şükela:  tümü | bugün
 • bu sistemle ilgili bulduğunuz haber, fotoğraf ve videoları mesajla yollarsanız sürekli eklerim.

  0.5 saniyede geçebildiğimiz artı para sisteminden sonraki durum
  https://pbs.twimg.com/…ia/dwfw8arw0aaw-yq.jpg:large
  https://twitter.com/…ir35/status/964167870929362947
  izmir kent konseyi başkanı çağrı gruşçu, izban'da 'artı para' sistemini izmirli'ye sordu
  izban'da yeni sistem gerginliği
  https://twitter.com/…zbandazam/status/9641869619709
  izban hilal durağında sabah çekilmiş bir video

  üst özet: öğrenciler için gitmesi gereken yer 1 durak bile olsa 1,65 tl'ye bile gidemeyecek. illaki belirlenen fiyat kartında yüklü olacak ondan sonra gidebilecek. yani halkapınardan alsancağa gidebilmek için kartınızda 6,75 tl olmak zorunda. yoksa izbana binemeyeceksiniz. bu sistem geldiğinde oluşacak olan izdihamı siz düşünün. halkapınar - hilal aktarmaları.
  bir de artı para makinelerinin bozulduğunu düşünün.

  izban’da artı para dönemi 15 şubat’ta başlıyor

  136 kilometrelik hat uzunluğuyla ülkemizin en büyük kent içi banliyö sistemi olan izban, 15 şubat perşembe günü “artı para” adı verilen yeni sisteme geçiyor. yeni uygulamada yolcular, 25 kilometreye kadar olan seyahatlerini yine 2,86 tl ödeyerek yapabilecek, sonrasında ise sadece gittiği mesafenin ücretini verecek.

  izmir’in bir ucundaki aliağa’dan diğer ucundaki selçuk’a kadar olan 136 kilometrelik hatta işletmecilik yapan izban, 15 şubat perşembe günü “artı para” adı verilen yeni sisteme geçiyor.

  25 kilometreye kadar yine 2,86 tl

  artı para sitemi, kolay aşamalardan oluşuyor. ilk aşamada, yolcunun izban’a biniş yapabilmesi için biniş yapacağı istasyondan gidebileceği en uzak mesafedeki istasyonun ulaşım ücretinin izmirim kart’ında olması gerekiyor. ikinci adımda yolcunun turnikeden geçişi sırasında gidebileceği en uzak istasyonun ulaşım ücreti kartında bloke edilecek. yolcu, 25 kilometreye kadar bir seyahat yaptıysa çıkışta “artı para makinesi” yardımıyla kartındaki blokajı kaldırırken sadece gittiği mesafeye ait olan ulaşım ücreti tahsil edilecek. bu ücret, mevcut durumda olduğu gibi yine tam 2,86 tl, öğretmen 2.20 tl, öğrenci ve 60 yaş için 1,65 tl olacak. seyahat 25 kilometreden fazlaysa, tam biletlerden kilometre başına 7 kuruş, öğretmenlerden 5 kuruş, öğrenci ve 60 yaş biletlerinden ise 4 kuruş tahsil edilerek blokaj kaldırılacak. böylelikle izban yolcuları gitmediği mesafenin ulaşım ücretini ödememiş olacak

  90 dakika aktarma hakkı devam ediyor

  izban’dan kart blokajını kaldırarak çıkış yapan yolcu, 90 dakikalık süre içerisinde geçerli olan aktarma hakkını eskisi gibi yine kullanabilecek. bir başka kamu toplu taşıma aracını kullanarak 90 dakikalık süre içerisinde izban’a aktarma yapan yolcuların kart blokajları ise ödedikleri ilk bilet ücreti kadar az olacak. yani bu durumda da yolcuların 90 dakikalık aktarma hakları olacak.

