şükela:  tümü | bugün
 • henüz doğrulamayan ama iddia edilen olay. beklemekte fayda var. twitter'da köprü kapatılması ile ilgili ortaya atılan iddia.

  darbe girişimi doğru çıktı asker kışlaya çekilip demokratik yollarla çözüm aranmalıdır.

  1 yıl sonra gelen edit: olayı vatandaş ilk duyanlardan biriydim. o gece ankara'da tam da kızılay meydanında bulunuyordum. ne yapacağımızı bilemez halde sağa sola koşturduk. beyaz türklere inat tankların önüne millet arabalarını çekti. peki makarnacı dediğiniz adamlar bunları yaparken darbe oluyor diye markete makarna, ekmek almaya gidenleri de gördük. unutmayacağız, unutturmayacağız.

  2 yıl sonra gelen edit: vatandaşına kurşun sıkan hainlere inat daha da dik duracağız. unutma, unutturma.
 • olan pokemonlara oldu. geldikleri gibi şoka girdi zavallılar. yaa pikaçu kardeş çok rahat konuşuyordun. burası ortadoğu adamın aklını alırlar.

  1 yıl sonra gelen edit:

  üstteki arkadaş makarna almaya giden beyaz türkleri unutmayacakmış! böyle hadsiz bir çıkışa sessiz kalan dilsiz şeytandır. asıl bizler sizin ülkenize olan ihanetinizi unutmayacağız, unutturmayacağız. eğer gerçekten şehit düşen insanlarımızı düşünseydiniz; o geceye dair tüm gelişmeleri en ufak detayına varıncaya dek, zihinlerde hiçbir soru işareti bırakmayacak titizlikle kamuoyu ile paylaşır; araştırılmasına, aydınlatılmasına izin verirdiniz. ama yapmıyorsunuz. kıyamete kadar da yapamayacaksınız. neden mi? nedenini sokak aralarında gezen kediler, havada uçuşan kuşlar, rüzgarla hışırdayan yapraklar, denizdeki kum taneleri, tüm tabiat, haşerat, mahlukat, nebatat, hayvanat bile biliyor.

  geçiniz.

  başlığın ikinci entrysi bana ait. tabi o sırada fabrikada çalışıyordum. haftanın son iş gününde 16-24 vardiyasındaydık. bendeniz bir ara lavaboya çıktım. klozetin tepesinden sözlüğe giriyordum ne saçmalıklar dönüyor diye. işte o an şu başlığı gördüm. (bkz: 15 temmuz 2016 beylerbeyi olayları) nedense aklım direk ankara'ya gitti. ne bileyim ben beylerbeyi'nin nerede olduğunu! entry'lere şöyle bir göz gezdirdim; işte efendim asker terör ihbarı almış, sokağa inmiş vs.. açıkçası pek önemsemedim. lavabodan çıktım tulumlarımı değiştim. son kez sayfayı yeniledim, tak!!! yeni başlık düştü; 15 temmuz 2016 tsk'nın yönetime el koyması! (ertesi gün öğleye doğru başlık moderasyon tarafından değiştirildi ve şu an ki halini aldı)

  tabi ben troll olduğunu düşünerek şakalar komiklikler tadında bir entry gönderip çizmelerimi giydim. meğer o an sözlüğün en tarihi entry'sini girmişim farkında değilim. nyse efendim tekrar içeri geçtim, çalışıyoruz ediyoruz. telefon kıpraşmaya başladı durmuyor. baktım olmıcak tekrar lavaboya çıktım arayan kuzen. "oğlum e5'deyim yanımdan 4 tane tank geçti." tabi o öyle deyince bir anda ışıklar yandı. tekrar açtım sözlüğü. ağabey bir de ne göreyim? adamlar harbi harbi darbe yapmış.

  kafam bir bozuldu, bir bozuldu ağabey. tekrar girdim içeri. formen de azarladı, ne gidip geliyon diye. dedim "sen ne anlatıyon aga? dışarda memleket elden gitmiş, siz burda sucuk diziyonuz?" ilk an bir şey anlamadılar. sonra hızla yayıldı haber. normalden 1 saat önce paydos verdik. eve vardığımda tüm ahali ayaktaydı. tv'nin karşısına geçmiş reis hazretlerini dinliyorlardı. kameralar boğaziçi köprüsünü gösteriyordu. köprünün o bomboş halini görünce ilk 10 saniye harbiden ürktüm. sonra kanalı değiştirip kral tv'de demet akalın'ın poposunu izleyebildiğimi fark edince "böyle darbe mi olur ulan?" deyip vurdum kafayı yattım.

