• amerika ve avrupa'da çoktan beridir yerlerde sürünmektedir.

  ülkemizde ise son zamanlarda giderek düşüşe geçmiştir. özellikle doğumu 88-92 arası olanlarda yok denecek kadar azdır.

  elimdeki istatistiksel dökümanları şu an burada yayınlamayı etik açıdan doğru bulmuyorum...
 • bu bekaret oranının pek önemi yoktur, bekaret kişiye ait birşeydir, asıl salaklık bu yaşta ki kızların hamile kalmasıdır, asıl bunun üzerine kafa yormalı, bunu engellemeye çalışmalıdır.
 • %100'dür.
  ayrıca (bkz: akıl yaşta değil baştadır)
  ha bir de bakir erkeklerin bekarete bayılmaları gibi durumlar var onun istatistiği geliyor isviçre'den, yakında açıklıyorum...
  (bkz: isviçreli bilimadamları)
 • nedense sadece ülkemizde tartışılan bir şeydir. modern ülkelerde önemli olan ve üstüne kafa yorulan, önlenmeye çalışılan şey ise 18 yaş altı hamilelik ve kürtajdır.
 • benimsediğim bir terminoloji olmasa da, içinde bulunduğumuz kültür çerçevesinde değerlendireceksek, bakire olmadığı takdirde o kişinin kız olarak değil kadın olarak nitelendiriliği göz önünde bulundurularak 1 (%100) olarak hesaplanan oran. eşik değeri ister 15 olsun, ister 11 ister 28.

  he, kadınlığı bile erkek temelli, erkek odaklı bir tanıma hapsetmesek bu oranlar filan anlamını yitirecek, ne de güzel olacak ya, neyse..
 • bazı yazarların zeka seviyesinden daha düşük olamayacağı aşikardır.
 • fransa'da bekaret bozulma yaşının 13'e dayanması tartışmasının, türkiye'deki denginin 15 yaş üstü kızların bakire olması olduğunu öğrendiğimiz orandır.

  iki kişinin kapalı kapılar ardında yaşadığı, duygusal alışverişin zirvesi olarak nitelendirilebilecek bu deneyimin, 18 yaş altında yaşanılmamasının benim için tek gerekçesi, o yaşta genelde yeteri kadar bilinçli olunulmamasıdır. yanlış partner seçimi ve gregory house'ın dediği gibi sex while stupid, yani kondom, doğum kontrol hapı vb. kullanmamanın dışında kalan nedenler eğer bir dini inanca dayandırılıyorsa, sıfır değer taşımaktadır. her yaşın ayrı güzelliği var, her yaşta seks farklı güzel. gerekli önlemler alınıp, hamilelik ve hastalık kapma riskleri minimuma indirildikten sonra, 16-17 yaşında bir genç kızın, kendi yaşıtı olması koşuluyla hoşlandığı genç ile seks yapması, bana göre, hayattaki en önemli deneyimlerden birisini genç yaşta yaşamaktan başka bir şey değildir.
 • eldeki istatistiksel dokumanlar etik değil götük açıdan sakıncalı olabilir * zira götünüz 2 yıla kadar mahpus yatabilir. dert etikse biz bizeyiz etiği ötüğü mü var...

  (bkz: reşit olmayanla cinsel ilişki)
  (bkz: tck 104)

  edit: bütün feodal benliğimle kazara terörize ettiğim insanlardan af dileyerek belirtiyorum, tck'nın yapım ve yayım aşamalarına herhangi bir katkım yoktur.
 • anlamsiz bir istatistik. eger butun 15 yas ustu kizlari iyi temsil eden bir rastgele orneklem cekebilsek, mesela 400 kiz toplasak ve beakret durumlarini gozlesek yuzde 3-4 hata payiyla ogrenebiliriz bu orani. tarhan erdem yaparsa daha iyi olur hatta. ama bu istatistik kim icin bir anlam tasir anlamiyorum. cok isterseniz bulabileceginiz bir sayi ama ben acikcasi bu sayiyi merak edenlerin cetelesini cikartip birer birer akil hastahensine yatirmanin daha iyi bir sosyal yatirim olacagi kanaatindeyim. haa bir de tesettursuz kadin anonimdir fikrindekilerin bu istatistige merakinin daha fazla olacagi da asiakr sanki. atese ilk atilacaklar listesi icin...
 • bahsi geçen kızların kendilerinden başka kimsenin derdi olmayan orandır.