  işlem süresi sadece 0,5 saniye sürecek

  yolcuların kart blokajlarını kaldıracakları artı para makinesi’nin sayısı, her istasyona ait günlük yolcu girişine göre belirlendi. böylelikle yolcular, adetleri fazla tutulan makinelerde hiç bekleme yapmadan 0,5 saniye gibi çok kısa bir sürede işlem gerçekleştirebilecek. dikkat çekici turuncu renge boyanan artı para makineleri, her istasyonda yolcuların çok rahat bir şekilde görebilecekleri alanlara yerleştirildi. makineler için yönlendirmeler ve uyarılar asmaya başlayan izban yönetimi, her istasyonun girişine gerekli bakiye miktarını belirten afişler de koyacak. böylelikle yolcu, yüklematik kullanmadan önce gerekli kart bakiyesini kolayca öğrenebilecek.

  bilgilendirme için yeni yazılım yapıldı

  yolcular, her istasyon için gerekli kart bakiyesi miktarını ve gidecekleri istasyona göre ödeyecekleri ulaşım ücretini www.izban.com.tr adresindeki özel bir yazılımla öğrenebilecek. yolcunun yazılımda sadece biniş ve iniş istasyonunu seçmesi yeterli olacak, seçim sonunda gerekli bakiye ve blokaj miktarı ile çıkışta kaldırılacak blokaj ekranda görünecek.

  bu iki önemli detaya dikkat

  yolcuların blokaj kaldırma işleminde iki önemli detaya çok dikkat etmesi gerekiyor. blokaj kaldırma işlemi için istasyona ilk girişini takiben 3 saat süresi olacak yolcunun bu işlemi izban’dan çıktıktan sonra bir başka kamu toplu taşıma aracına binmeden gerçekleştirmesi gerekecek. başka bir deyişle izban’dan çıktıktan sonra artı para makinesi’ne uğramadan izmir metro, eshot veya izdeniz’e aktarma yapan yolcu, blokaj kaldırma yapamayacak. ayrıca blokaj kaldırma işlemi için yolcunun en az bir istasyon seyahat etmesi gerekiyor.

  örnek uygulamalar

  alsancak`tan izban’a binen bir yolcu için:

  yeni sisteme göre yolcuların bindikleri her istasyonun farklı bir ücreti var. örneğin; alsancak istasyonu`ndan ilk binişini yapan yolcuların toplu taşıma kartlarındaki bakiyeye gidilebilecek en uzak nokta olan alsancak-selçuk ücreti kadar (tam: 6,50 tl, öğrenci: 3,73 tl, öğretmen: 4,80 tl) bloke konulacak. yolcunun gittiği mesafe 25 kilometre içerisinde yer alıyorsa tam için 2,86 tl, öğretmen için 2,20 tl, öğrenci ve 60 yaş için 1.65 tl tahsil edilecek. mesafe 25 kilometrenin üzerindeyse her kilometre için ayrıca başlangıçtaki blokenin içinden tam için 7 kuruş, öğretmen için 5 kuruş, öğrenci ve 60 yaş için 4 kuruş daha ek ücret alınacak, kalan blokaj artı makinesi kaldırılacak.

  alsancaka 90 dakika aktarma ile gelen bir yolcu için*na 90 dakika aktarma ile gelen yolculardan, konulacak bloke ücretinden ilk biniş ücreti düşülerek (tam: 3,64 tl (6,50 tl - 2,86 tl), öğrenci: 2,08 tl (3,73 tl - 1,65 tl), öğretmen: 2,60 tl (4,80 tl-2,20 tl) bloke konulacak.