  ertesi gün işbaşı yaptığımızda olup bitenleri aramızda değerlendirdik. olayların mantık örgüsü tutarsızdı ve hiçbir izahı yoktu. derken işçilerden biri lavaboya gidip peçete getirdi. masaya koyup üzerine bir şeyler çizmeye başladı. resmi tamamlayıp gösterdiğinde gülmekten yerlere yattık. durumu o kadar güzel özetlemişti ki katlayıp cebime koydum ve ölene dek saklamaya karar verdim.

  merak eden dostlar için şuraya bırakıyorum.
 • tv'de haberlere düşmeye başladı.
 • asparagas olma ihtimali yuksek. troll de olabilir. ayi da cikabilir.

  edit: ekşisozluk sayesinde cumhurbaşkanından ve hükümetten bile daha önce videolu görüntülerle haberdar olduğum durum, sanırım 22:10 sıralarında beylerbeyi olayı ile darbeden haberdar olabildim. videolarda doğrudan "evinize gidin tsk yönetime el koydu" şeklinde bağrılıyordu. bu konuda devlet değil istihbarat almak, haber alması bile saat sürdü. izleme imkanları mit, askeri istihbarat, bütün kurumlar "sadece maaş veren" yerlermiş bu belliydi ama artık kesin olarak biliyoruz.

  öncelikle; büyük bir beladan kurtardık. hepimize geçmiş olsun.

  darbe olsaydı ne olurdu? fetoş bu ülkenin yeni "atatürkü" olma hedefindeydi. beğenmediğimiz dikta dediğimiz iktidar gidecek ama "fg şerefsizi" elinde dünyanın güçlü ordularından birisi bizi hem bu bölgede bazı güçlerin jandarması yapacak, hem de işine gelmediği anda ordu ile bizim tepemize çöküp istediği çizgiye getirecekti. fg veya ondan sonraki adamı kontrol ettiler mi bütün türkiyeyi kontrol edebileceklerdi.

  kendi adıma darbeden ne öğrendim; vergilerimizle alınan helikopter ve uçaklar tepemize bomba yağdırdı ve bu yaşıma kadar bizzat askerliğim süresince dahil olduğum ordunun iç bir tehdit oluşturabileceğini hiç düşünmemiştim. demek ki oluyormuş. bu ülkede güçleri ayırmak, denetim ve demokrasi ancak hepimizin barış ve huzur içinde yaşamasının anahtarıymış.

  kimler sorumlu peki?
  bu ülkenin kurumlarını yönetenler, kusura bakmasınlar ama bu yaşıma kadar bu ülkeye vergi ödemiş, askerlik yapmış bir vatandaş olarak kendi vergilerimizle, kendi silahlarımızla kafamıza bombalar yağdırıldıysa; "kasıt", "ihmal", "beceriksizlik", "aptallık" her ne olursa olsun bunda dahli olan herkesin hesap vermesini istiyorum. kesinlikle sorgulanması belki de görevi ihmal suçu ile incelenmesi gereken iki kişi var. hulusi akar ve hakan fidan.

  - hulusi akar'ı darbecilikten kurtaran yaverinin ifadeleri ve boynundaki morluklar, yaverin ifadesine ne derece güvenilebilir? morluklar?
  - hakan fidan cb'na dahi haber vermemiş, peki kimle yürüttü bu süreci? rapor verdiği kurumlar kişiler kimler 15:30 dan 22:00 a kadar neler oldu?

  şahsi kanaatin görevi ihmal suçundan da soruşturulmalılar. özellikle hulusi akar'ın darbeye karşı tutumu ve 15 temmuz darbesi ile ilişkisi kesinlikle detaylı sorgulanmalıdır. bu ülkede ilker başbuğ, eski bir genel kurmay başkanı dahi hapis yatmış ve aklanmış. iler başbuğun vatansever ve dürüst bir insan olduğundan kim şüphe edebilir. hulusi akar bir asker olarak onurunu temizlemek için bizzat kendisi talep etmelidir.
 • kesinlikle düzmece olmadığını düşündüğüm, türkiye'nin önünü kesmeye yönelik olay.

  türkiye 'de en az bir 50 sene boyunca darbe girişimi kesinlikle olmayacaktır. demokrasinin önemi umarım herkes tarafından anlaşılmıştır.

  bir sürü insan bu girişim canlarıyla ödemişlerdir. en çok onlara üzüldüm.

  umarım güzel olur herşey, bu ülke bunları hak etmiyor...

