1. amerika ve avrupa'da çoktan beridir yerlerde sürünmektedir.

ülkemizde ise son zamanlarda giderek düşüşe geçmiştir. özellikle doğumu 88-92 arası olanlarda yok denecek kadar azdır.

elimdeki istatistiksel dökümanları şu an burada yayınlamayı etik açıdan doğru bulmuyorum...
  2. bu bekaret oranının pek önemi yoktur, bekaret kişiye ait birşeydir, asıl salaklık bu yaşta ki kızların hamile kalmasıdır, asıl bunun üzerine kafa yormalı, bunu engellemeye çalışmalıdır.
  3. nedense sadece ülkemizde tartışılan bir şeydir. modern ülkelerde önemli olan ve üstüne kafa yorulan, önlenmeye çalışılan şey ise 18 yaş altı hamilelik ve kürtajdır.
  4. benimsediğim bir terminoloji olmasa da, içinde bulunduğumuz kültür çerçevesinde değerlendireceksek, bakire olmadığı takdirde o kişinin kız olarak değil kadın olarak nitelendiriliği göz önünde bulundurularak 1 (%100) olarak hesaplanan oran. eşik değeri ister 15 olsun, ister 11 ister 28.

he, kadınlığı bile erkek temelli, erkek odaklı bir tanıma hapsetmesek bu oranlar filan anlamını yitirecek, ne de güzel olacak ya, neyse..
  5. bazı yazarların zeka seviyesinden daha düşük olamayacağı aşikardır.
  6. sadece türkiye'de tartışılan bir konu değildir. zira fransa'da ortalama bekaret bozulma yaşı 13 olduğu için bu konuda ciddi kaygı duymaktaydı. konu sadece bir rakam mevzusu değildir. ahlaki çöküntü değerleri bir kenara bırakıp, bu kaygıyı götünden anlayanlar vardır ki onlara değinmek bile istemiyorum.
  7. fransa'da bekaret bozulma yaşının 13'e dayanması tartışmasının, türkiye'deki denginin 15 yaş üstü kızların bakire olması olduğunu öğrendiğimiz orandır.

iki kişinin kapalı kapılar ardında yaşadığı, duygusal alışverişin zirvesi olarak nitelendirilebilecek bu deneyimin, 18 yaş altında yaşanılmamasının benim için tek gerekçesi, o yaşta genelde yeteri kadar bilinçli olunulmamasıdır. yanlış partner seçimi ve gregory house'ın dediği gibi sex while stupid, yani kondom, doğum kontrol hapı vb. kullanmamanın dışında kalan nedenler eğer bir dini inanca dayandırılıyorsa, sıfır değer taşımaktadır. her yaşın ayrı güzelliği var, her yaşta seks farklı güzel. gerekli önlemler alınıp, hamilelik ve hastalık kapma riskleri minimuma indirildikten sonra, 16-17 yaşında bir genç kızın, kendi yaşıtı olması koşuluyla hoşlandığı genç ile seks yapması, bana göre, hayattaki en önemli deneyimlerden birisini genç yaşta yaşamaktan başka bir şey değildir.
  8. eldeki istatistiksel dokumanlar etik değil götük açıdan sakıncalı olabilir * zira götünüz 2 yıla kadar mahpus yatabilir. dert etikse biz bizeyiz etiği ötüğü mü var...

(bkz: reşit olmayanla cinsel ilişki)
    (bkz: tck 104)

edit: bütün feodal benliğimle kazara terörize ettiğim insanlardan af dileyerek belirtiyorum, tck'nın yapım ve yayım aşamalarına herhangi bir katkım yoktur.
  9. hakkında konuşanları "kimseyi ilgilendirmemelidir", "sana ne" veya "götünü şaaparlar mapus damında" şeklinde sözlerle terörize edenlerin son derece feodal ve gerici bir zihniyeti acıklı bir şekilde içselleştirdiğini gösteren bir orandır. cinsellik ergen birisi için yaşıtları sayılabilecek birileriyle rızaya dayalı bir şekilde yaşandığında son derece normal bir şeyse, bunun konuşulmasında oranının hesaplanmasında da (kimsenin özel hayatı ifşaedilmediğine göre) beis yoktur. kaldı ki ergenin bilinçli rızası sonucunda oluyorsa kiminle kaç yaşında biriyle yatacağı da kendi bileceği bir iş olmalıdır (aslında her şey olacağına varmakta ve zaten kişiler kimle ne yapacaklarına kendileri karar vermektedirler ama modern kanunlarımız ve geleneksel ahlakımızla muhatap olmadan, gizli kapaklı şekilde). türkiye gibi ergenlik dönemindeki toplumların modern hayat sevdalısı (haklı olarak, benim gibi) gençlerinin, toplumla ve çoğunlukla yüzleşmemek için ben istediğim gibi yaşayayım el altından ama genel geçer ahlak değerleriyle de yüzleşmek zorunda kalmayayım amcaya/dayıya/halaya takiyye yapayım zihniyetinin tezahürü bir "fazla karıştırmayın oraları" tepkisidir bu.

bence kırsal alanı, standart klasik türk ailesini de göz önüne alırsanız 15 yaş üstü evlenmemiş kızlarda bekaret (bakire kız) oranı %80 tir. 20 yaş üstünde bu %60 tır. metropolde modern üniversite ortamında bile %50'dir. türkiye 2002'den beri ekşisözlüğe girilen, 22 temmuz ikibin falan tarihli filanca grubun konserine 50 ytllik biletlerle gidilen, metropoldeki zengin orta sınıf mahallelerinde oturan anası babası üniversite mezunu insanlardan ibaret değil malum. ama tabi ki bu, bu kızlarımızın cinsellik yaşamadığı anlamına gelmez, anladınız siz onu diyorum ve türkiyemizin iki yüzlü ahlak anlayışına selam ediyorum.

15 yaş üstü kızlardaki bekaret oranı hakkında bilgi verin