şükela:  tümü | bugün
  • bazılarının yıllardır "makarnacı, kömürcü, avantacı" diye aşağılamaya çalıştıkları halkın hiçbir karşılık beklemeden ölümü göze alarak sokaklara dökülmesidir. bu destana tiyatro demezlerse artık sarılacak yalanları atacak çamurları kalmayacak. ondadır bu kudurmaları.

anlayın artık sanal alemde bir iki milyon kişinin goygoyu gerçeği değiştirmez. sanal dünyadan kafayı çıkarıp hayatın ve tarihin gerçeklerini görün ve tövbe edin.
  • tamamen inkar edemediğim fikirdir. 15 temmuz gecesi ölen bir kadının hikayesini duyunca düşünmüştüm. kadın, öncelikle bu toplumda bir kadın olarak zaten ezilenler sınıfında olmakla birlikte, temizlik işçisi de aynı zamanda. dar gelirli bir aile de, ev geçindirmeye çalışıyor. sosyal hayatı falan diptedir muhtemelen. toplumun hor görülen seviyelerden bir insan işte. tankın altında kalarak hayatını kaybediyor. yani rastgele değil tabi, oraya darbe girişimine karşı çıkmak için gitmiş ve ezilerek hayatını kaybetmiş.

insan soruyor "neden?" diye. bu kelimenin tam anlamıyla cehaletin kendisidir efendim. hayatı sana zindan etmiş bir sistemde, sen aç gözlü, görgüsüz, 10 tanesinden 9'u harlem'e atıldığında en gösteriş meraklısı siyahiden bile daha fazla gösteriş meraklısı takılacak siyasal islamcıların götlerini kurtarmak için hayatından vazgeçeceksin... insan hayret ediyor gerçekten. şöyle de bir durum var, bu siyasal islamcıların götünü, başka siyasal islamcılardan koruyacaksın bir de... gerçekten çok ilginç...

asla aşağılamak istemiyorum bu kadıncağızı. kendi çapında büyük fedakarlık... büyük bir direniş lakin, bok yoluna gitti niyazi denen sözün hayat bulmuş hali de olabilir bu durum. üzücü gerçekten. dediğim gibi insan gerçekten hayret ediyor.
  • "hayatın ve tarihin gerçeklerini görün ve tövbe edin."

tövbe nedir? kişinin işlediği bir günah veya hatadan pişmanlık duyarak bir daha yapmamaya azmetmesi ve karar vermesidir. dini anlamı olarak ise; allah ve resulünün yapılmasını yasakladığı dince hoş karşılanmayan, uygun görülmeyen iş ve davranışlarda bulunan kişilerin aynı hatayı ve günahı bir daha yapmamaya kendi iradesiyle karar vermesi ve yaptığı hatalardan dolayı allah’tan bağışlanmayı istemesidir.

ne için tövbe etmek gerekiyor? birilerini eleştirdiğimiz için mi? düşünce özgürlüğü ve kişisel haklarımız gereği katıldığımız ve/veya katılmadığımız şeyleri söylediğimiz için mi?

neden tövbe ediyoruz? herhangi bir kişinin fikrine katılmadığım için cehenneme mi gidiyorum? ya da karşımdaki kişi ya da katılmadığım görüş benim cehennemlik bir hata yaptığım için tövbe etmemi mi gerektiriyor?

hepimiz aynı kalıptan çıkma bir şekilde aynı fikre sahip olmak zorunda mıyız? o sebeple mi tövbe etmemiz gerekiyor...

insanlar oldukça haklı, haksız, doğru, yanlış, siyah, beyaz her zaman olacak. ben karşımdakinin fikrine katılmadığım için neden tövbe etmeliyim onu anlayamıyorum.
  • bosverin kimse ilgilenmezse gider o.
    (bkz: okumadim)