şükela:  tümü | bugün
 • olan bu ülkede az sayıda kalmış iyi kalpli insanlara olacaktı yine. askerin haksızlığına, hukuksuzluğuna karşı çıkıp zulmünü de çekmek yine onlara düşecekti.

  çomar yine çılgınlar gibi sevinecekti.

  trt kameralarına "nefes alamaz hale gelmiştik, korkudan destekliyorduk" diyerek hülooğ çekeceklerdi.

  linç edilen askerler omuzlarda taşınacaktı, tanklara sarılıp mutluluk gözyaşları dökülecekti.

  yandaş yazarlar iki gün sessiz kalıp üçüncü gün tayyip erdoğan'ın ve akp'nin hatalarından bahsetmeye başlayacaktı.

  aklıma ilk gelenler bunlar maalesef ki. neyse ki gerçekleşmedi.
 • bahsedilenlerin hiçbiri olmayacaktı, zaten boka batmış ülkemiz iyice nefes alınmaz hale gelecekti ve kaos baş gösterecekti, demokrasi yalanıyla diğer ülkelerin işgallerine maruz kalacaktık ve özgürlüğümüz yaşama hakkımız herşeyimiz elimizden alınacaktı, iyikide olmadı.
  hala daha bunlar olmaz diyen varsa tarihte kaç tane örneği var açın bakın olacakları tahmin etmek bu kadar mı zor.
 • darbeyi kimin planladığı ve uyguladığı ile doğru orantılı ihtimallerdir.

  şu anda akla, mantığa yakın 3 teori var:

  teori 1: darbe külliyen fetö'cülerin işi.
  teori 2: darbe fetö ve rte muhaliflerinin koalisyonu
  teori 3: darbe amerika tarafından yaptırıldı. fetö ve muhalifler kullanıldı.

  ***

  hangi ihtimal gerçekleşirse gerçekleşsin, tahminimce şunlar olacaktı:

  - tayyip erdoğan ya öldürülecekti ya da halka linç ettirilecekti. en iyi ihtimalle feci bir işkencenin ardından hapse atılacaktı.

  - tüm akp'li kurmaylar ve yandaşları yıllarca hapislerde süründürülecekti. 17/25 aralık, mit tırları, vb. tüm dosyalar yeniden açılacak, 1-2 yılda tüm cezalar kesinleşecekti. halkın gözünde akp'ye büyük itibar kaybettirilecekti.

  - tüm özel televizyonlar asker denetimine girecek, asker ya da darbe aleyhine en ufak bir olumsuz yoruma müsade edilmeyecekti.

  - darbeyi gerçekleştiren subaylar "ölümü bile göze alan cesur halk kahramanları" olarak ilan edilecekti.

  - darbeye destek vermeyen tüm komuta kademesi hapse atılacaktı. ordu içinde büyük bir "sözde temizlik" yapılacaktı.

  - rte karşıtı olan halkın bir kesimi sokaklarda bu darbeyi kutlayacaktı. yine türk bayrakları, yine kornalar, vs.

  ***

  bunlar her 3 teoride de gerçekleşmesi muhtemel olaylar. bu ihtimaller dışında teorilerin her birini tek tek ele alalım.

  1. darbe külliyen fetö'cülerin işi olup da başarıya ulaşsaydı:

  - hapisanede bulunan tüm cemaat mensupları derhal salıverilecekti.

  - emre uslu, zekeriya öz, vb. cemaate yakın tüm isimler ülkeye birer kahraman gibi geri dönecekti. 17/25 aralık soruşturmasının başına yine zekeriya öz getirilecekti.

  - medyanın ağır probagandasıyla cemaatin aslında ülkeyi kurtardığı dile getirilecekti. halkın sempatisini sağlamak için çeşitli probaganda faaliyetleri yürütülecekti.

  - israil ve amerika ile mümkün olan en iyi ilişkiler yürütülecekti. dış politikamız tamamen değişecekti.

  - cemaatin kadrolaşması tam gaz yeniden ve çok daha güçlü şekilde başlayacak, artık önü alınamaz bir cemaat vesayeti ülkeye hakim olacaktı. tüm ordu, tüm bürokrasi, her şey cemaatin emrinde olacaktı. bu da bizi yıllar süren bir felakete sürükleyecekti.

  2. darbe fetö ve rte muhaliflerinin koalisyonu olup da başarıya ulaşsaydı:

  - 1. teoridekilerin tamamının yanısıra atatürk değerleri de ön plana çıkarılacaktı. ama bu kez cemaat o kadar belirgin ön plana çıkarılmayacaktı. sadece "dine saygılı laiklik" gibi bir yaklaşım olacaktı. zamanla cemaat mensupları haksızlığa uğradığı gerekçesiyle salıverilecekti.

  - inanılmaz bir kadrolaşma yapılacak ve askeri vesayet eskisinden de güçlü şekilde yönetimde söz sahibi olacaktı.

  3. darbe amerika tarafından yaptırılıp da başarıya ulaşsaydı:

  - cemaat ve batı yanlısı atatürkçülerle ilişkiler düzeltilecek, gezi direnişinde polisin tutumundan dolayı devlet özür dileyecekti.

  - 17/25 aralık soruşturması yeniden açılacak, tüm akp'liler ağır cezalara çarptırılacak ve halkın gözünden düşürülmesi sağlanacaktı.

  - rusya ile ilişkiler yeniden soğutulacak, türkiye'nin doğudan koparak daha fazla batıya yönelmesi, amerika'nın daha bir uydusu haline gelmesi sağlanacaktı.

  - federal bir sisteme geçişin altyapısı hazırlanacak ve birkaç yıl içinde türkiye çeşitli eyaletlere ayrılacaktı.

  - başa amerikan yanlısı bir hükümet getirilerek seçime gidilecek ve amerikan yanlısı bir hükümet getirilecekti. amerika'nın her istediği yapılacak ve sınır ötesinde, amerika adına ışid ile savaşılacaktı.

  ***

  benim öngörülerim bu şekilde. darbe riski halen daha yakın bir tehdit olmaya devam ettiği için bu ihtimallerin yeniden gündeme gelmesi en geç 1-2 yıl içinde yeniden söz konusu olabilir.

  darbesiz günler dilerim.

  esen kalın efenim.
 • muhtemelen darbeci cunta, ordu'nun/kara kuvvetlerinin tamamında kontrol sağlayamadığı, bütün ordu komutanlarını kendi safına çekemediği için iç çatışma başlayacak, belki aylar belki yıllar sürecek bir iç savaşa girecektik.
 • gerçekleşseydi muhtemelen yurt ciddi anlamda bölünme yaşayacaktı.

  zaten pamuk ipliğine bağlı olan vatandaşlar arasındaki birlik ve beraberlik tamamen yok olacak, ciddi anlamda bir kutuplaşma yaşanacak hatta iç savaş bile çıkabilecekti.
 • darbe değil. eski sevgilisinin, rte'yi öldürme girişimi derler ona. bir anda adı darbe oldu, halk kahramanları tankların altına yattı. ver gazı cumhuriyetinin bunak seyircisine döşen palavrayı, bırak seyretmeyi, oynar.

  girişim başarılı olsaydı, ne olurdu sormanın gereği var mı? yıllardan sonra ilk kez onsuz, derin, rüyasız ve huzurlu bir uyku uyuyacaktık. ya da sevinçten sabaha kadar uyuyamayacaktık.