şükela:  tümü | bugün
 • cumartesi gününe denk gelen. resmi tatil olacaksa da bize vurmayacak, darbe girişiminin 1. yıl dönümü.
 • an itibarıyla köpürttükleri telaşeden anlaşılan odur ki türkiye cumhuriyeti tarihindeki ulusal bayramların (29 ekim, 23 nisan, 19 mayıs, 30 ağustos - ve hatta 29 mayıs!) hepsini gölgede bırakasıca kutlama (anma değil kutlama) törenlerine sahne olacak olan gün. sadece gölgede bırakmak da değil, 15 temmuz ulus bilincini ayakta tutan mevcut tüm nişaneleri belleklerden silip atmaya, küçümseyip geçmişe gömmeye yönelik bir fırsatlarıdır aynı zamanda.

  şayet bu uğursuzluk çetesi o tarihe kadar kendi kendini imha edip ülkeyi de kendisiyle birlikte batırmazsa, 15 temmuz 2017 günü yeni türkiye dedikleri ucubenin birinci yıldönümü olarak kremlin'in önündeki resmigeçitlere parmak ısırtacak bir siyasi şovun takvimlerdeki karşılığı olacaktır aynı zamanda.

  o gün, bu arsız vicdansız her türlü değerden yoksun kriminallerin varlıklarını sürdürebilmek için tam da kurgulamak zorunda kaldıkları bir anda gökte ararken yerde buldukları bir megamağduriyet efsanesinin ilk (ve umarız son) yıldönümü olacaktır aynı zamanda.

  o gün, ölüm döşeğindeki çürük bedenlerine bir nefeslik daha ömür katan bir can simidinin kutsanması, yeni gelin misali sıkı sıkıya sarıldıkları jokerin yüceltilme vesilesi olacaktır aynı zamanda.

  o gün, bir değil iki darbenin birinci yıldönümü olacaktır haddizatında. bir yanda fetö'nün başarısız darbe girişiminin mazlum maskesiyle anılmasına, diğer yanda ise saray rejiminin hukuk düzenini komple çöpe attığı ahanda şu başarılı darbesini zil takıp oynayarak kutlanmasına tanık olacağız aynı zamanda.

  ama öyle olmak zorunda değil aynı zamanda:

  o tarihe kalmadan fethullah ile öpüşüp barışma ihtimalini de yabana atmamak gerek. her şeyleri tıpatıp aynı olan ruh ikizlerinin suni düşmanlığından söz ediyoruz. değer verdikleri, erdem saydıkları, mukaddes gördükleri şeyler yani hile hurda yalan dolanla amaçlarına ulaşma yöntemleri aynı, her ikisi de türkiye cumhuriyeti'ni yıkmaya yeminli yani düşmanları ve nefret objeleri aynı, her ikisinin de beslendikleri damarlar yani halk yığınlarını cahil bırakıp sömürme taktikleri aynı. ve her şeyden önemlisi birbirlerine ihtiyaçları var. milli görüş yıllarındaki tatlı rekabetin bugün keskinleşmiş olması kimseyi aldatmasın.

  bunca aynılık varken ne niye ayrı gayrı düşsünler ki? bu iki sevgili iki vadeye kalmadan öpüşüp helalleşecekler gibi geliyor. nikah tazeleyecekler. bugün asılan halisdemir tabelaları yarın inecek, eskiden olduğu gibi muhterem hocaefendi demeyenler kınanacak ve hatta başları bitten kıçları coptan kurtulmayacak, biri ne istiyorsun da vermeceğim derken diğeri senin için ölüleri mezardan çıkarıp oy kullandırırım diyecek. geçmişe sünger çekecekler, bir zamanlar kanlı bıçaklıydınız diye hatırlatanları hiç umursamayacaklar, yorganın altına girip kulaklarını tıkayacaklar.

  neticede, bir gün bebek katili derken ertesi gün sayın öcalan diyebilmiş ve bir sonraki gün yeniden bebek katili söylemine dönmüş bir omurgasızlıktan, bir fırıldak yanar dönerlikten söz ediyoruz burada. keza van minüt ile hakeza israil anlaşması, keza rusya çarkı, keza avrupa birliği pervanesi, keza amerika çuvalı, keza kardeşim esat teranesi, keza ermenistan raproşmanı yalanı, keza alevi açılımının saman alevi, keza mısır'la rabia kepazeliği, keza milliyetçiliği ayaklar altına alalımcılık ile hakeza parti binasına asılan devasa atatürk resmi, keza dün sövüp sayan numan, süleyman ve tuğrul'ların bugün baştacı edilmesi ve daha niceleri.

  savaş baltalarını gömecekler çünkü suyun doğal akış yatağı budur. onlara yakışanı yapacaklar. bizi şaşırtmayacaklar.

  .
 • önümüzdeki sene resmi tatil olarak kutlanacak gün.
 • akp'nin ilan ettiği ilk milli bayram. sanırım o gün tv'lerde ekranların ucunda tayyip erdoğan'ın resmî koyulacaktır.
 • eger bu adami iyi taniyosam bir hafta icinde bu tarihte erken secim ilan edecektir. her sey intikam uzerine kurulu.
 • bu tarihte yapılacak olan abuklukları düşündükçe içim sıkılıyor. neden türkiye allahım neden neden.
 • a haber tarafından daha 15 gün varken propagandası her türlü görüntü ve belgesellerle yapılmaya başlanan gün. halka unutturmamak için ellerinden geleni yapıyorlardı. şimdi yıl dönümü ayağına canlarını bu ülkenin özgürlüğü ve refahı için feda eden vatandaşlarımızın üzerinden ekmek yeme vakti.
 • devletin kanalı olan trt'de "sözde" gerçekleşen darbenin yıldönümü şeklinde bir alt başlık olmadan gerçekleşecek programlarla dolu bir gün.
 • bundan daha üç-dört yıl önce fethullah hocaefendileriyle pek bir samimi olan, bütün yönetim ve yargı kadrolarını, orduyu ve polis teşkilatını cemaate altın tepsiyle sunan, işinin hakkını veren insanları türlü türlü kumpaslarla hapislerde süründüren, ölümlerine sebep olan, işlerinden eden, mecliste ve televizyonlarda hocaefendilerine övgüler yağdıran, türkçe olimpiyatları'nda feto şovu yapan insanların samimiyetsiz bir şekilde anacağı, 20 yıldır fethullah gülen tarikatıyla mücadele eden aydın insanların da yılların verdiği haklılıkla evlerinde gönül rahatlığıyla oturacağı gündür.
 • 20 temmuzdan 5 gün önceki tarihtir.