şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son zamanlarda duyduğum en muazzam, en "net" ve devletin getirildiği durumu en "içler acısı" şekilde anlatan bir meral akşener cümlesi.

  herkes 15 temmuzu bir şekilde ifade etti, bir şeyler söyledi. öyle dedi böyle dedi.
  ancak devletin, siyasilerin eliyle düşürüldüğü içler acısı durumu bu kadar güzel, temiz ve net bir cümleyle söyleyen başkasını görmemiştim.

  aha bu da videosu, 10.30'da başlıyor, 10.45'te söylüyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=bi-s4odnlws&t=630
 • iki arkadaştan sonra burayı editlemeye kadar verdim. evet 15 temmuzda darbecileri sokaktan topladık, eğer toplamasaydık görün bakın o zaman sizlere neler yapacaklardı. şimdi gelelim ayrıntılara.

  öncelikle rütbeler için bekleme süreleri ön bilgisi: teğmen—3 yıl , üsteğmen—6 yıl, yüzbaşı 6 yıl, binbaşı—5 yıl , yarbay—3 yıl, albay—4 yıl - olay tarihi : 15 temmuz 2016 kaynak - medium bu süreler minimumdur arkadaşlar mecbursunuz beklemeye.

  şimdi darbeci itleri akp aldı ise tamamı rütbesel olarak teğmen ve/veya üsteğmen yada yüzbaşı olmalı. 2016-15 = 2001 yapar. demek ki rütbesel olarak yüzbaşı üstü varsa isteselerde akp dönemi öncesine rastgelir.

  gelelim diğer iddaanıza : hükümet 2004 de atmadı atabilirdi. arkadaşlar yaş kura kararları ile atma yetkisi sadece genel kurmaya aittir.

  "ancak, anlayamadığım husus başbakan, yürütme organı'nın başı olduğuna göre yüksek askeri şûra'nın tüm üyelerinin de amiri durumunda değil midir de kendisine bağlı birimler tarafından hazırlanmış bir karara "hayır" deme yetkisi olmadığı * için muhalefet şerhi koymak durumunda kalıyor... 26 temmuz 1972 yılında kabul edilen 1612 sayılı yasa ile kurulmuş olan yüksek askeri şûra'da başbakan dahil tüm üyelerin bir oy hakkı var ve yasaya göre şûrada kararlar oy oy çokluğu ile alınabiliyor. "
  kaynak : 2008 - kaynak habervaktim

  mesela burada 2009 yılına kadar olanlar sıralı liste halinde;
  tsk 2009 yılına kadar ihraç edilenler sayı
  bundan önce hükümet sadece şerh koyabilirdi ki oda lan attınız ama ayıp yaaa demek gibi birşey. o dönem hükümet ayrıca eleştirilmişti.

  bir diğer husus ise tsk dan ihraç yolunun kapanış tarihi 2014 ilgili kaynak oda tv bir dönem kapandı yani ihraç yolunun kapanması 2014 yılında. darbe ise 2016 yılında. şimdi tsk 2014 yılına kadar çatır çatır adam atabiliyordu sayın ekşi sözlükçüler.

  peki genel kurmay başkanı olmak varken neden darbe yaptılar meselesine gelince, bu her dönem sorulurdu. tahmin edebilir sadece ama bence sabırsızlık dolayısı ile.
  normal şartlar altında bir genel kurmay başkanı için beklemeleri gereken süre yaş haddine girmezlerse 4 yıl. kaynak komutanların görev süresi
  şimdi 2015 te hulusi akar geldi. o dönem için fetöden atılan adem huduti vardı. bu durumda;

  adem huduti 2. ordu komutanı için beklemeleri gereken süre, 2019 hulusi akar emekli olacak. eğer adem huduti 2. genel kurmay başkanı olabilirse 2019+4 yıl sonra yani 2023 de başkanlığa seçilecekti. yıl daha 2015 üstelik. (ek bir 4 yıl olurmu bilemedim hızlı araştırdım)

