şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • olan pokemonlara oldu. geldikleri gibi şoka girdi zavallılar. yaa pikaçu kardeş çok rahat konuşuyordun. burası ortadoğu adamın aklını alırlar.

  4 yıl sonra gelen edit:

  tarihe not;

  fetö bu memlekete akp ile gelmedi. 1960'ların sonundan beri faaliyet gösteriyordu zaten. lakin akp iktidara geldiğinde bu örgüt orta boydan hallice bir fidandı. işte o fidanı besleyip büyüten, onu sulayan, budayan, koruyup kollayan, onu dev bir çınar haline getiren, tüm ülke nezdinde itibarını yükselten, akredite eden, onu geçerli ve zorunlu kılan, ana akıma taşıyan, çalıntı sınav soruları ile devlet kadrolarına atayan, devletin kriptolu odalarına sokan, onunla iş tutup ordunun şerefli subaylarına iftira atan, o davalara savcılık yapan, o subayları hapse atan ve bir hücrede öğüten, devletin ve milletin kaynaklarını parsel parsel, balya balya o örgüte aktaran, onu yücelten, ona methiyeler düzen, aksini iddia eden ve bu konudaki endişelerini dile getiren herkesi acımasızca eleştiren, aşağılayan, alay eden, hedef gösteren, sopalayan, hapse atan, icabında öldüren muktedirlerin tamamı akp kadrolarına aittir. aynı zamanda fetullahçı terör örgütü akp'nin kurucu kanadından biridir.

  işte bizler, sizin ülkenize olan bu ihanetinizi asla unutmayacağız, unutturmayacağız. eğer gerçekten darbe girişiminde şehit düşen insanlarımızı düşünseydiniz, o geceye dair var olan tüm gelişmeleri en ufak detayına varıncaya dek, zihinlerde hiçbir soru işareti bırakmayacak titizlikle kamuoyu ile paylaşır, aydınlatılmasına izin verirdiniz. ama yapmadınız. kıyamete kadar da yapmayacaksınız. sizler, o geceye dair verilen tüm araştırma ve soru önergelerini reddettiniz. neden? bir söyleyin hele neden? nedenini sokak aralarında gezen kediler, havada uçuşan kuşlar, rüzgarda hışırdayan yapraklar, denizdeki kum taneleri, tüm tabiat, haşerat, mahlukat, nebatat biliyor. fetö ve akp birbirine karışmış lağım ve bulaşık suyundan ibarettir. bu iki pislik isteseler de birbirinden ayrılamazlar. tarih de bunu böyle yazacaktır.

  şunu da buraya sabitleyelim.
 • asparagas olma ihtimali yuksek. troll de olabilir. ayi da cikabilir.

  edit: ekşisozluk sayesinde cumhurbaşkanından ve hükümetten bile daha önce videolu görüntülerle haberdar olduğum durum, sanırım 22:10 sıralarında beylerbeyi olayı ile darbeden haberdar olabildim. videolarda doğrudan "evinize gidin tsk yönetime el koydu" şeklinde bağrılıyordu. bu konuda devlet değil istihbarat almak, haber alması bile saat sürdü. izleme imkanları mit, askeri istihbarat, bütün kurumlar "sadece maaş veren" yerlermiş bu belliydi ama artık kesin olarak biliyoruz.

  öncelikle; büyük bir beladan kurtardık. hepimize geçmiş olsun.

  darbe olsaydı ne olurdu? fetoş bu ülkenin yeni "atatürkü" olma hedefindeydi. beğenmediğimiz dikta dediğimiz iktidar gidecek ama "fg şerefsizi" elinde dünyanın güçlü ordularından birisi bizi hem bu bölgede bazı güçlerin jandarması yapacak, hem de işine gelmediği anda ordu ile bizim tepemize çöküp istediği çizgiye getirecekti. fg veya ondan sonraki adamı kontrol ettiler mi bütün türkiyeyi kontrol edebileceklerdi.

  kendi adıma darbeden ne öğrendim; vergilerimizle alınan helikopter ve uçaklar tepemize bomba yağdırdı ve bu yaşıma kadar bizzat askerliğim süresince dahil olduğum ordunun iç bir tehdit oluşturabileceğini hiç düşünmemiştim. demek ki oluyormuş. bu ülkede güçleri ayırmak, denetim ve demokrasi ancak hepimizin barış ve huzur içinde yaşamasının anahtarıymış.

  kimler sorumlu peki?
  bu ülkenin kurumlarını yönetenler, kusura bakmasınlar ama bu yaşıma kadar bu ülkeye vergi ödemiş, askerlik yapmış bir vatandaş olarak kendi vergilerimizle, kendi silahlarımızla kafamıza bombalar yağdırıldıysa; "kasıt", "ihmal", "beceriksizlik", "aptallık" her ne olursa olsun bunda dahli olan herkesin hesap vermesini istiyorum. kesinlikle sorgulanması belki de görevi ihmal suçu ile incelenmesi gereken iki kişi var. hulusi akar ve hakan fidan.

  - hulusi akar'ı darbecilikten kurtaran yaverinin ifadeleri ve boynundaki morluklar, yaverin ifadesine ne derece güvenilebilir? morluklar?
  - hakan fidan cb'na dahi haber vermemiş, peki kimle yürüttü bu süreci? rapor verdiği kurumlar kişiler kimler 15:30 dan 22:00 a kadar neler oldu?

