şükela:  tümü | bugün
43 entry daha
 • "üniversite yemekhanesinde simit 2.25 tl'den satılıyor. açma 2 tl. 4 yan, 1 ana yemeğin, 1 küçük suyun olduğu öğlen veya akşam yemeği için ise 13.25 tl isteniyor."

  "2019-2020 yılı için yıllık yurt ücretleri 7.300 tl ile 26.000 tl arasında değişiyor. yol ve yemeğin dahil olmadığı bir yurt odasında 2 dönem konaklamak için 26.000 tl isteniyor."

  diyen özyeğin öğrencilerinin, barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarına dair haklı taleplerini dile getirdikleri direniştir.

  pankartlarındaki slogan çok doğru seçilmiştir. ne üniversite şirkettir ne de öğrenci müşteridir. hiçbir vakıf üniversitesi öğrenciye müşteri muamelesi yapamaz. zira kamu hizmeti icra etmektedirler ve yükümlülükleri diğer kuruluşlardan farklı düzenlenir. eğitim hizmetinin icrası için kamu tüzel kişisi olunması gerekmez ve kamu hizmetini yürütenlerce kâr amacı güdülmesi ilkesel olarak yasaklanmıştır. yürüten bir şirket olsa dahi kâr hedefi asla kabul edilemez. bedelsiz yürütülmesi esastır fakat hizmetin sunulmasındaki temel giderlerin dönüşümüne göre cüzi bir tutar regüle edilir.

  okulun %65'inin burslu öğrencilerden teşkil olduğunu bilmeyen ve o öğrencilerin sıralamalarından haberi olmayan bazı tek hücrelilerin bomboş klişe argümanlarla hâlâ "parayla okuyorsunuz, ortalama devlet okullarına dahi kabul edilmezsiniz" diye zırvalaması trajikomiktir. keza özyeğinde tam burslu okuyan öğrenci istediği lisansta nerdeyse bütün devlet okullarına girebilirdi. ayrıca hatrı sayılır bir kalabalığın %35'lik dilimi baz alarak direnişi değerlendirmesi ve özyeğin'de burssuz okuyabilecek kadar parası olan bir burjuva öğrencinin temel ihtiyaçlara fahiş fiyatlarla erişilmesini sorun edip direniş öznesi olacağını düşünmesi akıl tutulmasıdır.

  dolayısıyla saldıracak yer arıyorsanız kininizi mevcut ekonomik krizde binbir zorlukla yaşamını sürdürmeye çalışan öğrencilerin haklı direnişine değil, bu krizi fırsata çevirip faturasını öğrenciye kesmeye çalışan sermayeye yöneltin. öfkenizi dile getirecekseniz öğrenciyi değil, enflasyonun işsizliğin arşa çıktığı ülkede vergileri zamları vatandaşın sırtına yüklerken milyoner sermayedarların borçlarını çıkarı için silen hükümeti hedef alın. kamunun malını peşkeş çekenlerden sorun hesabı, isyanınızı berbat ekonomi politikalarıyla her geçen gün derinleştirdikleri bu krizin esas sorumlusu olan iktidara yöneltin.

  ne o? cesaretiniz mi yok? asıl sorunu hedefte tutmak yerine en temel hakları için direnen öğrencileri linç etmeye devam o zaman.

  direnişe selam olsun.
 • yahu kardeşim! özel üniversite okuyor diye, niye bu insanları linç ediyorsunuz? özelde okuyan öğrencinin, yanlış olduğunu düşündüğü şeye itiraz etme hakkı yok mudur? devlette okuyan öğrenci de, özelde okuyan öğrenci değil mi? "ben domaldım, sen de domal." kafasını mı güdüyorsun hala? belki bu öğrenci, özyeğin üniversitesi kendisine güzel haklar tanıdığı için orada okumaya karar vermiştir. ne belli? hemen böyle ön yargılı olmayın, kardeşim. olmayın... bu kıskançlığı, bu "ben domaldım, sen de domal" kafasını bırakın artık.

  işte böyle şeyleri görünce bu ülkeden bir bok olmaz, diyorum. adam özelde okuduğu için demediklerini bırakmamışlar. ama sorsan, hepsi medeni insanlar!

  tanım: haklı olan öğrencilerdir. özyeğinlerin bok gibi parası var. azıcık öğrenciye iltimas geçsinler. ne olur sanki?

  not: bilenler, bilir. devlet üniversitesinde okuyorum.
 • ne kadar kötü kalpli insanlarsınız,orada okuyan insanların hepsi süper zengin değil, ailesinin büyük fedakarlıkla okuttuğu bir kesim de var onlar da haklı olarak olayları sorguluyor.

  edit:devlet
 • evet sozlugun ortalama egitim ve zeka seviyesini yansitan bir baslik olmus.
 • desteklenmesi gereken direniştir.

