şükela:  tümü | bugün
57 entry daha
 • izlemeyin. nereden baksan felaket. yobaz propaganda videosu olarak başlayıp, bir noktada saving private ryana dönüşüyor. vücudu ikiye bölünmüş insan var.

  darbenin sabahında, uzaktan görüntüyü kendimce özetlemiştim. şu ülkede ne için savaşabilirsin, birilerinin piyonu olmadan?

  kendini korumak yerine uzaktan millete sıkan manyak askerler,
  cihada giden yobazlar (sondaki el nusra "özentileri"),
  bu cinayetleri gezi gibi alakasız şeylere karşı propaganda için kullanan göt kılları...

  bunun tiyatro olmadığına inanıyorum, tıpkı 11 eylülün bir cia komplosu olmadığına inandığım gibi. fakat nasıl ki bush 11 eylül'ü dibine kadar kullandı, bunların da suyu çıkarılacak. önemli olan da bu zaten. tiyatro olup olmaması, bu sonucu değiştirmiyor çünkü.

  görüntüsü olmayan hayali kabataştan infial yaratanlar, bu görüntülerle kim bilir ne yaparlar. halihazırda görevden alınan 2700 hakim, binlerce meb çalışanı, dekanlar, tabii ki askerler...daha bu başlangıç. hazırlığı yapılmış her projenin icra zamanı.

  tankların üstüne çıkanlar da, fetocuları uzaylılar getirmiş gibi davranmaya devam edecekler. kimse erdoğanı sorumlu tutmayacak. kimse halkın sokağa çıkmasının demokrasinin teminatı olduğu çıkarımını yapıp, geziye veya özgür basına güzellemeler yapmayacak, tam tersi daha da hınçla saldıracaklar. ölü doğmuş ve kendi kendini tüketecek bir darbede, devletlüler evlerindeyken (sadık 1. ordu da kıyıda beklerken) piyon gibi öne sürülmeyi sorgulamayacaklar. tam tersine, onlar bu yapay destanda "şehit" olarak rol almaktan memnunlar. dindar toplumun faydaları bunlar.

  cesaretleri gerçek (tanka karşı durmak boru değil) ama anlatı yapay. ve bu "darbeyi durdukları" anlatısı kısa bir süre içinde resmi tarihimiz olacak. buna gık desen de darbeci olarak yaftalanacaksın.

  şu noktadan sonra haber izlemek, güncel kalmaya çalışmak filan tam bir intihar teşebbüsü, beyninizi yakarak eritme teşebbüsü.

  pratik ders: askeriye korkunç bir şey. oradaki kalabalığın her biri silahlı da olsa, iki zırhlı araca karşı bir şey yapamıyorsun. uçağı helikopteri zaten geçtim. günlük hayatta hep polislerle karşılaştığımız için referans noktamız o, ama askeriyenin gücü o kadar orantısız ki, kelimeler kifayetsiz kalıyor. bu yüzden polisin de her yerde, her ülkede giderek daha da militarize olması, bence kısa vadede en büyük tehlikelerden biri.
69 entry daha