa mahkemesi üstünlüğü için destek verdiler. kumar oynadılar ve kazandılar. bu "tatlısu sağcıları" ise kullanışlı aptalları oynuyorlar hala. bu yasakların çok daha yaygın olmamasının tek nedeni, aşağıladıkları insanların aktivizmi, yoksa orkların denememesi değil. her dönem yüzlerce benzer teklif getiriliyor eyalet meclislerine.

solun kazanımlarının konforu içinden bütün gün sola çakmak dev korkaklık. biz de çakıyoruz da her şeyin bir ayarı var. bu tatlısu sağcılarının hepsini new yorklardan, la'lerden toplayıp, alabama'ya yeniden eğitim kampına yollamak lazım. yemin ederim dönünce ilk işleri berkeley'de vegan yoga merkezi açmak, damardan quinoa almak olur.

evet, her ülkede, her cenahta yobaz var. var ama aşıları, kürtaj hakkını, sendikaları, küresel ısınmayı vb komple soros komplosu olarak gören bu amerikan orkları başka. ekonomik güçleri yüzünden sadece batı için değil, tüm gezegen için tehlikeler.
  • bir tane ezik ak troll'ün gelip de bir kadının bir çocuğu zorla doğurması gerektiğini yazdığı başlık. sana ne ulan arap piçi ? zorla çocuk mu doğurtacaksın bir kadına ?
  • 250 yıllık demokrasi denen amerika'da 50 yıl önce siyahi vatandaşlar otobüste oturamiyor, üniversiteye giremiyordu.

demokrasi, yersen
  • amerika birleşik devletleri'nin muhafazakar olmasıyla bilinen alabama eyaleti'nde kürtajı yasaklayan tasarının kabul edilmesi hadisesi. bbc türkçe, ny times.

tasarı ile birlikte kürtaj çok istisnai durumlar haricinde tamamen yasaklanacak, ki bu durumlara tecavüz ve ensest suçları bile dahil değil. yalnızca annenin sağlığını tehlikeye atan bazı durumlarda buna izin verilebilecek. kürtaj yapmaya niyetlenen doktora 10, kürtajı gerçekleştiren doktoraysa 99 yıl hapis cezası öngörülüyor.

elbette bu durum büyük protestolara da neden olmuş durumda. kadınlar, erkeklerin kadın bedeni üzerinde söz sahibi olduklarını iddia etmesini protesto ediyorlar. bu tasarıyı geçiren 25 cumhuriyetçi senatörün tamamı erkek. dolayısıyla kadını ilgilendiren bir duruma oldukça ironik olarak erkekler karar veriyor.

ayrıca abd yüksek mahkemesi'nin kürtajı yasallaştıran 1973 tarihli kararına da itiraz edileceği konuşuluyor, çünkü trump yüksek mahkeme'ye kendisine yakınlığıyla bilinen iki yargıç atadı. bu durumu fırsat bilen kürtaj karşıtı örgütler ve politikacılar da harekete geçmeye hazırlanıyor. gerçekten inanılır gibi değil, kazanılmış haklar insanların elinden alınmak isteniyor. hem de bu durum yaklaşık 250 yıllık bir demokrasi geleneğine sahip olan abd'de yaşanıyor.

bizim türkiye'de son 17 yılda yaşadıklarımıza benzer bir şekilde muhafazakarların güç dengesini ellerine alarak özgürlükleri birer birer kısıtlamasına şahit oluyoruz. umarım 2020 seçimlerinde demokratların adayı kazanır ve bu tehlikeli gidişatın önü kesilir.

edit: bazıları yan eyalete geçilerek çözülebileceğini söylemiş, ancak yazdığım gibi olayın yüksek mahkeme aracılığıyla ülke geneline taşınma olasılığı var. bu eyalette alınan karar da tetikleyici ve cesaret verici bir hamle olarak görülüyor. o nedenle son derece önemli.
  • çomarın dini, ırkı yoktur, çomar çomardır.

alabama dediğiniz yerin akp zihniyetinden çok bir farkı yok, iç anadolu'dan müslümanlığı çıkar, yerine hristiyanlık koy, al sana alabama.

akraba evlilikleri, küçük yaşta evlilikler, yobazlık vs vs vs, alkol de almasalar kendini çomaristan'da hissedersin.
  • "oh iyi oldu" diyen erkeklerin hepsi hayatında kaç kere yemeğin ortasında altına sıçan bebeğinin kıçındaki boku temizleyip tekrar yemek masasına dönecek merak ediyorum.

he evet annelik çok kutsal. biz de yedik. ben kutsal olup bu kadar bok içinde olan başka bir müessese görmedim.

ufacık bir et parçasıyla gelişmiş bir insanı eşit görenlerin tamamı net bir şekilde beyinsizdir. doğurmuyorsam doğurmuyorum ulan, çekin elinizi de dilinizi de rahmimizden...

herkes insan onuruna yakışır şekilde yetiştirecebileceği kadar üresin mümkünse. ortalık hayvan gibi üreyenlerin çocukları yüzünden bu halde. doğurmakla bitiyor sanki her şey... ne kadar bok yıkayacağımıza biz karar veririz. siz sikinize sahip çıkın yeter.
  • yobazlığın dini ve ırkı olmadığını bir kere daha gösteren haber.

bir yandan eşcinsel evliliğini yasallaştırarak insanlara o özgürlüğü tanı, bir yandan da kürtajı banla. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

düşünsene karı koca evleniyor, çocuk düşünmüyorlar. alınan bütün tedbirlere rağmen hop, kadın hamile. ama aldıramıyor. sonra hem annenin, hem babanın hem de çocuğun hayatı kararıyor. oh ne güzel amk!

fanatizmin de amk!
  • amerikanin yozgat, rize, erzurum, konyasinda meydana gelen olan.

alabama amerikanin ensest iliskinin en yaygin oldugu eyalet. aile ici tecavuz olaylari cok yuksek. burada bu kurtajin yasaklanmasini destekleyenlere soruyorum: senin ve babandan olan cocugu dogurmak ister miydin?

--- spoiler ---

kürtaj yaptıran bir kadın, karnından aldıkları şeye baksın bir kere. sonra bakalım bir ömür uyuyabiliyor mu bir daha. elbette zerre vicdanı varsa.

--- spoiler ---

ben bunun gibilerini bu basliktaki insanlara benzetiyorum. (bkz: evinize suriyeli alir misiniz sosyal deneyi) her zaman lafta ama is ciddiye binince hemen bahaneler, yalan soyleyip isin icinden siyrilmalar. olay kendisi olunca anasini bile satan tipler bunlar. ama malesef 17 yildir bu insanlar soz sahibi ve insanlarin hayatlarini sikmekten baska bisey yapmadilar.

ha bizim comar ha amerikanin comari. hepsinin ortak ozelikleri ayni: din adi altinda insanlarin hayatlarini yasanilamaz kilmak.
  • ya bu "onun elleri kafası var senin bedenin değil, onun bir canı var" diyen muhafazakarların genellikle atalarının yaptığı katliamları bayramlaştırmaları, hayvan kurban etmeleri, idam cezasını savunmaları falan sadece bana ironik geliyor olamaz heralde.

sizin o kısmi hümanizminizi sikeyim, mide bulandırıyorsunuz.
  • alabama'da ana baba bacı gardaş demeden en yakınındaki aile üyesine kaymak gibi bir durum söz konusu ki, zaten akraba evliliği sonucu oluşan genetik hastalıklardan ve gerizekalılıktan muzdaripler. bu kararla birlikte gerizekalıklarına gerizekalılık ekleyecekler.