  (bkz: başlık yukarı)
 • universite yillarimda yemek ucreti 25 kurustu. birden 1.25 tlye cikardilar ve yonetim ile gorusmemizi yasakladilar. biz de yemekhaneyi bastik, cam cerceve indirdik:) okul geri adim atip 25 kurus yapmisti. direnmek iyidir hatta bazen kural disina cikmak daha iyidir.
 • yanlış yerde, yanlış konuda direniyor arkadaşlar. mesela daha bugün yurtdışı alışverişlerindeki vergi muafiyeti de kalkıyor haberi dolaşmaya başladı. ona buna zam geliyor, takip bile edemiyoruz. şikayet edilmesi gereken konu o üniversitenin fiyatları değil, o fiyatlar dolaylı olarak artmış. senin elektrik, su, gaz, sebze, et fiyatların artarken bu mu artmayacaktı ? bir de önceden yazılmış olan 7300tl yıllık fiyat istanbul için gayet güzel bir fiyat. bundan 3 sene önce bursa'da ayda 400 lira ev masrafım oluyordu benim 3 kişilik evde. ortalamanın gayet altında bir masraftı bir de. şu an baksak 500-600den aşağı çıkmaz ki biri istanbul bir diğeri bursa. size bol şans ama protesto edilmesi gereken şey üniversite fiyatları değil, ülkedeki fiyatlandırmalar. migrosta da zam var, teknoloji marketlerde de, pazarda da, dolayısıyla bu azminizi başka noktalarda sürdürmeniz daha kesin sonuçlar verecektir. enerji kaynaklarına yapılan zamlardan başlayın mesela, dolaylı olarak herşeyin maliyetini arttırıyor.

  bir de kontenjan diyen bir kişi vardı: ne okuyorsunuz arkadaş da ülkede sadece vakıfta yer bulabiliyorsunuz. 81 ilde çeşit çeşit üniversite var çeşitli puan aralıklarında. eğer sadece yılda 100 kişinin okuyabildiği bir bölüm değilse hiç bu konulara girmeyelim, nice gençler haritada gösteremeyeceği şehirlere gitti eğitim için. bunlar hep tercih.
 • özel ile vakıfın farkını bilmeyenler geliğ ağlamış. umarım talepleriniz gerçekleşir.

  orospu çocuğu turnusolu olan başlıklardandır.
 • kusura bakmayın da birazcık dişinizi sıkıp çalışıp 2 türkçe sorusu daha yapsaydınız. burada gelip ağlamayın şimdi

  edit; diğer girilen entryleri okuyunca yazmak istedim ya ne çok özyeğin sevici varmış. yok efendim en iyi devletlere girebilecek kişiler kontenjan olmadığından özyeğinde okuyormuş yok efendim özyeğin çok iyi okulmuş biz giremediğimiz için laf yapıyormuşuz vbvb.

  arkadaşlar siz kimi kandırıyorsunuz? özyeğine hiç gittiniz mi kampüsüne falan? hayır gidip caffe neroda falan kahve için diyeceğim ama sürekli dolu olduğu için içemeyebilirsiniz. insan gerçekten hayret ediyor. özel okullardan nefret eden biri değilim de az dişini sıkıp iyi puan almış insanlar özyeğinden kat kat iyi okullarda okuyabilirler, demek ki alamamışlar ya da (ki bu çok sayıda öğrenciye yapılmıyor) okurken bir şekilde ceplerine para girsin okul kendilerine ödeme yapsın istemişler. ama genel profile bakınca hangisi olduğu belli. o yüzden lütfen sizden başka herkes dünyadan bir habermiş gibi yazmayın.
 • milletin hakkıyla devlet üniversitesine girdiği bölümleri kazanamayarak aslında hakları olmayan bölümlerde ceplerindeki para sayesinde okuyan öğrencilerin direnişidir.

  normalde okuyamayacağınız bölümlerde para karşılığı okuyorsunuz ve bunun bedeli olarak da öğrenci değil müşterisiniz.

  bu kadar basit.

  daha ucuz yurt, yemek, ulaşım isteyen istanbul üniversitesi ya da marmara üniversitesi'nde aynı bölümlerde okumayı deneyebilirler.

  peşin not: özel üniversitede tam burslu okudum.
98 entry daha