şükela:  tümü | bugün
 • mess ile uzlaşamayan türk metal sendikası genel başkanı pevrul kavlak’ın twitter’dan duyurduğu karardır.

  metal sektöründeki birçok büyük firma türk metal’e bağlı, umarım kısa zamanda anlaşma sağlanır.

  mess ilk 6 ay için %8 zam teklif ederken türk metal’in beklentisi %26 şeklindeydi.

  aradaki fark kimin lehinde kapanarak anlaşma sağlanacak, bekleyip göreceğiz.
 • hiçbir ayrıntısı verilmeyen grev kararı. ne zaman başlanacak , kapsamı nedir vs. bir bilgi yok. işçilerin gazını almak için alınmış bir karar gibi gözüküyor. umarım türk metal bizi bir kere olsun şaşırtır.
 • türk metal yakın zamanlarda "industriall" a da üye olabilmiştir. dolayısıyla pazarlık masasına artık daha güçlü oturduğu söylenebilir. kendilerinin almış oldukları grev kararları yıllardır bakanlar kurulu kararıyla ertelenmekte, dolayısıyla yok olmaktadır

  bu nedenle türk metali doğrudan sarı sendika olarak yaftalamak doğru değildir, ne olacağını bekleyip görmek gerekir
 • metal iş kolunda üç sendikada üye 130 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi sürecinde uyuşmazlık süreci sonuçlandı. tis görüşmelerinde işverenin yüzde 8 zam teklifi kabul edilmedi. türk metal sendikası genel başkanı pevrul kavlak, mess’in 3 yıllık sözleşme, düşük zam, esnek çalışma ve güvencesizlik dayatmalarına karşı bugün itibariyle grev kararı aldıklarını açıkladı.

  twitter hesabından yaptığı paylaşımla grev kararını açıklayan kavlak "işveren sendikası mess ile masada anlaşamayan, metal işçisine dayatılan yoksulluk ücretini kabul etmeyen sendikamız, bugün (15 ocak 2020) tarihi itibariyle grev kararını almıştır. sendikamız üyelerimizin hak ve özgürlükleri için mücadelesini kararlılıkla sürdürecek, temsil ettiği üyelerinden aldığı güçle yolundan dönmeyecektir. kararımızın sendikamıza, üyelerimize ve işçi sınıfımıza hayırlı, uğurlu olsun" dedi.