şükela:  tümü | bugün
  • baharla ilgili olması kuvvetle muhtemel doğa olayı.

ilk olarak 12 nisan 2018 tarihinde bahçelievler civarındaki bir belediye parkında fark ettiğim bu olayı, sarhoş kafayla abartmış olma ihtimalime yorup üzerinde fazla durmamıştım. 13 nisan 2018 sabahı uyandığımda, odamda bir gün öncesinde yere atmış olduğum siyah kot pantolonumun neredeyse beyazladığını gördüm ve önceki gün çok da abartmadığımı anlamam gecikmedi.

15 nisan 2018 günü içerisinde, bilkent civarlarında dolaşırken gördüğüm manzara ise kanılarımı ampirik bir gerçeğe dönüştürdü. zira, çimler bembeyazdı, ağaçlar bembeyazdı ve kara benzer şekilde havadan polenler yağıyordu. kaldırım kenarlarına birikmiş ve bir araya toplanmış polenler pamuklar hâline geliyor, küçük çocuklar için annelerine ve babalarına "aaaa bak polen" deme fırsatı veriyor ve yeni bir oyun imkânı yaratıyordu.

belki de, bu sene fazla tatsız, tutsuz, yani karsız geçen kışın bir telafisi olarak okunmaya müsait bu polen fırtınasını, bugüne kadar istanbul'da yaşamış fakat bu sene ankara'da yaşamaya başlamış bir insan olarak ilk kez bu denli gözlemliyordum. ve şüphesiz bu başlığı açmaya beni sevk eden en önemli etmenin de bu gözlemin heyecanı, bu tecrübenin yeniliği, bekareti, çocuksuluğu ile kuvvetli bağları var.

ek: farklı ilçelerden ve illerden mevcut polen durumlarına dair paylaşımlarını bekliyoruz.
  • kavak ağaçları dolayısıyladır. aşırı polen yaratıyor.
  • sene 2000 civarında melih başganın ankara’ya törenle palmiyeler diktiği, her yeri üst geçitlerle şenlendirdiği zamanlarda muhteşem bir girişimle başkentin dört bir yanına erkek kavak ağaçları dikmesiyle başladı her şey. bahar aylarında otobüslerin içi, sokaklar, evler kar gibi bembeyaz polenlerle dolup taşmaya başlamıştı.
    o zamanlar arkadaşlar arasında bunun astımlıları elemek için yapıldığı söylentileri dolaşmaya başlamıştı. bu bahar da farklı bir durum yok anlaşılan.
  • iyi haber. maaş günü ya ağaçlar da sevinçli tabii. evet, bunu da memurluğa bağladım.
  • alerjik rinit bunu beğendi.

şu an nefes alamıyorum ve damağımı diş fırçasıyla kaşıyorum.