• evde buzlu viskimi yudumlayarak selaları dinliyor, neden izlanda’da yaşayamadığımı sorguluyordum. hala ara ara sorgularım.

edit: viskinin yanında bi şey yok muydu diye soran arkadaşlar var. pelit marka çikolatamı kemiriyordum yanında. sabaha karşı da güzel bir kahvaltı hazırlamıştım kendime. viski çok acıktırır bilenler vardır.
  • bostancı sahilinde kız arkadaşımla oturuyorduk, sonra telefon geldi ailelerimizden.

"köprü kapatılmış, muhtemelen bir terör olayı olacak hemen eve dönün dikkatli olun" diye.

neyse toparlandık yola çıktık yolda bir telefon daha geldi "darbe oldu" diye. kız arkadaşım eve bıraktım, bırakırken de baya ısrar etti "taksiye bin, hemen eve git" diyerek.

ben tamam dedim ama düşüncem şu "cuma akşamı herkes sokakta amına koyayım ne darbesi".

siyasal islamcı bir ailede yetişmiştim, sülalem siyasal islamcı. darbe hikayeleriyle büyüdüm, yaşamasam da darbe nasıl olur biliyorum çoğu yaşıtımdan çok.

neyse bizim hatunun bütün ısrarlarına rağmen "ne para vericem amına koyim taksiye" dedim ve dolmuşa bindim kadıköy'e gitmek üzere

dolmuş şoförü bilir kulağı kesiktir dedim, ön koltuğa oturdum ve konuşmaya başladım

-abi köprüyü kapatmışlar ya
    -hakkaten kapatmışlar demin radyoda söyledi, terör olayı var heralde
    -abi ne terör olayı darbe olmuş diyolar
    -siktir lan ordan ahuauhahahahha, kafanı sikeyim ne darbesi... 80 darbesini gördüm ben siz bilmezsiniz asdafasd... böyle darbe mi olur herkes dışarda.. öğrenci miydin sen, nası kazandın lan üniversiteyi bu kafayla...

velhasıl adam inesiye kadar taşak geçti benimle

sorduğum sorudan utandım

15 temmuz gecesi siyasal islamcı dediğim annemi babamı sokaktan topladım eve geldikten sonra, köprüye gideceklerken arabamızın önüne atlayarak gitmeyin diye yalvar yakar eve soktum

2 gün boyunca şehit olmamıza izin vermedin diye konuşmadılar benimle,

havalimanına indikten sonra televizyonlar karşısında gülen bir enerji bakanı vardı

dışarıda insanlar ölürken gülebilen bir bakan

prime time bir darbe

koskoca devleti lojistik bir din şebekesine teslim eden bir cumhurbaşkanı

ben o gece iki masumu kurtardım, sadece bedenen

not: "bıraksaydın da ölseydiler keşke" diye mesaj atan dallamalar var, hakkaten ruh hastasısınız. belki de bu şekilde baskı altında yaşamayı hak ediyorsunuzdur, sizin gibiler yarın bir gün başa gelse sadece güç odağı değişecektir zulüm baki kalacaktır.
  • teyzemlerdeydik. eniştemle harika bir sohbet, devamında yemek çay kahve derken saatler geçti, gideceğimiz yere geç kalıyorduk neredeyse. suriyelilere toki evi verilmesi ve atatürk havaalanı patlamasından sonra bakanların köprü açılışında selfie çektirmesi üzerine "vermem bunlara oy moy" demişti. biz mit'in yanında oturan arkadaşımıza gittik, maalesef tüm o hengameye yakından şahit olduk. eniştemin tuğgeneral kardeşi suçsuz yere içeri alındı o gece. eniştem çok gurur duyardı kardeşiyle, çok ağırına gitti. kanser oldu. dokuz ay sonra saldılar kardeşini, dertten bir deri bir kemik kalmış paşa, kanserden bir deri bir kemik kalmış enişteme sarıldı, kaybettik ertesi gün eniştemi. boşver darbe gecesini biz 9 ay sonra cenazedeydik, ya siz?
  • evimde, köprüyü kuşatan bir kaç yüz asker için hemen yakınlardaki askeri birliği devreye sokmaktansa, halkı sokağa ölmeye çağıranların tiyatrosunu izliyordum.
  • beşiktaş’ta devletin sokağa dökülmesinden mütevellit yıkılan, sökülen pencerelerimin gerisinde, bu iğrenç günün bitmesini bekliyordum evimde.

koskoca devletin jetleri pensilvanya’daki sümüklü, ağlak bir imamın kokulu ağzından çıkan emirle nasıl kalkabilirdi, bunu idrak etmeye çalışıyordum!

düzenleme: yanlış kelime yazımı. teşekkürler (bkz: umberto d).
  • keşke vodafone çalışanı, "darbe günü cnn türk'e cumhurbaşkanı facetime ile bağlanınca iletişimin kurulduğu telefonun sol üst satırına bak istersen" diye cevap verseymiş.
  • darbe oluyo diye insanlar fırınaa akın edince babam aradı, "git firina darbe oldu" dedi millet 20şer 20şer ekmek alıyordu bi de hatıra resmimiz var; https://hizliresim.com/9ddz5o

o değilde 15 temmuz hatıralarına yazılacak bi olay da geçti başımdan. kumburgazin yerlisi 60 yaşında amcam almış 70lik rakisini malzemesini 2 de ekmek verdim. giderken "sikmişler zaten ülkeyi keyfinize bişey olmasin" dedi.

geçen gün tezgahtarlar aynı amcaya atstürksüz yeni paralardan verince "nerde lan atatürkü bu paranın" tezgahtar "ne biliyim abi ben basmadim parayı" diyince "bu parayı basanında kullannanında avradına basiyim" diyip gitmiş.
  • cayma bedeli olmadigina gore, buyuk olasilikla kontorlu hat ile artislik yapilmistir.
  • 28 şubat'ta neredeydiniz diye sormaktan sıkılanların yeni sorusu.

soruya cevap da vereyim; darbeci subayların orduya yerleşmesini sağlayanlara küfür ediyordum.
hesabın var mı? giriş yap