şükela:  tümü | bugün
  • sara tancredi çay ocağında gündeme gelen süper versus. bakıyorum en dandik semtlerde bile kira 1500, e o zaman niye kira verelim, ev alalım? yanlış mıyım mahone?
  • insanlığın var olduğu ilk andan itibaren bu versusun sonucu bellidir.

(bkz: ev al annem)

bu da linki
  • o paraya komşu bile alınmaz *
  • kredi ödeme gücü, birikmiş paranın miktarı, büyük şehirler için evin hangi semtten alınacağı vb. faktörler bazen o 1.500 tl kirayı daha mantıklı kılıyor.

benim durumumda bulunduğum semti bırakmak istememem, gücümün yetme ihtimali olan evlerin anca 1+1 ve 2+1 yeni nesil kümes evler olması, krediyi en erken 10 senede ödeyebilecek olmam, 10 sene sonra ödediğim toplam paranın evi aldığım paranın neredeyse iki katı olması, 10 yıl hiç gün yüzü görmedikten sonra elimde sadece bir kümes kalacak olması beni vazgeçirmişti.

arsa alıp gecekondu diksem dedim emlakçıya da biz ona ev değil de hobi bahçesi diyelim isterseniz dedi.*çok zekisiniz, böyle zeka görmedim de diyebilirdi. hadi gene iyiyim!
  • ev almamak, her ay kira ödemek fakirlerin mecburi tercihi. fakir olmayıp kirada kalmak ise paranın daha dinamik alanlarda yatırıma kaydırılması demek. ev alacağım parayla arsa alırım, otobüs çalıştırırım gibi. yüksek faiz durumunda da ev almak yerine faizde bekletmek mantıklı olabilir. bir de konut fiyatlarının rasyonel seviyenin üzerinde seyrettiğini düşünüp ileride düşeceğini öngörerek, ev almayıp kirada kalmak da olası. gerçi şimdiye kadar hiç konut fiyatları gözle görülür şekilde, patlayan balon gibi inmemiş. yine de belli olmaz.

ev almayıp kirada kalmak, likitte kalmaktır. bu bir erdemdir bazen.
  • emlak piyasasından haberi olmayan arkadaşlarımızın makul sandığı karşılaştırma. herkesin dilinde bi o paraya ev alırsın gidiyor. bak istanbul için örneklerle açıklıyorum. şu an bakırköy'ün gayet nezih bir bölgesinde oturuyorum. buraya verdiğim kira ile ancak esenyurt'tan ev alırım. oturduğun semtten ev almak istersen kiranı 2, 3, hatta yerine göre 4 ile çarpacaksın. yok verdiğin kira kadar kredi ödemek istiyorsan bu sefer şehir merkezine uzaklığı 2-3-4 ile çarpacaksın. size uyarsa buyurun girin ev kredisine. kapiş?
  • bir buçuk sene önce kira vermemek adına boktan da olsa bir ev almak istedim. peşin para vs olmadığı için ev kredisi+tüketici kredisiyle alabilir miyiz diye bir araştırdık. o zaman gördük ki 200 bin tl değerindeki bir ev için faiz oranları da bayağı bir düşük olduğu halde her ay 5.4000 tl ödemek durumundayız ki karı koca ikimizin de maaşını aşıyordu. yani o 1.500 tl kredi taksitiyle alınan ev masallarda bile yok.

tanım: mümkünatı olmayan durum. en azından istanbul şartlarında.
  • bu tartışmanın sürekli bir galibi yok. zaman zaman kira ödemek, zaman zaman da ev almak karlıdır. mesela büyük bir kamu bankası bu haftadan itibaren faizi arttırıyor. 0,88 olan faiz, 1,03'e çıkacak. bu şu demek. 100 binlik krediyi 10 senede taksit taksit yaklaşık 163 bin ödeyecekken, şimdi yaklaşık 175 bin ödeyeceksin.
    hesabını yaparsın, ödemeyeceğin kira seni kurtarıyorsa ev alırsın, kurtarmıyorsa almazsın.
    şu kadarını söyleyeyim, faize karşı hükümetimizin üstün başarısıyla önümüzdeki hafta kamu bankalarının bile arttıracağı bu faizin artması dengeyi kiracılıktan yana bozuyor. eğer bir evde kiracıysanız ve ev alayım mı sorusunu soruyorsanız artık o evi almak her 100 bin için 12 bin daha pahalı. oysa kiranız şu an için aynı. o yüzden faizlerin artması ibreyi kiracılıkta kalma yönüne döndürür, faizlerin düşmesi de tersi yönde.
  • 1500 tl kira vereceginize yemek bile yemeyin kendinizin olacak 1 goz odaya sıkısın son 1 yilda yasadigim ve sahit oldugum ev sahibi dertlerini anlatirsam burdan hong kong'a yol olur.
  • emeklilik zamanlarını da dahil ederek karar verilmesi yerinde olur. şu an 5000 lira maaşın varsa 1500 lira kira ödersin. peki emekli olunca ne olacak ? o kirayı ileride de ödeyecek yatırımın varsa, ya da emekli olup köyüne döneceksen sorun yok da, şehirde kalacaksan bir çözüm bulmak lazım.