şükela:  tümü | bugün
 • 3 ayı aşkındır aynı veya benzer dertlerden muzdarip herkes için devam eden bir rezalet olduğu için başlık bu şekilde açıldı. ha bu arada diğer askeri hastanelerde de yaşandı mı bu durum bilemiyorum. mevzubahis hastahanemizin yeni adı (bkz: haydarpaşa sultan abdülhamid eğitim ve araştırma hastanesi)

  kısa sevenler için uzunca anlatmaya gerek yok. tecil ya da muayene işlemleri için askerlik şubesinden gata'ya sevkedildiyseniz ve direkt olarak "askerliğe elverişlidir" raporu verilmediyse sürünmeye başladınız. çünkü muafiyet veya tecil kararlarından sonra işlemlerinizin bitmesi için sağlık kuruluna çıkmanız gerekiyor fakat ortada sağlık kurulu yok, sağlık kuruluna sevk edecek bir sistem yok. sevk süremizin aşılmasına 4 hafta kalmış, 2 sene tecil için başvurmuşken hem tecilimizden olacağız hem de kaçak olacağız bu işbilmezler yüzünden. bizim en azından 4 haftamız var, bir arkadaşın ise 1 haftası kaldı. (sevk aşılırsa kesin olarak ne olduğunu bilenler yeşillendirsin de doğrusunu yazalım. şube bir bok bilmiyor)

  17 ağustos'da başlattığım işlemlerde ortopedi için mr çekim randevusu 1.5 ay sonrasına verildi. tabi bu esnada önce kağıt üzerinde ve resmiyette, sonra da pratikte hastane sağlık bakanlığına bağlandı. düşünün ki çalışanlar eski sisteme ulaşamadığı için mr raporunu bile sisteme tek ulaşabilen bilmemne odasından alıyorsunuz.

  her gün git gel, tabip yok, hocanın işi var, hoca ameliyatta, asistanların işi var, sen burada bekle, gel, git, indir, kaldır... sonunda "konsey" denilen şeye girdik ve "1 sene tecil" kararı çıktı. 2 saat sonra raporu yazıldı. işlemlerin bitmesi için "sağlık kurulu"ndan onay gerekiyor. gelin görün ki eski gata'nın, yeni hsaeah'ın sağlık kuruluna aktarım sistemi çalışmıyor. eskiden klinik sekreterine bu rapor ile gidip sağlık kuruluna çıkılıyorken şimdi yapılmıyor. yine her gün git geller başladı. sağlık kurulu toplanacak dedikleri gün baktık ki ortalık karışmış, memura ve doktora "bana askere elverişlidir raporu verin kurtulayım" teklifi bile ettim. artık raporum yazıldığı ve sisteme işlendiği için onu da veremiyorlarmış.

  sağlık kuruluna sevk için sistem konusundan bilgi işlem elemanlarıyla geçici bir çözümde anlaşan ve elemanın sistemi bir odada göstermesiyle öğrenen s.ç. hoca "saat geç oldu gidin pazartesi gelin" diyerek tüm er, yedek subay adayları ve yedek subay aday adaylarını geri gönderdi. pazartesi gittiğimizde öğrendik ki bu s. hoca ertesi gün almış başını gitmiş başka bir yere. artık gata'da değil.

  git gellere devam ediyoruz tabi. klinikte kalan yetkili abimiz olan tek hoca, asistanlar, eski memurların ağzından bir cümle çıkıyor: "sistem yok. yarın gelin." yeni memurlar zaten tuvaletin yolunu bile bilmiyor. aşırı ciddiyim, beyaz bir önlük ve hastane terliği giyin, tüm yeni ve eski memurlar size başhekim muamelesi çeker. çünkü burada artık kim kime dum duma. düşünün ki eskiden de orada olan poliklinik sekreteri "kıdemli üsteğmen"e "ben niye arayacağım ya sen arasana bilgi işlemi, benim görevim mi lan!!" diyor.

  problem şu ki şu an klinikte tek yetkili kalan doktor bilgi işlem elemanı diğer hocaya sistemi anlatırken "hocam gelin size de anlatayım" diyor, bu hoca da "ben öğrenmek istemiyorum" deyip odayı terkediyor. durum o kadar boktan ve karışık ki, şu an işimizin hallolmamasının sebebi bu hoca mı yoksa cidden sistemin olmaması mı bilemiyoruz. ikisi de birbirinden beter. 2 aydır sağlık bakanlığına bağlı olan gata'da basit bir hastane yazılımı yapılamıyor.

  tam 1 aydır mr çekimi ve sonrasındaki saçmalıklarla uğraşıyorum. iş başvuruları için tecil belgesi alamıyorum. tecilim yanacak mı, kaçak mı olacağım bilmiyorum. her şey geçtim, gün aşırı gata'ya gitmekten imanım gevredi. benim durumumda olan şimdilik 5 kişi biliyorum. 184'ü arayıp şikayet ettik. ne işe yarayacak? bilmiyoruz. karakuşi hikayesini okuyup duruyoruz.