şükela:  tümü | bugün soru sor
 • acayip ayaklandılar an itibariyle, lokasyon eminönü. çıldırıyorlar resmen, hayırdır inşallah.
 • beni de uyku tutmadı, ayaklandım gece gece.
  sallanmasak bari.
 • ayaklanmayı falan bilmem, ama bildiğim birşey varsa o da kuşların dünyanın manyetik alanını hissedebildikleridir. bu sayede yön bulurlar ve dünyanın bir ucundan öbür ucuna göç edebilirler. belki güneşte meydana gelen şiddetli bir coronal mass ejection'ın manyetik alandaki etkilerini hissediyorlardır, belki de bir deprem meydana gelecektir, bu tarz olayları hayvanlar bilhassa kuşlar bizlerden çok daha iyi hissederler.

  umarım kötü birşeyler olmaz.

  istanbul'dan kutup ışıklarını görmeye başlarsanız veya bir anda bütün elektronik cihazlar bozulursa korkuya kapılmayın, ilahi olaylar değillerdir bunlar. kıyametin koptuğu çıkarımında bulunmayın. her ne kadar çok düşük ihtimaller olsa da bunlar imkansız değiller. umalım da böyle görece zararsız kalacak bir olayın etkisidir, büyük bir depremin dahi habercisi olabilir. eğer dünyanın her yerinde kuşlar çıldırmaya başladıysa muhtemelen jeomanyetik tersinme gibi bir olaydan ötürüdür veya bir jeomanyetik fırtınadır.

  tabi kuşları gözlemleyip şu an böyle bir olayın gerçekleştiğini iddia edemem. söylediklerim yalnızca teori. kuvvetle muhtemel martılar genel olarak martıca sebeplerinden ötürü piç piç bağırıyorlardır, olur öyle şeyler. hemen paniğe kapılmamak lazım.

  edit: türkiye'den kutup ışıklarının görülmesi mümkündür, 1859 carrington manyetik fırtınasında kuzey ışıkları olan aurora borealislerin senegal'den dahi görüldükleri söylenir, yanlış bilmiyorsam güney ışıkları da (aurora australis) güney amerika'da görülmüş. aşağı yukarı türkiye ile aynı enlemderde bulunan amerikan eyaletlerinde gece vakti auroraların şiddetinden ötürü her tarafın gündüz gibi aydınlandığı falan söylenir.
 • göç mevsimleri olduğundan dolayıdır...