şükela:  tümü | bugün
  • yildonumunu idrak ettigimiz bu mesum darbenin uzerine bircok sey soylendi ama turkiyedeki baski yuzunden asil nedeni konusulmadi. bugun geldigimiz noktada bildigimiz su cemaatin ancak yuzde 10 u katilmis darbeye. soyleyenler ise akp savcisi bir de ergenekondan iceri atilan hakim albay. kisaca cemaatin ortak bir katilimi yok burada. o yuzden 17 -25 aralik demek veya akp cemaat kavgasi demek biraz asiri olur. ayrica kemalist milliyetci bilinen subaylar da var. zaten generallarin yarisi icerdeyken buna cemaat darbesi demek sadece erdoganin propagandasina kanmak olur. ya da benim zihniyetime kir bulastirmayayim diye kafayi kuma gommek olur ki insanin dogasi bu.

neyse bence asil neden cozum sureci. malum erdo ile kankalarinin da itiraf ettigi gibi cozum surecinde reyizin emriyle guneydogu cephanelige cevrildi. oradaki gorevli asker ve de polis hergun hakarete ugradi ama sivil insiyatif bu insanlarin ellerini kollarini bagladi. baris sureci mutlu sona ulassa belki kimse birsey demeyecekti. oyle veya boyle sivil insiyatif sorumluluk almis ve de kangren halina gelmis soruna bir cozum bulmus. ama reyiz iktidardan dusecegini gorunce o kaybettigi yuzde 10 icin tekrar silaha sarildi. sanki bir sene once o cephaneligin oralara yerlesmesine kendi izin vermemis gibi askere temizle dedi. bunu da sirf iktidarda kalmak icin, hapse dusmemek icin yapti. sonuc olarak bine yakin asker kaybettik. guneydogu tas devrine dondu. sirf birilerinin koltugu icin oldu bunlar. kasimda secimde reyiz tek basina iktidar olmazsaydi, belki de bugun darbeden soz etmiyor olacaktik. ama halk bu. reyiz te biliyor. muhalafet zaten ici bos. kan gorunce, hemen otorite figurune siginiyor. keske halk dik durabilseydi bu santaja karsi.

sahsi gorusum darbeye giden yolun birinci sebebi budur. en yakin silah arkadaslarini birilerinin makam hirsina feda eden insanlarin kizgin olmasi dogal. muhtemelen reyizin anayasayi sirf arkadamda yuzde 50 var diye takmamasi, bunlari da elimde tank ucak var ben neden takayim dusuncesine itmis olabilir. o imansizsa ben de dinsiz olurum hakkindan gelirim diye dusunmus olabilir. darbe basarili olsa da , basarisiz olsa da kaybeden ulke olacakti. maalesef oyle oldu. yazik oldu.