şükela:  tümü | bugün
 • arkadaşlar dün bir yazı yazdım ve 400+ insan tarafından favlandı, yazı şuydu; (bkz: #102085358)

  memlekette devletin varlığının hissedilmediğine dair bir yazıydı.

  pek çok tebrik, teşekkür mesajı geldi; aralarında ofis canlisiyim multinetle beslenirim mahlaslı bir tanesi ise beni egm'ye bildirdiğine dair bir mesaj atmış.

  bu faşizm, despotluk değilse nedir? bu baskı değilse nedir? yönetim buna dair ne yapacaktır? bunu merak ediyorum.

  hiç bir hakaret vs. içermeyen bir yazı yüzünden egm'ye neden şikayet ediliyorum? ey ekşi sözlük yönetimi biz artık burada düşüncelerimizi yazamayacak mıyız?

  ss: https://i.hizliresim.com/8xnoln.jpg

  ek: yüreği güzel insanlardan yüzlerce destek mesajı geldi, sözlüğün bilenlerinden "o adam troll senle dalga geçmiş" diye uyarılar geldi, aktrollerden pek çok biz de şikayet ettik mesajı geldi.

  bütün bu hengamede dün yazdığım ve bahse konu entry'nin 4ncü sıradan debe'ye girdiğini ama ekşi sözlük yönetimi tarafından sansürlendiğini öğrendim. siz de bilin. yani orjinal entrimin son cümlesi var ya; " ey ekşi sözlük yönetimi biz artık burada düşüncelerimizi yazamayacak mıyız?" bunun cevabı dümdüz, "hayır yazamayacaksınız"mış zaten meğerse.
 • doğruları dile getirmiş bir yazarın şikayetle sindirilmeye çalışılması durumu. bunda çekinecek bir şey yok, eğer yazdıklarınızda bir suç unsuru yoksa kimin nereye şikayet ettiğinin bir önemi de yok, arada bu tür mesajlar bana da geliyor, savcılıkla, polisle korkutacaklarını sanan yasalardan habersiz cahiller var. dikkate almaya bile değmez. burada önemli nokta yasaların neyi hakaret neyi eleştiri olarak kabul ettiğini bilmek.

  edit: ayrıca, bu ülkenin kurucusuna "virüs" demek suç değilse, birine ismiyle hitap etmek de suç sayılmaz. devlet önce kendi varlığını borçlu olduğu kişiyi koruyacak, sonra diğer liderleri. (bkz: fatih tezcan'ın atatürk'e virüs demesi)
 • çok değil, birkaç yıl sonra fetö militanları gibi hapiste çürüyecek olan bir grup yavşağın suç icat etme girişimi. tehdit, baskı, iftira ve yalanla nereye kadar gidecekler göreceğiz.
  tehdit edilip sindirilmeye çalışılan yazarın yanındayız.
 • sayın cumhurbaşkanına asker arkadaşınmış gibi tayyip de, diktatör de sonra gel ağla.

  devlet dediğin çok yönlü bir organizmadır. orada çalışanlar senin benim gibi insanlar. ihlalleri yapanlar da bu insanlar.

  sanırsın erdoğan, yasaları uygulamayın diye kararname, genelge yayınlamış.
 • arkadaşın olayı istismar edip tek adam rejimine, partili cumhurbaşkanlığına bağlaması tek başına absürt. niye tehdit etmişler anlamadım, gülmek bile zul olur.
 • tayyip'e tayyip demek suç olmuş. keşke adını mahmut koysadınız bir de öyle denerdik.
 • hakaret etmedikten sonra istediğime istediğimi derim kardeş. istersem reco derim. sadece isimle hitap neden saygısızlık oluyor ? nasıl bir özgürlük anlayışınız var anlamıyorum. adamlar trump heykelinin üstüne işiyorlar, aşırı derecede aşağılayıcı eylemler yapılıyor, yine bi şey olmuyor. şu hayatta en sevdigim şey muhalefet hakkı . insanların bir şeye rahatca karşı çıkabilmesi kadar özgürlüğü hissettirebilen bi şey yok. bu ülkede başa kim geçerse geçsin muhalefet hiç eksik olmaz umarım. sırf bu yüzden aktrollerin sözlükte bulunması bile hoşuma gidiyor . adamlar yiyeceği küfürlere rağmen özgürce fikirlerini belirtebiliyor. umarım fikirlerimizi çok daha rahatca söyleyebileceğimiz yarınlara kavuşuruz.
  not: apolitik
  t: fikirlerini güzel bi üslupla belirten yazarın tehdit edilmesi
 • göte göt deyince aktrollerin rahatsız olmasindan dolayi oluşan durum.
 • faşizm ne kafatascılık, ne ırkçılık,ne milliyetçiliktir. bunlar işin fasafisosudur. faşizm "konuşma yasağı değil, söyleme mecburiyetidir."*
  istediğini istediğin kadar düşün, taşın, kaşın ama sadece benim istediğimi, istediğim yerde ve iatediğim zaman konuştur faşizm. mevcut durum hakkındaki muhalif düşüncelerini özellikle yazılı olarak söylemeye kalkarsan ağzına sıçarım dır faşizm.
  bu bağlamda ele alındığında kuzenim yusuf' un dediği gibi ülkemiz faşizmin temel özelliklerinden hiçbirini taşımamaktadır. aksini söyleyen komunisttir.
  açıklama editi: ırkçılık, milliyetçilik fasafiso derken, bunların ana özellik olmadığını sadece maske olduğunu söylüyorum. mesela italya' da millet derler ırka bakmazlar, almanya' da kafatası ökçecek kadar üstün ırk derler. biz de almancı olduğumuz için bizde de ırk kavramı kullanılır. faşizm de temelde ekonomik bir sistemdir, sermayenin sopalı halidir. sopayı kimi ülkelerde burjuvalar kullanılır, kimi ülkelerde köylüler, kiminde de dinciler. maske değişir, yüz değişmez.
 • devlet yok diye yakınıp, devletin var olduğuna dair emarelerle karşılaşınca da şaşıran yazarın hezeyanı değil devlet hiç bir alanda yok, akp yi eleştirince karşınıza çıkıyor diyen yazarın haklı çıkması konusudur