  şahsi kanaatin görevi ihmal suçundan da soruşturulmalılar. özellikle hulusi akar'ın darbeye karşı tutumu ve 15 temmuz darbesi ile ilişkisi kesinlikle detaylı sorgulanmalıdır. bu ülkede ilker başbuğ, eski bir genel kurmay başkanı dahi hapis yatmış ve aklanmış. iler başbuğun vatansever ve dürüst bir insan olduğundan kim şüphe edebilir. hulusi akar bir asker olarak onurunu temizlemek için bizzat kendisi talep etmelidir.
 • kesinlikle düzmece olmadığını düşündüğüm, türkiye'nin önünü kesmeye yönelik olay.

  türkiye 'de en az bir 50 sene boyunca darbe girişimi kesinlikle olmayacaktır. demokrasinin önemi umarım herkes tarafından anlaşılmıştır.

  bir sürü insan bu girişim canlarıyla ödemişlerdir. en çok onlara üzüldüm.

  umarım güzel olur herşey, bu ülke bunları hak etmiyor...

  edit
 • darbe dediğin sabah 5.00'te yapılır, cuma akşamı istanbul trafiğinde darbe mi olur amk.
 • -------------------------

  buradaki orijinal entry darbe söylentileriyle dalga geçer nitelikteydi. 17 temmuz 2016 sabah 5:00 civarında yazdığımı silmeye ve burada bütün yaşananlarla ilgili düşüncelerimi anlatmaya ve ufak çaplı bir arşiv oluşturmaya karar verdim.

  darbe girişiminden sonraki bir-iki haftalık sürede herkesin kafasını kurcalayan pek çok sorunun cevabı açığa çıkmıştır. bazı sorular hala karanlıkta ama şurası net bir şekilde anlaşıldı ki, bu girişimi 50 yıldır türkiye devletine yerleşmiş ve sonunda 2010'lu yıllarda devlet içerisinde devletin kendisinden bile güçlü bir konuma ulaşmış olan fetö yapmıştır. bu işin arkasında kesin bir şekilde abd / cia vardır, zira fetö'yü ilk başta yaratan ve büyüten güç de budur. özetle ergenekon, balyoz ve benzeri kumpaslarla ordudaki avrasyacı askerleri tasfiye eden ve yerlerine kendi köpekleri olan fethullahçı - amerikancı adamları getiren abd (veya nato), erdoğan'ın fetö ile savaşa girişmesi sonrasında türkiye'nin kendi güdümünden iyice kopup doğu ile yakınlaşmaya başlaması üzerine geçmişte yaptığı pek çok uyarıdan sonra (akp'nin kapatılma davası, hakan fidan'ın ifadeye çağırılması, 17/25 aralık, erdoğan'a çeşitli suikast girişimleri vs.) "büyük plan" olarak bu girişimi gerçekleştirmiştir ancak girişim deşifre olması sebebiyle erken saate çekilmiş ve başta ordu içerisindeki direniş (ömer halisdemir, zekai aksakallı gibi cesur askerler), komuta kademesinin darbeyi desteklememesi, polis, mit ve vatandaşların kararlı duruşları sayesinde püskürtülmüştür.

  darbe başarılı olsaydı olacak şeyler ve arkasındaki güçler: (bkz: #61912000)

  darbeden önce darbe sinyalleri, abd'nin darbedeki rolü ve darbe sonrasında batı medyasının rezillikleri:

  (bkz: 29 mart 2016 abd'nin türkiye'den ayrılın uyarısı)
  (bkz: türk askerler erdoğan'ı devirebilir)
  (bkz: cia'den erdoğana seni gezi parkına gömeriz tehdidi)

  (bkz: bu darbe girişiminin arkasında abd vardır) - süleyman soylu - 16.07.2016
  (bkz: fuat avni hesabını cia'in yönetmesi)
  (bkz: stratfor'un erdoğan'ın uçak rotasını paylaşması)
  (bkz: darbe günü istanbul'a gelen cia ajanları)
  (bkz: abd'nin türkiye'deki müttefikleri su an hapiste)
  (bkz: ingiliz ordusu'ndan türkiye'ye müdahale hazırlığı)

  (bkz: 20 temmuz 2016 s&p türkiye kararı)

  (bkz: can dündar'ın the guardian makalesi)
  (bkz: 30 temmuz 2016 independent gazetesi manşeti)
  (bkz: türkiye tatili erdoğan'ı desteklemektir)
  (bkz: almanya'dan erdoğan'a miting yasağı)
  (bkz: 31 temmuz 2016 abd gkb türkiye ziyareti)

  (bkz: 4 ağustos 2016 new york times'ın türkiye yazısı)

  (bkz: 5 ağustos 2016 moody's türkiye not açıklaması)

  geçmiş darbeleri ve ordu içerisindeki amerikancı yapılanmayı anlamak için: kıran kırana türk-amerikan savaşı

  önemli bulduğum bazı köşe yazıları:

  darbeden önce: https://imgur.com/a/65q7b
  darbeden sonra: https://imgur.com/a/chiba

  tarihe not düşmek adına o gece yaşananlar:

  boğaz köprüsü:
  https://www.youtube.com/watch?v=30zgfjtem7a
  http://www.cnnturk.com/…ter.com&utm_campaign=buffer

  editlenecek.
 • köprülerin kapandığı konuşulan nihai kayyum olayı.
 • yok canım, darbe yapıcak asker mi kaldı ki.
 • konuyla ilgili en ufak mizahın yapılmaması gereken söylenti.

  zira sözlük şu anda elimizde kalan az sayıdaki haber sitesinden biri.
 • panik yapmaya gerek yok. askerler pokemon aramaya çıkmış olabilir.
 • (bkz: bu da mı gol değil)

  edit: ofsayt beyler.
hesabın var mı? giriş yap