  edit
 • yok artık ya insanı heyecanlandırmayın durup dururken.

  en fazla terör istihbaratı falan alınmıştır onun tantanasıdır.
 • darbe dediğin sabah 5.00'te yapılır, cuma akşamı istanbul trafiğinde darbe mi olur amk.
 • -------------------------

  buradaki orijinal entry darbe söylentileriyle dalga geçer nitelikteydi. 17 temmuz 2016 sabah 5:00 civarında yazdığımı silmeye ve burada bütün yaşananlarla ilgili düşüncelerimi anlatmaya ve ufak çaplı bir arşiv oluşturmaya karar verdim.

  darbe girişiminden sonraki bir-iki haftalık sürede herkesin kafasını kurcalayan pek çok sorunun cevabı açığa çıkmıştır. bazı sorular hala karanlıkta ama şurası net bir şekilde anlaşıldı ki, bu girişimi 50 yıldır türkiye devletine yerleşmiş ve sonunda 2010'lu yıllarda devlet içerisinde devletin kendisinden bile güçlü bir konuma ulaşmış olan fetö yapmıştır. bu işin arkasında kesin bir şekilde abd / cia vardır, zira fetö'yü ilk başta yaratan ve büyüten güç de budur. özetle ergenekon, balyoz ve benzeri kumpaslarla ordudaki avrasyacı askerleri tasfiye eden ve yerlerine kendi köpekleri olan fethullahçı - amerikancı adamları getiren abd (veya nato), erdoğan'ın fetö ile savaşa girişmesi sonrasında türkiye'nin kendi güdümünden iyice kopup doğu ile yakınlaşmaya başlaması üzerine geçmişte yaptığı pek çok uyarıdan sonra (akp'nin kapatılma davası, hakan fidan'ın ifadeye çağırılması, 17/25 aralık, erdoğan'a çeşitli suikast girişimleri vs.) "büyük plan" olarak bu girişimi gerçekleştirmiştir ancak girişim deşifre olması sebebiyle erken saate çekilmiş ve başta ordu içerisindeki direniş (ömer halisdemir, zekai aksakallı gibi cesur askerler), komuta kademesinin darbeyi desteklememesi, polis, mit ve vatandaşların kararlı duruşları sayesinde püskürtülmüştür.

  darbe başarılı olsaydı olacak şeyler ve arkasındaki güçler: (bkz: #61912000)

  darbeden önce darbe sinyalleri, abd'nin darbedeki rolü ve darbe sonrasında batı medyasının rezillikleri:

  (bkz: 29 mart 2016 abd'nin türkiye'den ayrılın uyarısı)
  (bkz: türk askerler erdoğan'ı devirebilir)
  (bkz: cia'den erdoğana seni gezi parkına gömeriz tehdidi)

  (bkz: bu darbe girişiminin arkasında abd vardır) - süleyman soylu - 16.07.2016
  (bkz: fuat avni hesabını cia'in yönetmesi)
  (bkz: stratfor'un erdoğan'ın uçak rotasını paylaşması)
  (bkz: darbe günü istanbul'a gelen cia ajanları)
  (bkz: abd'nin türkiye'deki müttefikleri su an hapiste)
  (bkz: ingiliz ordusu'ndan türkiye'ye müdahale hazırlığı)

  (bkz: 20 temmuz 2016 s&p türkiye kararı)

  (bkz: can dündar'ın the guardian makalesi)
  (bkz: 30 temmuz 2016 independent gazetesi manşeti)
  (bkz: türkiye tatili erdoğan'ı desteklemektir)
  (bkz: almanya'dan erdoğan'a miting yasağı)
  (bkz: 31 temmuz 2016 abd gkb türkiye ziyareti)

  (bkz: 4 ağustos 2016 new york times'ın türkiye yazısı)

  (bkz: 5 ağustos 2016 moody's türkiye not açıklaması)

  geçmiş darbeleri ve ordu içerisindeki amerikancı yapılanmayı anlamak için: kıran kırana türk-amerikan savaşı

  önemli bulduğum bazı köşe yazıları:

  darbeden önce: https://imgur.com/a/65q7b
  darbeden sonra: https://imgur.com/a/chiba

  tarihe not düşmek adına o gece yaşananlar:

  boğaz köprüsü:
  https://www.youtube.com/watch?v=30zgfjtem7a
  http://www.cnnturk.com/…ter.com&utm_campaign=buffer

  editlenecek.
 • köprülerin kapandığı konuşulan nihai kayyum olayı.
3683 entry daha