  bu süreçte emniyet te ve mitte merkeze çekme (o zaman ne yazıkki atma gibi bir durum yoktu) işlemleri hızlanmıştı, artı olarak emniyet istihbaratta fetöcü listesi yolluyordu sürekli. mit ise aynı şekilde fetöcü asker listesi (mit tırları mevzusu) yolluyordu. tahminen 2016 yaş toplantısında bir çok asker emekli olacaktı. yaş toplantı tarihleri yaş toplantısı 2015 ağustos (2015 te ağustosta, 2014 ağustosta sadece 2016 temmuzda 29.)

  ve anladığım diğer bir nokta yurtdışı bağlantılarının bu duruma cevaz vermesi idi. bkz: amerika trump danışmanı , almanya almanya 16 temmuz analizleri
  kritik yapanları alttan okuyabilirsin, ingilizler ise kıbrısta 5000 ingiliz askeri buradan okuyabilirsin.

  şimdi dışardan yeterince desteği buldular, içeri zaten gezi eylemlerinde sol kesim hükümet kızgını idi, ayrıca balyoz meselesinde hükümet sessizce seyrettiği için asker kesimi kızgındı. bunlar için herşey okdi.

  dönemin chp genel başkanı deniz baykal’ın * ergenekon davasında kendisine savcı yakıştırmasında bulunduğunu hatırlanan erdoğan “millet adına hakkı aramanın hakkı savunmanın gayreti içindeyiz, eğer bu anlamda savcılık ise evet savcıyım” demişti.
  kim ergekonda ne dedi - sözcü

  şimdi bugünün şartları ile kanıtları ile sundum arkadaşlar. hala çıkıp evet tamamen akp yaptı diyebilirsiniz. ama en kötü orgeneral rütbesi için beklemeniz gereken süreler ortada, yaşananlarda ortada. hala kanıtsız mesnetsiz şeylerle gelmeyin. bakın çatır çatır eksiksiz olarak yazdım.

  -----
  edit öncesi

  ahh işte bak bunu feci atlamışım. bu resmen meral mommy nin danışmanları tarafından fırça yemesine sebep olmuştur. mesela darbe sırasında insanların çıkması dert olmuştur. sen bu hale getirdin derken, darbeci rütbelerinin yaklaşık ne kadar zamanda alındığını bilmiyor(sunuz). kaynak

  peki halk çıkmasa idi neler olurdu düşünmek için seçim sonunu bekleyecem belki o zaman editlerim.
 • akşener: 15 temmuz'da bu millet devleti sokaktan topladı!
  aktrol: sen nerdeydin asdfghjkl:d
  -bu adamlar bunu yapana kadar sen nerdeydin?
  +404 not found
  -(thug life)
 • devletin başı "biz onca polisle, sadık askerlerle vb beceremiyoruz, vatandaşlarımız sokağa çıksın" dedi mi demedi mi?
  bu devleti aciz gösterdi mi göstermedi mi?
  hem bir avuç fetöcü dediler, hem de aylarca nöbet beklettiler fakir fıkaraya. neden?
  ya gerçekten direkten döndük (ki buna yol açmış olmaları bile skandal) ya da abarttılar halkı galeyana getirdiler(ki bu da skandal) hangisi?

  ak partili arkadaşlar önce bu sorulara bi cevap bulsun.

