şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
  • üst edit: turkcell'in açıklaması

yavaş yavaş kulak arkamıza doğru inildiğini hissettiren gelişme. 3 gsm operatörünün aldığı ortak kararla 15 ocak'tan itibaren hotspot ile mobil internet paylaşımı yapıldığında aylık 9 tl ücret yansıtılacak.

kaynak
    kaynak 2
    konu ile ilgili hardware plus'ın yayınladığı video
    shiftdelete de daha detaylı bir video paylaşmış

edit: troll başlık denmiş ama maalesef değil. hotspot kullanımı için muhtemelen bir apn değişimi yaparak para alacaklar, birkaç güne bilgilendirme olarak faturalarda gözükür.

edit 2: vodafone böyle bir ücretlendirme yapmayacağız demiş. şuan kesin olarak açıklayan tek operatör turkcell gibi görünüyor.
  • böyle saçma şey mi olur? inşallah troll'dür. değilse sağlam boykot yer firmalar.

edit: kavakyeli nickli yazar canlı destekten bilgi almış. 15 ocaktan itibaren yürürlüğe girecekmiş. ekran görüntüleri aşağıdadır.

https://eksiup.com/273eb53d5273
    https://eksiup.com/118d02f65778

ne boykotu minvalinde pek çok mesaj geldi ama tepkimizi göstermemiz gerek. twitter kullanıcıları hashtag oluşturup buna karşı tepki yaratabilir sosyal medyada.
  • mobil interneti bağlantı standartı haline getireceklerine saçma sapan kavramlar üretiyorlar.
    akk kalksın internet temel hak olsun diye uğraşıyoruz, adamların ürettiği alternatife para kazanma fikrine bak.
    hemen yasa ile durdurulmalı. hatta bundan sonra üretecekleri tüm paketler kontrol altına alınmalı.

kaynak yetersiz şu an umarım doğru değildir.

edit :

@fxuu şunu eklememi istedi
    https://www.change.org/…ion&utm_term=share_petition

bana change.org hep gaz alma gibi gelse de belki bir etkisi vardır diye koyuyorum.

şu ülkede inovasyon, teknoloji, yenilik, maker vs adına yaptığım çoğu konuşmada akk'yi hatırlattım, etkim belki de göl de bir damladır ama olsun, bunu yapsınlar bunu da listeye ekleyeceğim.
    altyapı sorunları çözülmeden hiçbir yere ilerleyemeyiz, bunu kimse unutmamalı. yollar bozukken araba satmaya benziyor bu. internet hızında rezalet durumdayız, açık bakın global verilere, hele ki upload hızında sürünüyoruz. sonra niye insanlar üretmiyor diye bık bık edersiniz!
  • kaynağın yetersiz olduğunu düşünmekle birlikte:

insan için tasarım yapılacağına ticari kazançlar için tasarım yapılmaya devam edilirse sonu yalnızca firmalar için kötü biter. bu tip olayların sonrasında üçüncü bir firma ortaya çıkar, bunların yapamadığını yapar ve monopol olur.

bu bahsettiklerim haklarını koruyabilen ülkelerde geçerli olur, haklarını koruyabilen bir ülke olduğumuzu düşünmüyorum.
  • bunun takibini nasıl yapacaklar diye merak ettiğim eylem. teknik bilgisi olanlar duruma el atsın.

edit; çok sayıda mesaj geldi. teknik olarak takibi mümkünmüş. ben çok anlamadım ama varmış yani. parasını ödeyip satın aldığım interneti sevgilimle paylaşmak için ekstra ücret ödeyeceğim sanırım.

edit; tamam lan sildim ibneler yeter vurmayın.
  • teknik acidan mumkundur. amerika’da eskiden vardi boyle paketler. hala var mi bilmiyorum.

kaynak
  • saçma sapan trollüklerle insanın şirazesini kaydırmayın, ağır söverim.

edit1: sanırım haber doğru. umarım tez zamanda dönerler bu hatadan. parasını verdiğim internet kotamı ister bilgisayarımda kullanırım ister telefonumda. turkcell denen firma servis sağlayıcı değil mi? nerde nasıl kullanacağıma nasıl karışır?
  • mesajdan anlaşıldığı kadarıyla burada kastedilen internet kotasının paylaşılması. hotspot ile yapılan paylaşım denetlemesi koyulmaya çalışılır ise mutlaka bir arka kapısı bulunur ve aşılır.
  • çare root yada jailbreak.
  • teknik açıdan pek de mümkün değidir. mevcut internet paketini 3. parti yazılımlarla da paylaşabilirsin. jailbreak veya root'a bile gerek kalacağını düşünmüyorum.