  şirinyer`e 90 dakika aktarma ile gelen bir yolcu için:

  otobüs ile 2,86 tl karşılığı şirinyer’e gelen bir yolcu, izban ile menemen’e gitmek isterse; şirinyer istasyonu’ndan biniş yaparken aktarmayla geldiği için kartına 3,22 tl (6,08 tl - 2,86 tl = 3,22 tl) bloke konulacak. yolcu, menemen’de iniş yaptığında şirinyer–menemen arası 25 km’den fazla olduğu için gittiği fazla mesafe ücreti olan 0,98 tl kesilecek, 2,24 tl (3,22 tl - 0,98 tl = 2,24 tl) için blokaj kaldırılacak.

  metro ile halkapınar’a gelen bir yolcu için:

  izmir metro ile 2,86 tl karşılığı halkapınar’a gelen bir yolcu, 90 dakika aktarma hakkını kullanıp izban ile havalimanına gitmek isterse, halkapınar istasyonu’ndan biniş yaparken aktarmayla geldiği için kartına 3,85 tl (6,71 tl - 2,86 tl = 3,85 tl) bloke konulacak. yolcu, havalimanında iniş yaptığında halkapınar-havalimanı arası 25 km’den az olduğu için herhangi bir ekstra ücret alınmayacak inişte 3,85 tl’lik blokajı tamamen kaldırılacak.

  http://www.izban.com.tr/…er/orjinal/haber3412_0.jpg
  http://haber.sol.org.tr/…e-gizli-zamma-hayir-228009

  kendimden örnek vermek istiyorum. bir yere gittim geldim. karta para atıcam ama para çekebilecek bir atm bulamadım. çok zor dönmüştüm. bu uygulama sürekli atmlere gitmemizi gerektiricek. kartında para var ama belirlenen fiyatı tamamlayamadığın için gidemiyorsun. tamamlayabilmek için atm bulamadın ne yapacaksın yani. turnike önünde milletten para mı dilenelim birde? zaten yüklematik'lerin çoğu çalışmıyor. istasyonun büyükluğüne göre yüklematiklerin sayısıda az. 4 tane yüklematikten sadece 1'ine demir para atabiliyoruz. genellikle o makine bozuk oluyor. okuldan çıkmışım parayı tamamlayabilmek için atm mi arayayım akşam akşam.

  belirlene fiyatlar gerçekten çok yüksek. bir sürü öğrenci, genç, asgari ücretle çalışan izbanı kullanmak zorunda.

  bu sistem şöyle olmali. aliağa'dan bindim. turnikeden geçerken kart'a bu bilgiyi işlemeli. gaziemir'de indim. çıkış turnikesi bu kişi kaç istasyon geçmiş bunu hesaplayıp parayı ona göre çekmeli. öteki türlü bir 3. makine gerçekten hilal ve halkapınar aktarmalarda olağanüstü bir yığılmaya neden olacaktır.

  dedikleri şuydu. istasyonlardaki insan yoğunluğuna göre artı para makinelerini ona göre koyduk. be sayın başkan. hilal'e 2 tane makine koymuşsun. insanlar sabahleyin rezillik çekiyorlar. 2 tane makine hilal istasyonu yoğunluğuna yetmez.
 • özet geç muhterem özet.
  direkt kopyala yapıştır olmuyor.

  değişik bir şey.
 • izmir büyükşehir belediyesinin gizli zam uygulamasıdır.
 • gayet mantıklı uygulamadır, eğer maksimum üç durak gitmek 1 lira olacaksa.
 • bu uygulamayı izmirli vatandaşlar anlayıp uygularsa ben de anlarım herhalde diyerek kendimi gelişine bıraktığım yeni bir izmirim kartlı ödeme sistemi.
 • öğretmene indirimli bilet ama mesela asgari ücretliye indirimsiz. niye?
 • madem durak başı ücret alabiliyorsunuz, o zaman izmir içinde de durak başı ücret alın. üç durak giden adamla, son durağa kadar giden adamdan neden aynı parayı alıyorsunuz. buraya ananızla ilgili iyi temenniler yazdığımı varsayın, anca cebinizi düşünün.
 • saçma sapan bir sistem.