  şu içişleri dönemine de gelirsek, ne beyaz torosmuş arkadaş.. sanki 89-99 arası bakanlık yaptı akşener. hanımefendi 8 ay bakanlık yaptı, 8 ay boyunca polis/asker birbirine girmesin diye uğraştı başka bir şey yapmasına fırsat kalmadan hükumet düştü.
  12 yaşındakileri yazar yapmayın diye çok söyledik ama dinletemiyoruz işte.

  edit: daha komiği ne biliyor musunuz? millet ittifakı, en şeriatçı siyasal islamcıya bile solcu gazeteci istatistiği toplatır. anlayamazsınız. sanki 16 yıllık ak parti iktidarında öldürülenler kaybolanlar insan değilmiş gibi...

  aynı tipler sonra çıkıp hdpliler teröristtir, başlarına ne gelse hak ederler, chp de yancıdır da der ama olsun, omurga olmayınca olur öyle.
 • sen neredeydin ? diyenlere cevap

  haburdan pkk bayrağı eşliğinde otobüs üstünde terörist geçiriyordu.
  zekeriya öz'e zırhlı araç veriyordu.
  fetöye laf eden kamer genç'e öfke kusuyordu. gülen hakkında böyle konuşamazsın diye.

  yani velhasılı kelam , haklıdır bu millet 15 temmuzda devleti sokaktan toplamıştır.
 • valla doğru söze ne denir?dedirtmiştir.

  sen, darbeyi koskoca mit varken eniştenden öğren,
  burnunun dibine emir subayı olarak fetöş sokulsun;
  emrinde o kadar kolluk kuvveti, ordu varken;
  tankları millet durdursun.
  çok acayip çok...
 • darbeci generallerin uzun senelerce orduda olması lazımmış.
  ama bir, dinci piçoğlu piç orospu çocuklarına yakınlık gösteren subayları general yapmadan emekli etmek (hatta ordudan atmak) var, bir de onları general yapmak var. bunun için de 1 sene bile yeterli. hele hele 16 yılınız varsa ordunun üst kademesini komple şekillendirebilirsiniz. ki öyle yapıldı da.

  bu dinci götü yalayan subaylar ordudan atılınca, hadi bilemedin emekli edilince, namaz kılıyürler, onunçün ordudan atiliyürler diye zırlayan kimdi?

  üstüne bir de türk ordusuna ergenekon kumpası kurulunca dinci götü yalamaktan dilleri kahverengi olmuş bu piçlerin yükselmesi roket hızına ulaştı. kozmik odalara kim girdi, bunu kimler savundu, ergenekon kumpasını kimler yaptı bunu kimler savundu hatırlıyoruz, daha bunamadık. o zamanlar aralıksız stv izlemekten şaşı oluyorsunuz amk, fetoşa bir göt vermediğiniz kalıyordu (belki onu da yapmışsınızdır)
 • görüyor ve artırıyorum; "bu millet yıllarca besleyip büyüttüğünüz mankafaların elinden canınızı da kurtardı"

  filmin sonunda ne oldu peki ? 17-25 den önceki yaptılarımızdan sorgulanamayız dediler, ama doğrudan 400 bin insan soruşturma-kovuşturma-ihraç yaşadı. dolaylı yoldan milyonun üstünde insan. içlerinde elbette fethulun beynini yıkadığı moronlar olmakla birlikte vay efendim "eben ninenle misket oynadığı sene sohbete niye gittin" şeklinde sorulara muhatap oldu bu senin götünü kurtaran insanlar.
 • 16 yıldır bilfiil orada olanlara ve bu ortamı sağlayanlara laf söylemezler ama sen neredeydin diye akşener'e sorarlar:)

  gerçekten üzülüyorum ya kafanız bu şekilde çalışıyor olamaz yani bilerek yapıyorsunuz bence yoksa bu duruma düşmüş olamazsınız, bu cümleyi aklı başında biri kurmaz, bu soruyu sormaz.
 • ordunun üst kademesini terörist diye hapse atıp yerlerine darbeci katilleri getirerek eline kan bulaşmış tiplerin “sen nerdeydin” diye soru sormasını göstermiş olay.

  sanane lan kim nerde?. yetmez ama evet oyu isteyip/verip orduyu darbecilere teslim eden sensin, ne haddine millete nerede olduğunu sormak?