şükela:  tümü | bugün
  • ayda net 4000 türk lirası mayış almaktır
  • dolarla olaymış iyiymiş...
  • o gece kendi ayağına sıkıp hastaneye gidip darbeciler tarafından vuruldum demeyi akıl edenlerin olup olmadığını merak ettiğim durum.
  • yalan olduğunu düşündüğüm bilgidir.
    arkadaşım da o gece vurulanlardan birisiydi. fakat çok ciddi engeli olmayacağı için gelen yetkili kişiler sikine bile takmadılar. maaş verilecek evet ama 4k gibi bir maaş verilmeyecek.
  • 670 sayılı kanun hükmünde kararname (khk) ile darbe teşebbüsünü engellemek isterken yaralananlarla ilgili düzenleme yapıldı.

bu düzenleme ile 15 temmuz gazileri, vatan için hayatını ortaya koyup gazi kalan diğer asker/polis/sivillerin önüne geçmiş durumda.

diğer gaziler için % 40'lık iş göremezlik şartı aranıyor.

ancak, 15 temmuzda çağrılarla meydanlara inip yaralanan vatandaşlar oransal ayırım yapılmadan ‘terör mağduru’ statüsünde sayılarak tüm gazilik haklarından yararlandırıldı. hiçbir sınırlamaya tabi tutulmadan 3200 tl'lik "gazi" maaşı bağlandı. yani, % 40'lık iş göremezlik şartı aranmadı. malullere, malullük derecelerine göre 66.447 tl ila 22.149 tl arasında, yaralananlara da 17.719 tl’yi geçmemek üzere yaralanma derecelerine göre tazminat verildi. bir de istihdam hakkı sunuldu. aylık bakım ücreti, ek ödeme ile eğitim öğretim yardımı, ücretsiz seyahat hakkı, elektrik ve su indirimi, faizsiz konut kredisi tahsis edildi.

kısaca, yapılabilecek her türlü yardım 15 temmuz gazileri için seferber edildi.

kimsenin bu yapılanlara bir itirazı yok.

sadece diğer gazilere yönelik muamelenin neden ikinci planda kaldığına ilişkin sorular mevut

% 0-39 arası iş göremezlik alan diğer gazilerin hali nicedir?

2. sınıf gazi muamelesi yapılmaması lazım bu babayiğitlere.
  • sadece tazminat ve istihdam hakkı verildi. onun dışında yok 4k maaş, yok tüm gazilik hakları gibi bir durum söz konusu değil.
  • devlet sadece kendilerine değil yedi kuşak torunlarına maaş bağlasa belki millet olarak ancak haklarını bir nebze ödemiş oluruz.

polisin "asker kapatmış, gidebilen varsa gitsin" dediği köprüye "insan bir kere ölür, öleceksek adam gibi ölelim." diyerek koşanlar vurulacak ve sen onlara gazi statüsü tanınıyor diye metin altından çemkireceksin öyle mi?

kimsiniz lan siz? korkak, vatansız, imansız it sürüleri, siz kimsiniz bu adamlara tanınan hakları sorguluyorsunuz?

15 temmuz şehitleri ve gazileri artık bu millete emanettir, her türlü iaşesi sağlanacaktır. onlar bu ülkenin darbelere, işgale karşı sigortasıdır. laf edenin, söz edenin dilini koparmak gerek.