  (bkz: #73106925)
 • belediyenin; izmir halkına değil, patron ve onların şirketlerine hizmet ettiğini gösteren uygulaması. ilk binişlerde en uzak mesafe ücretinin kart bakiyesinden düşüleceği, inilecek istasyonda da, kartın yeniden okutulmasının ardından, mesafeye bağlı para iadesi yapılacağı açıklandı. herkes ulaşım kartlarına, en uzak mesafeye göre bakiye yüklemek zorunda bırakılacak. örnekle; alsancak istasyonundan izban’a binen bir yurttaş, halkapınar’da ya da salhane’de inecek olsa bile, önce kartından en uzak mesafe düşülecek (11,44tl), sonra indiği istasyonda kuyruğa girip tekrar kartını okutacak ve artan ücret kartına iade edilecek. kimse ‘kartımda az bir bakiye var, ben de zaten iki durak sonra gideceğim, bana yeter’ diyemeyecek. bu bir dayatma olmasının yanında, vatandaşlar tarafından kullanılamayacak olan ve sistem tarafından bloke edilmiş bir ücrettir. ve bu ücret, ulaşım kartlarına yüklendiği andan itibaren, akıllı kart şirketinin kasasına girecek(!), şirket bu parayı istediği gibi kullanabilecek(!). gördüğünüz gibi bu hırsız düzenin çarkları yine vatandaşın tepesinde dönüyor.

  "izmir büyükşehir belediyesi kime hizmet ediyor?

  izmir büyükşehir belediye meclisinin 14 aralık 2017 tarihli oturumunda, toplu ulaşım tarifelerine yüzde 10 oranında zam yapılma kararı alındı. ayrıca, izban hatları için, kartlara 4 kontör (11.44tl) yüklenmesini zorunlu kılan ve mesafeye göre biniş ücretinin arttığı yeni bir uygulama başlatılması da kararlaştırıldı.

  chp’nin, ekonomik başlıklarda, akp zihniyetinden bir farkı olmadığı artık açık.

  aralarındaki kavganın, sermayenin çıkarlarını temsil etmek konusundaki bir yarıştan kaynaklandığı da.

  bu yarışta chp, kalesi olarak gördüğü izmir’deki icraatlarıyla, zihniyetiyle, tuttuğu yol ile sermayeye göz kırpıyor.

  izmir büyükşehir belediyesi, izmir halkının çıkarlarını gözeten bir kamu kurumu olarak değil, ticari bir şirket gibi yönetiliyor.

  kadro hakkını kazanan işçileri kapı önüne koyarken de durum böyle...

  kültürpark'tan ayrı düşünülemeyecek olan ve “basmane çukuru” olarak anılan arazide, mesut sancak kaybetmesin diye planlar yapılırken de…

  tablo böyle olunca; ulaşımda da, izmir büyükşehir belediyesi, “ince hesaplar” peşine düşüyor. ulaşım ücretlerine yapılan zam yetmiyor, bir de “diğer büyük kentlerde de bu uygulama var” denilerek mesafeye bağlı ek zam yapılıyor.

  zaten sorunlu olan ulaşım, şimdi, daha pahalı bir sorun oluyor.

  gelinen noktaya bakın:

  izmir’de sermayeye teşvik yapılıyor, yatırım desteği yapılıyor. kaynaklar seferber ediliyor.

  ama sıra emekçilere gelince; toplu taşımanın maliyeti oluyor…

  bu yaklaşım asla kabul edilemez.

  ulaşım ücretlerine yapılan zamlar, emekçilerin yoksullaşmasını arttıran nedenlerden biridir.

  emekçi ücretlerini gasp etmenin, başka bir adıdır.

  bu nedenle, toplu ulaşımda yapılan zam ve yeni ücretlendirme sistemi hemen geri çekilmelidir.

  toplu ulaşım emekçiler için ücretsiz olmalıdır."

  tkp izmir il örgütü
 • mantıklı uygulama. menemen'de binip, tepeköy'de inme ile alsancak'ta binip, hilal'de inme arasında bir fark olmalıydı. 30 km'lik metrobüste bile benzer sistem kullanılırken, 110 km'lik izban'da uygulanmaması düpedüz adeletsizlikti. güzel olmuş.