şükela:  tümü | bugün
 • belki bir ses getirir diye burdan yazmak istedim. sabah sosyal medyada gezinirken denk geldiğim haber.

  diyarbakırın kulp ilçesine bağlı üçkuyuköyün de köy sakinlerine devlet tarafında su götürülmemiş. gerçekten zor durumdalar. içme suyundan bahsetmiyorum. normal kullanım suyu bile yok. umarım yetkililer bir an önce bu soruna çözüm getirirler.

  150 yıldır susuz köy
 • su gibi temel bir ihtiyaçtan mahrum olan, zor durumdaki insanların yaşamaya çalıştığı köy.
  bölgenin coğrafyasını bilemiyorum ancak köyün üst kısımlarına kurulacak küçük bir gölet hem bu köyün hem de çevre köylerin su ihtiyaçlarını uzun bir süre için çözer. hem de diyarbakır gibi sıcak iklime sahip bir şehir için kalkınmada da faydalı olur.
  hes denen şeyi karadeniz'e yapıp doğayı katledeceklerine ihtiyaç olan yerlere yapsalar keşke.

  edit: haritadan baktım, köyün kuzeyinde muhtemelen 6-7 km mesafede zaten bir baraj var. neden oradan bir hat çekilip bu vatandaşların bu mağduriyeti giderilmemiş şimdiye kadar anlamak mümkün değil.
 • merak ettiğim bir şeyler var. haberde 150 yıldır köylülerin susuzluk çektiği yazıyor. 150 yıl önce köyde su mu varmış? su varsa bu suyun başına ne gelmiş? su yoksa en yakın su kaynağına 10 kilometre uzaklıkta bir yere köy kurmaktaki gaye nedir? bunu neden yapmışlar? haber bana biraz abartı gibi geldi. haberciler bayılır böyle şeylere. yoksa bu durumu aklım almıyor. 150 yıl 3-5 kuşak demek en az. insanlar buna neden katlanır?içme suyunu geçtim normal kullanım suyu bile yokmuş. kullanım suyu yoksa bu insanlar neyle nasıl geçiniyor? tarım hayvancılık vs. nasıl yapıyor? haberde bir şeyler abartı olsa da orada insanların hiç de insanî olmayan şartlarda yaşadığı besbelli. böyle yoksunlukları görünce aklıma devletin, belediyelerin etrafa har vurup harman savurduğu paralar geliyor. umarım bir an önce ya köye su gider ya da köylüleri suyu olan başka bir yere taşırlar.

  düzeltme:
  posta'daki konuyla ilgili haber biraz daha ayrıntılı.

  bu haberlerden birkaç saat sonra milliyet gazetesi de konuyla ilgili bir haber yapmış. bakın aradan 2-3 saat geçtikten sonra. haberde diyarbakır belediyesi, diyarbakır valiliği ve kulp belediyesi'nin bu işi çözmek için adım attığı, projeye başladığı yazıyor.

  şimdi daha çok sinirlendim. ne ulan bu? insanlar senelerdir her yere dilekçe veriyormuş da ses çıkmamış bir haber yapıldıktan iki üç saat sonra mı aklınız başına geldi. yazık.